مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در تالش خبرداد: رشد چشمگیر آمار کتابخانه ای شهرستان تالش در دو ماهه اخیر

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در تالش خبرداد: رشد چشمگیر آمار کتابخانه ای شهرستان تالش در دو ماهه اخیر

به گزارش رشت۲۰، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش از رشد چشمگیر آمار کتابخانه ای این شهرستان در مقایسه با دوماه گذشته خبرداد و گفت: کتابخانه های تالش هم اکنون رتبه دوم جذب اعضا در استان را در اختیار دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش با حضور دکتر هادی نوری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ سید عیسی مهدوی، فرماندار شهرستان تالش، وحید فرحی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، روسای ادارات فرهنگی، مسئولین کتابخانه های عمومی تالش و اصحاب رسانه در فرمانداری تالش برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این جلسه ضمن اشاره به رشد شش برابری اعتبارات عمرانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: از مجموع بودجه ۵ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان کتابخانه ها با حمایت فرمانداران شهرستانها تاکنون ۴۲ درصد تخصیص اعتبار صورت گرفت.

دکتر هادی نوری افزود: شهرستان تالش در سال گذشته با توجه به جمعیت و وسعت منطقه، از لحاظ منابع، فضای کتابخانه ای، نقطه دسترسی، رتبه ۱۵ را در استان دارا بود اما آمار جدید شهرستان در دوماه اخیر از نظر جذب اعضای جدید رتبه دوم و از نظر تعداد اعضا رتبه چهارم استان و میانگین رشد امانت رتبه ششم را نصیب خود کرد که این پیشرفت در مدت کوتاه نشانه بالا بودن ظرفیت و پتانسیل های مثبت شهرستان است که امیدواریم ارتقا یابد.

نوری با ذکر این نکته که در حال حاضر در استان گیلان دو کتابخانه سیار فعال است افزود: تالش با توجه به وسعت منطقه می تواند با راه اندازی یک کتابخانه سیار، و واگذاری حق انتفاع اماکن دولتی و عمومی برای ایجاد کتابخانه عمومی، نتایج رضایت بخشی را از نظر اجتماعی و تسهیل مطالعه عمومی حاصل کند.

وی نقش شهرداری ها در تبلیغات محیطی در رابطه با فرهنگ کتابخوانی و فضاسازی فرهنگی را طبق مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور مهم ارزیابی کرد و افزود: طبق قانون مصوب مجلس، شهرداری ها موظف هستند ماهانه نیم درصد از درآمد خود را به کتابخانه های عمومی شهر بپردازند و یا هزینه کنند اما متاسفانه در استان گیلان در اجرای این قانون ضعف عملکرد مشاهده می شود.

تاکید فرماندار تالش بر ضرورت ایجاد کتابخانه های روستایی در تالش

فرماندار شهرستان تالش نیز در این جلسه با تشکر از اقدامات سازنده مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در خصوص کتابخانه های تالش گفت: با توجه به میزان بالای جمعیت و همچنین بالا بودن پتانسیل های موجود و همچنین علاقه مندی مردم فرهنگ مدار شهرستان به امر کتابخوانی، معتقدیم که نسل جوان و فعال مشغول به کار در تالش در صورت دارا بودن ابزارهای مناسب و امکانات مورد نیاز بسیار موفق تر عمل خواهد کرد.

سیدعیسی مهدوی با بیان اینکه دولت در سرفصل برنامه های خود به امر کتاب و کتابخوانی توجه خاصی قائل شده تصریح کرد: با پیشرفت علم و فناوری در همه ی عرصه های بشری ، کتابخوانی و مطالعه نیز ناخودآگاه از حالت مطالعه سنتی صرف خارج شده و شیوه های متنوعی را در بر میگیرد اما انچه مهم است پیدا کردن سرفصل مشترک بین سنت و مدرنیته کنونی است چرا که هرکدام مزایای مختص به خود را دارا می باشند.

وی افزود : کتابخانه های موجود ما همگی در حوزه شهری واقع شده اند در حالیکه با توجه به تاکید دولت به ساماندهی روستاها و با توجه به حکم قانون برنامه برای روستاهای بالای یک هزار جمعیت، وجود کتابخانه های روستایی نیز از ضرورت های امروز شهرستان است.

در ابتدای این نشست وحید فرحی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تالش با اشاره به وضعیت کتابخانه های این شهرستان در گزارشی به تشریح فعالیت های این مجموعه پرداخت و گفت: در سال جاری کتابخانه عمومی چوبر با حمایت مسئولین استانی و شهرستانی به بهره برداری خواهد رسید.