ماجرای سیاهپوش شدن «مادر» در رشت تغییر یک میدان در رشت که بازتاب کشوری پیدا کرد؛

ماجرای سیاهپوش شدن «مادر» در رشت

بی خبری شهرداری منطقه یک و سازمان زیباسازی شهرداری/ دعوت از شهروندان برای حفاظت از نمادهای شهر

 مادر رشت 498x498 300x300 - ماجرای سیاهپوش شدن «مادر» در رشت

اقدام عجیب منتسب به یک هیات مذهبی دریکی از میدان شهر رشت در روزهای نخست ماه محرم سبب تعجب شهروندان رشتی و بازتاب تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی در سطح گسترده در کشور شده است.

هرساله با شروع ایام محرم هیات‌های مذهبی با پارچه نوشته و پرچم‌های مشکی، سبز و قرمز به استقبال عزاداری برای امام حسین (ع) و یارانش می‌روند. هر هیات مذهبی نیز در کنار تکیه و حسینیه خود که حتی تا پیاده راه‌های نیز کشیده می‌شود با ایجاد ایستگاه‌های صلواتی از عزاداران خود استقبال می‌کنند.
اما عصر روز دوشنبه شهروندان با صحنه عجیبی در میدان مادر شهرداری منطقه یک رشت مواجه شدند. پارچه مشکی بزرگی بر روی مجسمه «مادر» و پارچه سبزی نیز بر روی کودک در آغوش مادر پیچیده شده بود.
نینا پنجه‌ای مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه یک رشت تاکید کرد که عوامل شهرداری این منطقه نقشی در ایجاد تغییر در مجسمه مادر نداشته‌اند و المانهای مربوط به ماه محرم طبق اصول و قاعده در نقاط تحت مدیریت این شهرداری برای استفاده از ایام نصب شده است.
محمدباقر بشر دانش مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری رشت هم در همین رابطه ضمن تسلیت فرارسیدن ایام عزدارای شهادت امام حسین به شهروندان گفت: شهرداری رشت و سازمان زیباسازی از چند روز گذشته تمهیدات زیادی برای نصب المانهای مختلف مربوط به ماه محرم در شهر اندیشیده است و شهروندان مشاهده می‌کنند که در جای جای شهر از جمله میدان‌ها و بافت مرکزی پیاده راه رونمایی شده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری رشت در عین حال درباره وضعیت پیش آمده در میدان مادر هم گفت: این کار دور از چشم متولیان امر و احتمالاً توسط یک هیات مذهبی در آن محدوده بدون هماهنگی با شهرداری انجام‌شده بود و در ساعات اولیه صبح امروز میدان مادر به شرایط اولیه خود برگشت.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری رشت بابیان اینکه انجام تبلیغات باید با مجوز باشد گفت: تبلیغات و فضاسازیی باید زیر نظر معاونت خدمات شهری و شهرداری مناطق و اخذ مجوز از سازمان تبلیغات انجام شود.
وی بابیان اینکه المان‌ها و میدان‌ها شهر جز اموال عمومی محسوب می‌شود گفت: مجسمه‌ها و المان‌ها از هزینه بیت‌المال ساخته می‌شود و سازمان زیباسازی از شهروندان می‌خواهد که در حفظ مجسمه‌های و نمادهای شهر مانند اموال خودشان تلاش کنند.
بشر دانش همچنین با اشاره به تبلیغات گسترده و حضور پرشور هیات‌های مذهبی در سطح شهر توصیه‌هایی نیز مطرح کرد. وی گفت: برخی متأسفانه با میخ بر روی درختان برای نصب پرچم اقدام می‌کنند که متأسفانه این امر سبب آسیب به گونه‌های گیاهی می‌شود.
وی همچنین از شهروندان عزادار خواست که از نصب داربست‌های خطرناک که خطر سقوط دارند خودداری کنند تا عزاداری در ماه محرم در آرامش و بدون خطرات جانی انجام شود.