محدودیت‌های جدید ۱۰ روزه برای ۲۵ مرکز استان

محدودیت‌های جدید ۱۰ روزه برای ۲۵ مرکز استان

به گزارش رشت۲۰ به نقل از آخرین خبر؛ رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز تصمیمات جدید برای محدودیت های کرونایی گرفتیم، گفت: برای ۲۵ استان و ۴۶ شهرستان محدودیت های جدیدی در نظر گرفتیم که از روز چهارشنبه تا جمعه بعد (۱۰ روز ) این محدودیت ها برای مراکز استان اعمال می شود.

مهمترین بخش اظهارات حسن روحانی به شرح زیر است:
* امروز تصمیمات جدید برای محدودیت های کرونایی گرفتیم.
* برای ۲۵ مرکز استان و ۴۶ شهرستان محدودیت های جدیدی در نظر گرفتیم.
* از روز چهارشنبه تا جمعه بعد (۱۰ روز ) این محدودیت ها برای مراکز استان اعمال می شود. فعالیت های ۳ و ۴ که عمدتا فعالیت های آموزشی و محل تجمع هستند در این ۱۰ روز ممنوع می شود.
* همچنین محدودیت ۴۳ شهرستان قبلی تمدید شد.

* این محدودیت ها به زودی توسط سخنگو ابلاغ می شود.
* به غیر از انضباط اجتماعی اعمال حاکمیت هم باید در کنار ان قرار بگیرد.
* مقررات در مورد مراسم عقد و عروسی باید دقیق اجرا شود  و با متخلفان برخورد های قاطعی صورت بگیرد.
*  در مقابله با کرونا، همه باید به وظایف خود عمل کنند.
* بخشی از این وظایف بر عهده دولت است، اما اگر مردم همکاری نکنند، ما قطعا موفق نخواهیم بود.
*  به غیر از انضباط و مسئولیت پذیری اجتماعی، اعمال حاکمیت نیز باید صورت بگیرد.
* نمی توانیم فقط به اینکه جامعه ما انضباط دارد و مردم مسئولیت پذیرند اکتفا کنیم.
* ۸۸ درصد جان باختگان کرونا در ایران سالمند یا دارای بیماری زمینه ای هستند.
* گاهی مصوبات ستاد مقابله با کرونا بطور کامل اجرا نمی شد اما با راه اندازی قرارگاه عملیاتی، تمام مصوبات تا اجرای کامل پیگیری می شود.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ما در بحث کرونا مسائل مفصلی را در جلسه امروز بررسی کردیم، اظهار کرد: ما برای اینکه بتوانیم در برابر این ویروس موفق شویم باید به وظایف خود عمل کنیم. بهداشت و درمان و دولت و مردم هرکدام وظایف خود را دارند که باید انجام دهند. از تامین وسایل و خرید آن تا سایر اقدامات و نیز وظایف کادر پزشکی کشور.

وی افزود: اگر مردم در این زمینه با تمام توان به صحنه نیایند و وظایف خود را انجام ندهند قطعاً ما در برابر این ویروس موفق نمی‌شویم.

روحانی تاکید کرد: برای بهداشت و درمان و اداره کشور و تامین منابع مالی باید اقدامات لازم را انجام دهیم و یکی از مواردی که جزو نواقص کار ما بود این بود که در اینجا مصوباتی تصویب می‌شد اما در بخش اجرا مورد عمل قرار نمی‌گرفت که به همین دلیل با دستور رهبری قرارگاهی برای اجرای این مصوبات و برخورد با متخلفان شکل گرفت.

رییس جمهور ادامه داد: گروه‌های آسیب‌پذیر و سالمندان و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند را هم در جلسه امروز مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم کشورهایی که نسبت به این دسته از افراد کار نظارت و مراقبت خوبی را انجام دادند، فوتی‌های خود را کنترل کردند. ما هم در زمینه این دسته از افراد و مراقبت از آنان کارنامه خوبی داشته‌ایم.

روحانی تصریح کرد: بنابراین اعمال حاکمیت باید در کنار انضباط اجتماعی و مردمی مورد توجه قرار گیرد. در واقع نمی‌توان فقط به انضباط اجتماعی تکیه کرد. اگر قرار است کسی مراسم عقد و عروسی بگیرد به او پروتکل ارائه دهیم تا بداند چگونه عمل کند.

رییس‌جمهور افزود: در جلسات گذشته هم تاکید کردیم که کسی که قرنطینه می‌شود، محله هم باید به او کمک کند و نیازمندی‌های وی را تامین کند. فرض کنید یک پیرمرد و پیرزن را قرنطینه کنیم، محله باید نیازهای آنان را تامین کند و در اینجا بسیج می‌تواند وارد عمل شود.

روحانی ادامه داد: همچنین کسانی که شاغل هستند و به مدت ۱۵ روز قرنطینه می‌شوند نیز باید حمایت بیمه را در نظر بگیریم.

رییس جمهور اعلام کرد: محدودیت‌های جدیدی برای ۲۵ استان و ۴۶ شهرستان اعمال می‌شود که از روز چهارشنبه تا جمعه بعد (۱۰ روز ) این محدودیت ها برای مراکز استان اعمال می‌شود.