مدیرعامل شرکت گاز گیلان : شهروندان نگران نباشند؛خطری شهر را تهدید نمی‌کند علت استشمام بوی شدید گاز در بخش‌هایی از شهر رشت چیست؟

مدیرعامل شرکت گاز گیلان : شهروندان نگران نباشند؛خطری شهر را تهدید نمی‌کند

از ساعات آخر شب یک شنبه ۱۴آذر، شهروندان رشت با گذر از خیابان‌ها و محلات مختلف شاهد انتشار بوی شدیدی مشابه گاز در سطح شهر هستند.

ظهیری شرکت گاز شهریور 748x498 - مدیرعامل شرکت گاز گیلان : شهروندان نگران نباشند؛خطری شهر را تهدید نمی‌کند

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل نگاه موضوعی که باعث نگرانی آن‌ها شده و شماری از شهروندان هم به‌طور متوالی با شماره تلفن ۱۹۴ که به امدادرسانی اتفاقات و حوادث گاز اختصاص دارد تماس گرفته و خبر از انتشار شدید بوی گاز در سطح شهر می‌دهند. بعضی از اپراتورها در پاسخ به شهروندان نگران تماس‌گیرنده مشکل را فنی و مربوط به یکی از ایستگاه‌های گاز رشت عنوان کردند.

موضوعی که از سوی جمشید ظهیری مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در گفت‌وگو با گیل نگاه رد شد.

ظهیری دقایقی پیش به توضیح داد که انتشار بو در بعضی از مناطق رشت به دلیل حمل‌ونقل غیراصولی ماده شیمیایی «مرکاپتان mercaptan » است.

مرکاپتان در زمره مواد بودار کننده گاز است که پایه سولفوری دارد و متعلق به یک کلاس شیمیایی خاص به نام ترکیبات اورگانو سولفور است.

ازآنجایی‌که گاز طبیعی ماده‌ای بی‌رنگ و بی‌بو است و در صورت نشت بسیار خطرآفرین است با افزودن مواد شیمیایی خاصی به نام ادورانت آن را بودار می‌کنند تا در صورت نشت به‌راحتی تشخیص داده شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با ذکر این نکته که این اتفاق ارتباطی به عوامل شرکت گاز گیلان ندارد گفت: در حال پیگیری منبع انتشاردهنده این بو در سطح شهر هستیم.

ظهیری توضیح داد: بر اساس گمانه‌زنی‌های اولیه افرادی به‌صورت غیرمسئولانه مبادرت به جابجایی این ماده شیمایی در شهر کرده‌اند؛ ماده‌ای که در سیلندرهای گاز هم کاربرد دارد.

او به شهروندان رشتی اطمینان داد که خطری آن‌ها و شهر را تهدید نمی‌کند و ماموران امداد شرکت گاز به‌محض دریافت وجود احتمال خطر در هر نقطه‌ای از شهر و روستا بلافاصله خود را به آنجا رسانده و نسبت به بی‌خطر سازی و رفع مشکل ایجادشده اقدام می‌کنند.