قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) ۳ پروژه بزرگ در شهر رشت اجرا می‌کند

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) ۳ پروژه بزرگ در شهر رشت اجرا می‌کند

به گزارش رشت۲۰  به نقل از تسنیم از رشت، اسماعیل حاجی‌پور عصر امروز در صد و چهل و ششمین جلسه عادی شورای شهر رشت با اشاره به ۳۱ خردادماه سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران اظهار داشت: زندگی و شهادت این مرد هر دو سرشار از خیر و برکات بود و مردم هرگز فداکاری‌های این مرد‌ بزرگ را فراموش نخواهند کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت روز اصناف را به فعالان این عرصه تبریک گفت و با ابزار امیدواری از بهتر شدن وضعیت بازار خاطرنشان کرد: کرونا آسیب‌های زیادی به بازاریان ما زد تا جایی‌که شاهد اتفاقات خوبی در بازار نبودیم اما امیدواریم که مسئولان به این قشر همیشه در صحنه توجه ویژه‌ای داشته باشند و شاهد بهتر شدن وضعیت بازار باشیم.

 

حاجی‌پور ضمن تبریک روز دختر به تمام دختران این مرز و بوم و دختران شهر رشت ابراز داشت: هفته گذشته یکی از اعضای شورا در نطق خود اشتباهی کرد و متاسفانه افرادی به‌خاطر این اشتباه لفظی هجمه‌هایی به این عضو شورا وارد کردند و آن‌ها که این بی‌معرفتی‌ها را داشتند می‌پرسم که خودشان هیچ وقت در سخنان خود اشتباه لفظی نداشتند.

وی با بیان اینکه بعضی مواقع افراد اشتباهات کوچک را چنان بزرگ‌نمایی می‌کنند که جای تعجب دارد افزود: در همین جامعه افرادی هستند که مرتکب خطاها و اشتباهات بزرگتری می‌شوند ولی هیچ وقت از آن‌ها چیزی گفته نمی‌شود ولی به یک خطای کوچک هجمه‌ وارد می‌شود و این بی‌اخلاقی است لذا باید همپوشانی داشته باشیم و قضیه را جمع کنیم.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) انجام ۳ پروژه را در اولویت قرار داده است تصریح کرد: طرح روگذر میدان حضرت ولی‌عصر(عج) به مرحله نهایی رسیده و سومین پروژه ما با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) نیز زیرگذر شهرداری رشت است که قرار است اجرا شود.

 

وی با بیان اینکه روز چهارشنبه عملیات کلنگ‌زنی نخستین پروژه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) در شهر رشت با حضور فرمانده این قرارگاه انجام می‌شود خاطرنشان کرد: به شهردار نیز تاکید کردیم که زمین مدنظر را برای تجهیز کارگاه آماده کند البته تنها کلنگ‌زنی پروژه‌ها مشکل مردم را حل نمی‌کند بلکه حلاوت اصلی در تکمیل و افتتاح پروژه است.

 

حاجی‌پور اظهار داشت: به شهردار گفتیم که طرح پروژه‌های بعدی آماده شود و تا زمانی‌که مسئولان قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در رشت حضور دارند نهایت بهره را از حضور آنان ببریم البته صحبت‌هایی از اختصاص اعتبارات ملی هم شده چون توان پرداخت پول این پروژه‌ها را نداریم و امیدواریم که با این تلاش‌ها شهرمان به جایگاه اصلی‌اش بازگردد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه مردم شهرمان باید از اتفاق و جزئیات طرح‌ها و مصوبات شورا مطلع شوند ابراز داشت: قصد داریم از این به بعد جزئیات لوایح، طرح‌ها و مصوبات مطرح شده در جلسات شورا را در پایگاه اطلاع‌رسانی شورا قرار دهیم تا مردم از اتفاقات شورا مطلع شوند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر رشت بحث کمک‌های مالی شورا و شهرداری به دو تیم سپیدرود و داماش گیلان را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: بعضی از اعضای شورا در مورد نحوه هزینه این پول‌ها در دو باشگاه مذکور سئوال کردند که دقیقا این پول‌ها در چه زمینه‌ای مصرف شده و فاکتور نحوه هزینه این کمک‌ها در شهرداری موجود است.

 

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به مبحث کمک مالی به تیم‌های سپیدرود و داماش اظهار داشت: بنده معتقدم که نقش نظارتی در هر حوزه‌ای باید به‌درستی ایفا شود و اداره‌کل ورزش و جوانان نیز به‌عنوان متولی ورزش استان باید پاسخگو باشد.

 

بهراد ذاکری خاطرنشان کرد: اخیراً جوابی توسط هیئت فوتبال در مورد نحوه هزینه کمک مالی شورا و شهرداری به دو تیم سپیدورود و داماش به دستمان رسید که ما را مصمم‌تر کرد تا نحوه هزینه کمک‌ها را زودتر جویا شویم و معتقدم که باید گزارشی از نحوه هزینه این پول‌ با قید فوریت به شورا ارائه شود.

 

وی با اشاره به اینکه‌ در روزهای اخیر شاهد افزایش خشونت‌های خانگی علیه دختران و بانوان هستیم که افکار عمومی را جریحه‌دار کرده است تصریح کرد: برای کاهش این مشکلات صحبت‌هایی با سازمان بهزیستی داشتیم و معتقدم که‌ در این‌ زمینه اقدام جدی شود از طرفی بسیاری از بانوان اطلاعی از سامانه ۱۲۳ مشاوره ندارند.

 

ذاکری با بیان اینکه رسانه‌ها می‌توانند نقش پررنگی در اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی عمومی جهت کاهش مشکلات این چنینی و حمایت از بانوان داشته باشند ابراز داشت: اصحاب رسانه می‌توانند نظرات راهگشایی در این باره داشته باشند و از آنان می‌خواهیم که نظرات و طرح خود را در شورا اعلام کنند.

 

این عضو شورای شهر افزود: اخیراً کارگروه‌هایی بین مدیران شهرداری و اصناف تشکیل شده و قرار است برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تعاملی بین مدیران شهرداری، اصناف و بهزیستی شکل گیرد چون ما امروز حتی نوجوانی داریم که با ۱۵ سال سن به‌سختی کار می‌کند و با توجه به نیاز اصناف می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که کلاس‌های فنی‌و حرفه‌ای برگزار شود و این نوجوانان وارد بازار کار رسمی شوند تا بیشتر از این آسیب نبینند.

 

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت با اشاره به لزوم نظارت بر پروژه‌‌های اجرایی در شهر رشت افزود: در پروژه‌های اجرایی شهری باید از توانایی افراد متخصص بهره گیریم و این افراد در پروژه‌ها حضور داشته باشند و از شهردار انتظار داریم پیرامون این موضوع توضیح دهد.

 

ذاکری گفت: شهرداری در کنار مشکلاتی که در پرداخت حقوق کارگران و کارمندان دارد اما همچنان منبع درآمدی شهرداری وابسته به کمیسیون ۱۰۰ و خلافی ساختمان‌ها است لذا باید در یک برنامه پنج ساله یا ۱۰ ساله طرحی اجرا شود که براساس آن شهرداری تنها ۲۰ درصد مبلغش از کمیسیون را به‌صورت نقدی بگیرد و بقیه را ملک بگیرد و ما باید به سمت سرمایه‌گذاری و پروژه‌های مشارکتی حرکت کنیم.

 

وی با اشاره به طرح دوچرخه‌های اشتراکی در شهر رشت: با توجه‌به اینکه سرمایه‌گذار این پروژه هیچ انتظاری از شهرداری بابت اختصاص مکان و پرداخت مبلغ ندارد باید از او حمایت کنیم؛ سرمایه‌گذار این پروژه فقط یک مصوبه از شورا می‌خواهد تا کارش را آغاز کند و عقب افتادن این طرح خوشایند نیست و استفاده از وسیله نقلیه دوچرخه نیز دارای اثرات مثبت بوده و به‌طور کلی حرکت خوبی است.

 

نایب‌ رئیس شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت دو تیم فوتبال سپیدرود و داماش گیلانیان اظهار داشت: این تیم‌ها از نظر درآمد و جایگاه در لیگ‌ وضعیت خوبی ندارند و شهرداری رشت و شورا نیز همیشه یار و یاور این تیم‌ها بودند البته قبول داریم که کمک‌های ما با توجه به هزینه‌های زیاد این تیم‌ها‌ قابل توجه نبود و امیدواریم که در سال‌های بعد بتوانیم جبران کنیم.

 

فرهام زاهد افزود: امروزه حقوق بسیاری از نیروهای حجمی با تاخیر پرداخت می‌شود و خانواده‌هایی هستند که تنها با دو میلیون تومان حقوق در سخت‌ترین شرایط زندگی می‌کند و کسی به این موضوعات اشاره نمی‌کند و یا حرفی از انواع و اقسام بی‌عدالتی و فسادی که در مجموعه شهرداری و حوزه‌های مختلف وجود دارد نمی‌زنند.

 

این عضو شورای شهر رشت خاطرنشان کرد: کسی‌که در این جایگاه مسئولیتی قرار می‌گیرد باید آمادگی پاسخگویی به مردم را داشته باشد و حتی آماده تندترین انتقادها باشد از طرفی امروز شاهد اتفاقات تلخ و خشونت‌هایی هستیم که همه حیرت‌زده کرده است.

 

وی با اشاره به حادثه تلخ قتل رومینا در تالش و یا خشونت علیه دیگر بانوان خاطرنشان کرد: جامعه امروز به دو‌ بخش تبدیل شده؛ یک بخش هشتگ “من بی‌غیرتم” می‌زند و بخش دیگری طرفدار این موضوعات شدند واقعاً مشخص نیست که چه مکتبی پشت این اتفافات است که باعث شده شاهد این اتفاقات تلخ باشیم.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به موافقت این کمیسیون با لایحه دوچرخه‌های اشتراکی در شهر رشت اظهار داشت: این برنامه در چند شهر کشور از جمله مشهد، شیراز و اصفهان اجرا می‌شود و طرح خوبی است.

 

فاطمه شیرزاد با اشاره به ابهامات این طرح گفت: ما از سرمایه‌گذار این پروژه حمایت می‌کنیم اما هنوز تعداد دوچرخه‌ها و تبلیغات را مشخص نکردند و یک سری ابهاماتی در این طرح وجود دارد که باید روشن شود و این موضوع هم باید روشن شود که به چه مسیرهایی از شهر اختصاص دارد یا در محلات کم‌برخوردار شهر هم اختصاص دارد.

 

حامد عبداللهی عضو دیگر شورای شهر رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: شهرداری نسبت به پرداخت کارت‌های هدیه‌ای که به خانواده جانبازان، ایثارگران و کارگران داده اقدام کند؛ این کارت‌ها که در سال ۹۸ اهدا شد باید در همان سال پرداخت می‌شد اما در سال ۹۹ پرداخت شد لذا شهرداری باید مبالغ کارت‌های هدیه را در همان سال پرداخت کند.

 

رئیس هیئت دوچرخه‌سواری استان گیلان نیز در این جلسه با اشاره به لایحه دوچرخه‌های اشتراکی اظهار داشت: بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا امروز طرح دوچرخه اشتراکی را اجرا می‌کنند و دوچرخه‌هایی را طراحی کرده و با توجه با نیاز شهروندان از این دوچرخه‌ها استفاده می‌کنند و اینکه ۲ یا ۳ هزار دوچرخه وارد ناوگان حمل و نقل شهری رشت شود کار بسیار خوبی است.

 

سیدایمان دلیل‌حیرتی با بیان اینکه این طرح باید بیشتر مورد توجه باشد افزود: بنده انتظار داشتم که خود شهرداری در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و شهرداری می‌تواند با ۴ یا ۵ میلیارد تومان سرمایه‌، ۳ هزار دوچرخه وارد ناوگان حمل و نقل شهری کند که اثرات مثبتی هم برای شهرداری و هم برای عموم مردم خواهد داشت.

 

در انتهای جلسه بهراد ذاکری به‌عنوان نماینده شورا جهت عضویت در کمیته اخلاق بالینی دانشگاه علوم پزشکی معرفی شد.

 

کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای شهر رشت نیز ضمن موافقت با کلیات پیشنهاد شهرداری مبنی بر اجرای دوچرخه‌های اشتراکی با توجه به اینکه سرمایه‌گذار هیچگونه انتظار از شهرداری بابت اختصاص مکان و پرداخت مبلغ ندارد مقرر گردید اجازه سرمایه‌گذاری در فاز نخست به ایشان اعطا شود.

 

همچنین پس از بحث درباره صدور پروانه ساختمانی و فعالیت‌های تبلیغی مقرر شد که شهرداری مساعدت لازم در تسریع صدور مجوزهای مرتبط با اخذ هرینه‌های قانونی از سرمایه‌گذار اقدام کند.