قطار گیلان پرشتاب در ریل اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی/ از کسب رتبه ممتاز در بهبود فضای کسب و کار تا رشد ۱۸ درصدی صادرات

قطار گیلان پرشتاب در ریل اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی/ از کسب رتبه ممتاز در بهبود فضای کسب و کار تا رشد ۱۸ درصدی صادرات

 به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایلنا سال ۹۵ برای استان گیلان با پیشرفت های چشمگیر در زمینه های مختلف اقتصادی و عمرانی همراه بود که موجب موفقیت این استان در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی شد.

guilan-7

استان گیلان سال ۹۵ را همراه با پیشرفت های چشمگیری در اکثر حوزه های اقتصادی و عمرانی پشت سر گذاشت. شاخص ها و آمار رسمی بیانگر رشد اقتصادی، افزایش طرح های عمرانی، کاهش نرخ بیکاری و کسب رتبه ممتاز این استان در بخش بانکی و پرداخت تسهیلات است.

 

در بهمن ماه سال گذشته ۲ هزار و ۱۲۰واحد مسکن مهر در استان گیلان با حضور قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با اعتباری بالغ بر ۱۳۷ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.در مجموع بیش از ۶۰  هزار واحد مسکن مهر و در حدود ۶۰ درصد کل آن طی دولت یازدهم در گیلان افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

 

این تفاوت فاحش در کل کشور هم به وضوح مشهود است چرا که در ۷ ساله دولت نهم و دهم جمعاً ۶۹۰ هزار واحد مسکن مهر به بهره برداری رسید اما در حدود ۴۳ ماه از دولت یازدهم بیش از ۸۴۰ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده شد.

 

پروژه راه آهن قزوین – رشت یکی از پروژه های شاخص استان محسوب می شود که در سال  گذشته پیشرفت فیزیکی آن در بخش زیرسازی به ۹۵ درصد و در بخش روسازی به بیش از ۳۰ درصد رسید.

 

همچنین در سال گذشته ۴ سد لاستیکی  استان گیلان افتتاح و علاوه بر ۷ سد دیگر از این قبیل دو سد مخزنی پلرود و شفارود به پیشرفت فیزیکی بیش از ۴۰ درصد به صورت میانگین رسیدند.

 

در بخش شیلات ظرفیت نصب قفس پرورش ماهی در دریا در سال ۹۵ برای استان به حدود ۱۰ هزار تن رسید و همچنین چند سرمایه‌گذار برای پرورش ماهیان خاویاری در خط ساحلی با استفاده از آب دریا برای دریافت ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات به بانک عامل معرفی شده‌اند که مقرر شد ۲٫۵ درصد سود تسهیلات توسط استانداری گیلان پرداخت شود.

 

تسطیح ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان گیلان با اعتبار اولیه بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال از جمله دیگر طرح های انجام شده در سال گذشته است.

 

ظرفیت کارخانه کمپوست گیلان از ۳۰۰ تن در روز طی سال ۹۵ به ۷۰۰ تن در روز رسید و با افتتاح کارخانه های کمپوست تالش و لنگرود این آمار به ۲۰۰۰تن در روز خواهد رسید.

 

بخش وسیعی از پروژه های عمرانی و عام المنفعه در ایران طی دهه فجر و هفته دولت به بهره برداری می رسد.در استان گیلان و طی دهه فجر سال ۹۵ بالغ بر ۸۰۰ پروژه با اعتباری بیش از ۳ هزار و ۴۲۲ میلیارد تومان به بهره برداری رسید که مجموع پروژه های افتتاحی نسبت به سال گذشته رشد ۱۹۲ درصدی را نشان می دهد.

 

در بخش اشتغال تا اواسط اسفند سال گذشته بیش از ۲۰ هزار شغل جدید در سامانه رصد اشتغال استان گیلان به ثبت رسیده است که جمع آن با آمار شغل هایی که بعد از آن به ثبت رسیده و یا هنوز ثبت نشده است به بیش از ۴۰ هزار شغل می رسد.

 

نرخ بیکاری استان گیلان پیش از دولت یازدهم  ۱۶٫۵ بود که در سال ۹۵ به ۱۱٫۱ کاهش پیدا کرد و مطابق آمار رسمی، گیلان بیست و یکمین استان بیکار در کشور محسوب می شود.

 

کارگروه رفع موانع تولید گیلان تا کنون ۴۸۵ مصوبه را تصویب کرده است که بیش ۴۲ درصد آن اجرایی و ۵۰۷ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید از طریق این کارگروه پرداخت شده است.که همین امر موجب شد استان گیلان در سال ۹۵  رتبه دوم  را از نظر تعداد واحد های دریافت کننده تسهیلات و رتبه سوم کشوری را به لحاظ جذب آن به خود اختصاص دهد.طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس و با  احتساب میانگین دو شاخص مذکور استان گیلان رتبه اول رونق فضای کسب و کار را کسب کرد.

 

همچنین گیلان موفق شد در سال ۹۵ کل سهم صندوق کارآفرینی امید استان را جذب کند که ۵۶۸ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا، ازدواج و…از طریق این صندوق به بیش از ۳هزار و ۳۰۰ نفر  پرداخت شده  است.از سوی دیگر ۵۳۷ طرح مشاغل خانگی از سوی میراث فرهنگی،جهاد کشاورزی و اداره فرهنگ و ارشاد به بانک معرفی شده اند که اعتبار این طرح ها در حدود ۲٫۷ میلیارد تومان برآورد شده است.

 

طی نه ماه نخست سال گذشته ۴۰۶ هزار و ۶۸۹ تن کالای غیر نفتی به ارزش ۲۳۳ میلیون و ۴۶ هزار و ۷۶۰ دلار از گمرکات استان صادر شده است.

 

در همین مدت  ۷۷۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از گمرکات استان گیلان درآمد کسب شده است که بیانگر رشد ۹۵ درصدی درآمد گمرکات استان است. که این آمار در مجموع  رشد بیش از ۱۸ درصدی صادرات استان را در سال ۹۵ را نشان می دهد.

 

مجموع این آمار و شاخص ها نشان از بهبود فضای کسب و کار،رونق تولید و افزایش پروژه های عام المنفعه به صورت عقلانی و به دور از سیاست های پوپولیستی و عوام فریبانه ای دارد که در گذشته شاهد آن بودیم.

 

پیشرفت های گیلان در سال گذشته از مسکن و قطار و آزاد راه گرفته تا رونق تولید و افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و توسعه تجارت خارجی و صادرات و… بیانگر این است که قطار گیلان در ریل اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی با شتاب در حال حرکت است.