مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد | تحریم های آمریکا علیه کودکان و ملت ایران است روحانی در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم ایران:

مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد | تحریم های آمریکا علیه کودکان و ملت ایران است

به گزارش رشت۲۰ ؛حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در ابتدای این گفت و گوی تلویزیونی که دوشنبه شب برگزار شد، با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران رسانه های همگانی، به پرسشی درباره مواضع آمریکا در قبال ایران و از جمله پیشنهاد مذاکره ، پاسخ داد و اظهارداشت: مقامات آمریکایی سخنان متناقضی می‌گویند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ما کاملاً در طول سال‌های گذشته تجربه بسیار خوبی هم از مقامات آمریکایی و هم از دولتمردان ایران دارند، گفت: کسانی که امروز دولت را در ایران در اختیار دارند از ابتدا شعارشان تعامل، مذاکره، گفتگو و میز مذاکره بوده و بر همین مبنا هم پیش رفته اند و حتی با آمریکایی‌ها و بقیه مذاکره کرده اند. ما در طول دو سال به صورت مداوم مذاکراتی داشتیم که به نتیجه‌ای رسید که کم و بیش آمریکایی‌ها اجرا می‌کردند و بقیه متعهد بودند و ایران هم کاملاً متعهد بود.

 

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه مذاکره یک مبانی دارد ، تصریح کرد: کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید من تمایل به مذاکره دارم، باید این مبانی مذاکره را رعایت کند. اولین آنها صداقت است که دو طرف باید باور داشته باشند و همچنین به نتیجه رسیدن مذاکره است. کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند، بدون مذاکره از همه تعهدات بین‌المللی از معاهده پاریس گرفته تا تعهدات تجاری‌اش با دیگر کشورها خارج شده است و مخاطب این حرف‌ها دولت ایران نیست تا دولت ایران بخواهد جواب بدهد. آنها به ما در این مذاکره خطاب نمی‌کنند به دلیل اینکه آنها از نتیجه مذاکره و از پشت میز مذاکره خارج شدند.

 

رییس جمهور با بیان اینکه همزمان با تحریم مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد، اظهارداشت: اگر کسی در برابر فردی که رقیب یا دشمن‌اش است، از چاقو استفاده می‌کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می‌برد و می‌گوید ما می‌خواهیم با هم مذاکره کنیم و حرف بزنیم پاسخ آن این است که ابتدا چاقویش را در بیاورد و کنار بگذارد و سر میز مذاکره و منطق مذاکره بیاید.

 

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: به نظر من مخاطب آنها این است که بخواهند در جنگ روانی، مردم ایران را دچار تردید بکنند و از آن برای انتخابات کنگره در ماه‌های آینده استفاده کنند. بنابراین حرف‌های ترامپ برای بهره‌برداری داخلی برای انتخابات کنگره یا برای جنگ روانی با مردم ایران است والا حتی در دولت جدید هم با آمریکا مذاکره کردیم در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، ۱+۵ با وزیر خارجه ما مذاکره کردند و وزیر خارجه آمریکا آقای تیلرسون هم مذاکره کردند و بعد هم در اروپا مذاکره کردند، کسی که از مذاکره خارج شده و به مذاکره پشت کرده ، ترامپ و دولت ترامپ است و کاری هم که انجام می‌دهد، کاری است که علیه ملت ایران و منافع ملی ایران است، بنابراین اگر صداقت باشد، ایران همواره از مذاکره استقبال کرده است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه صداقت درخواست مذاکره با اعمال تحریم معنی ندارد، گفت: اگر کسی صادقانه می‌گوید مذاکره می کنم تا به نتیجه برسم آن وقت تحریم علیه کودکان ایرانی، علیه بیماران، بزرگسالان و مردم ایران با مذاکره، متناقض است و مصداق ضرب المثل ایرانی است که قسم حضرت عباس(ع) را باور کنم یا دم خروس را. کسی که تحریم می‌کند و مردم ایران را تحت فشار می‌گذارد و هر روز افرادی را می‌فرستد تا تشویق کنند که دیگران هم با ایران تعامل نداشته باشند در واقع فشار ترامپ علیه ملت ایران نیست علیه همه شرکت‌های خارجی است که با ایران در حال فعالیت هستند. بنابراین این دو با هم سازگار نیست.

 

دکتر روحانی تصریح کرد: من پیش شرطی ندارم اگر دولت آمریکا امروز آماده است، ما درباره نحوه پرداخت غرامت هایی که باید به ملت ایران از سال ۳۲ تا به حال به خاطر مداخلاتش در زندگی مردم در کشور ایران پرداخت کند، مذاکره کنیم. ما آماده‌ایم که بدانیم به چه صورت و در چند قسط و چگونه می‌خواهد این غرامت‌ها را پرداخت کند. آمریکا بدهکار ملت ایران است و بخاطر مداخلات متعددش در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت است. بدهکاری‌اش را پرداخت کند ما همواره اهل مذاکره در تاریخ بودیم و هستیم.

 

مجری پرسید: آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند. شبی که آقای ترامپ فرمان خروج از برجام را امضاء کرد، جنابعالی با مردم صحبت کردید و به اروپایی ها مهلتی دادید که در آن مهلت تعهداتی که آمریکایی‌ها در برجام داشتند و تبعاً با خروج نمی‌توانستند انجام دهند را جبران کنند و بگویند که به چه صورت می‌خواهند جبران کنند. با گذشت این چند ماه به جز بیانیه‌های سیاسی که اروپایی‌ها دادند، آیا تعهدات قابل قبولی از طرف اروپایی‌ها می‌بینید و فکر می‌کنید که منافع برجام الان به گونه ای است که ما همچنان در برجام باقی بمانیم و موضع اخیر ما در این زمینه چیست؟

 

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها ابتدا بدنبال این بودند که دیگر کشورهای ۱+۵ را با خودشان همراه کنند و به همین دلیل هم ترامپ در ۲۲ دی ماه پارسال از شرکایش خواست که آنها هم بیایند و مذاکره مجدد راجع به برجام را با شرایطی که مطرح کرده بود شروع کنند که در این امر موفق نشد و کسی به آن پاسخ مثبت نداد و ناچار شد بگوید تنهایی از برجام خارج می‌شوم و در اردیبهشت ماه از برجام خارج شد.

 

دکتر روحانی اظهار داشت: هدف آمریکا این بود زمانی که از برجام خارج می‌شود ایران هم بلافاصله از برجام خارج شود تا بتوانند پرونده را به شورای امنیت ببرد؛ ما در برجام یک دستاوردی داریم و آن قطعنامه ۲۲۳۱ است که این قطعنامه اولاً تحریمهای قبلی را ملغی می‌کند، ثانیاً همه کشورها را دعوت می‌کند که از برجام پشتیبانی بکنند و آنچه در برجام توافق شده است در شورای امنیت سازمان ملل، به عنوان یک سند و پیمان بین‌المللی مستحکم شده است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه ترامپ می‌خواست همه این دستاوردها را از ما بگیرد، گفت: آمریکا نمی‌خواست به تنهایی برای تحریم روبروی ایران بیاید بلکه او می‌خواست همه دنیا را وادار به تحریم ایران کند. همین الان هم دنیا را به تحریم دعوت می‌کند اما در این کار ناموفق بوده است. یعنی هم اروپایی‌ها مخالفت کردند و همین امروز هم در اولین قدم تحریم آمریکا، اروپایی‌ها در برابر آمریکا ایستادگی کردند و آن قانون ممانعت از تحریم یا انسداد را اعلام کردند و گفتند هرشرکتی که با ایران کار می‌کند اگر بخواهد حرف آمریکا را در تحریم قبول بکند و ایران را تحریم کند اروپا او را تحریم می‌کند.

 

دکتر روحانی با اشاره به اینکه اروپا امروز روبروی آمریکا ایستاده در حالی که همیشه متحد آمریکا بوده است، افزود: ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم یعنی همه کشورهای جهان به جز چند کشور معدود حامی و طرفدار ایران هستند و ایران را به عنوان، متعهدی که قابل اعتماد است و به عنوان کشوری که در هر تعهدی قابل اعتماد است، می‌شناسند.

 

رئیس جمهور گفت: مهلتی که دادیم بر این مبنا بوده که دیگران یعنی ۵ کشور دیگر بتوانند این تحریم یعنی فشار آمریکا را جبران کنند و با آن برجام حفظ شود.

 

دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که آیا رفتارشان به نظر شما قابل قبول بوده است؟ خاطرنشان کرد: از نظر سیاسی، به نظر من سنگ تمام گذاشتند. یعنی موضع گیری کردند، حرف زدند، مقررات وضع کردند و به صراحت کار آمریکا را غیرقابل قبول دانستند و نه تنها آنها بلکه بقیه جهان هم به همین صورت است؛ اما در مقام عمل و اینکه آنها برنامه‌ریزی بکنند که چگونه می‌خواهند این را جبران کنند یک قدم‌هایی را برداشتند و در این زمینه در سفر به اروپا با اروپایی‌ها و با چین و روسیه از نزدیک مذاکره کردیم و همه اینها قولشان بر این است که ما به تحریم اعتنا نخواهیم کرد.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: مشکل آنها شرکت‌هایی است که ممکن است بر اثر فشار آمریکا تحت تأثیر این تحریم قرار بگیرند. بنابراین ما هنوز منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم. در این راستا بناست جلسه‌ای در اواخر ماه اوت بین ایران و ۵ کشور دیگر و مخصوصاً اتحادیه اروپا در اروپا و بعد در حاشیه اجلاس سازمان ملل در سطح وزرا برگزار شود.

 

دکتر روحانی تاکید کرد: اساس تحریم برمی‌گردد به ۳ ماه آینده که آمریکا می‌خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود؛ تحریم‌های امروز غیر از بانک و نفت است و قولی که اروپا ، چین و روسیه به ما دادند این است که بتوانند ایستادگی کنند، هم برای فروش نفت و هم برای اینکه روابط بانکی ما با دنیا بتواند حفظ شود.

 

رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا واقعاً در ادامه برجام، چین و روسیه به اندازه اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل می‌کنند یا نه و اینکه آیا براساس مصالح و منافع ملی با اینها کار می‌کنیم، اظهارداشت: برای ما در روابط خارجی منافع ملی مهم است. رابطه‌ای که با روسیه یا با چین داریم، با اروپا قابل مقایسه نیست با چین رابطه بیشتر و بهتری داریم. یعنی امروز چین است که در زمینه هسته‌ای رآکتور اراک را بر مبنای تعهد برجامی خودش دنبال می‌کند و به عنوان بزرگترین شریک تجاری با ما معامله می‌کند.

 

دکتر روحانی اضافه کرد: در مذاکراتی که در حاشیه اجلاس سازمان شانگهای با مقامات چینی داشتم آنها متعهد بودند به اینکه به روابط خودشان با ایران ادامه دهند و روابط را حفظ کنند. ممکن است تفاوت هایی از نظر اجرای تعهدات، بکند، اما در عین حال هم چین و هم روسیه به صراحت می‌گویند که ایستادگی کرده و به تعهداتشان عمل می کنند و قراردادها را اجرا می‌کنند و شما دیدید در قرارداد توتال وقتی توتال اعلام کرد که خارج می‌شود ، شرکت چینی اعلام کرد که ادامه می‌دهم .

 

رییس جمهور با تاکید بر اینکه تهران بدنبال روابط خوب با همه کشورهای جهان است ، گفت: در شرایط فعلی کشورهای آسیایی برای ما بسیار اهمیت دارند. الان روابط رو به گسترشی با چین، هند و حوزه آسه‌آن داریم اما در عین حال هیچ مانعی برای گسترش روابط با اروپا هم نداریم و آنرا ادامه می‌دهیم.

 

دکتر روحانی در ادامه این گفتگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره نوسانات اخیر ارزی و تصمیماتی که در این خصوص اتخاذ شده است ، گفت: یکسری مشکلات و بیماری‌های اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل هم نیست. برخی از آن مربوط به قبل انقلاب و برخی از آن مربوط به ادامه آن و بعد از انقلاب است. مشکلاتی که در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وجود دارد اینها مشکلات سالهای کشور ماست که در یک شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند. موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که وقتی در یک شرایطی به حرکت در می آید، تخریب‌هایی را بوجود می‌آورد، چرا نقدینگی حرکت می‌کند؟ بخاطر اینکه اعتماد مردم نسبت به آینده متزلزل می‌شود، چرا ارز بالا و پایین می‌شود به غیر از مسأله نقدینگی داخلی، دسترسی ما به ارز مورد بحث است ممکن است ارز به اندازه کافی داشته باشیم و روابط بانکی ما با دنیا یا مسأله ورود اسکناس به ایران، طلا و یا امثال اینها در یک شرایطی تغییر بکند و اینها همه دست به دست هم می‌دهد و توقعات و انتظاراتی برای آینده که انتظارات تورمی است را ایجاد می کند.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: برای شرایط جدید در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم ، روند ما به این گونه بود که ابتدا که دولت را شروع کردیم ارز کاهش پیدا می‌کرد و چاره‌جویی می کردیم .مردم یادشان است که رئیس وقت بانک مرکزی آقای دکتر سیف آمد به مردم گفت قیمت دلار ۳ هزار تومان است ولی هر چه می‌گفت دوباره قیمت دلار ۲ هزار و ۷۰۰ تومان می‌شد دلیلش این بود که مردم به آینده امیدوار و خوش‌بین بودند و می دانستند که روابط ما با دنیا در حال بهتر شدن است، سرمایه‌ها وارد کشور می‌شود و شرایط اقتصادی برای فعالیت اقتصادی بیشتر می‌شود.

 

وی افزود: این حالت بود که قیمت ارز را هم متعادل کرده بود البته در روند مذاکره هم برخی منابع ارزی ما آزاد شد. هم در توافق موقت و توافقات بعدی مقداری ارزهای ما آزاد می‌شد و همه اینها دست به دست هم داده بود و این شرایط را به وجود آورده بود.

 

دکتر روحانی با اشاره به ۲ عامل شروع مشکل ارزی اظهارداشت: غیر از آن مسایل مزمنی که در اقتصاد داریم و مسأله نقدینگی؛ هر دوی این عوامل در دیماه پارسال آغاز شد. دیماه پارسال در ۵ دی تقریباً یک اعتراضاتی از یک شهری در ایران آغاز شد و سرایت کرد به شهرهای دیگر و این اعتراضات شرایط خودش را داشت که مردم ما می‌دانند بعضی‌ها معترض و بعضی‌ها دنبال اغتشاش و سوء استفاده بودند اما هر چه بود این مهار شد. این اغتشاشات مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عده‌ای سوء استفاده می‌کنند و کاملاً مردم با دولت همکاری کردند. این علامت مثبت فعالیت مردم و حضور مردم به داخل علامت مثبت داد، اما متأسفانه خارجی‌ها و مخصوصاً آمریکایی‌ها پیامی که دریافت کردند آن پیام را نگه داشتند که آن پیام این بود که فکر کردند با فشار بیشتر می‌توانند مشکلات اجتماعی و اقتصادی ما را بیشتر بکنند و لذا شما می‌بینید که ۲۲ دیماه که ترامپ اعلام می‌کند اگر دیگران نیایند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم بعد از حوادث دی ماه در ایران است.

 

دکتر روحانی افزود: پس هم حوادث داخلی و هم حوادث خارجی دست به دست هم داده یک نگرانی‌ برای جامعه بوجود آورده است و از آن طرف البته روابط بانکی ما با دنیا مشکلاتی پیدا کرده است از زمانی که ترامپ روی کار آمد با کارها و فشارها و تهدیدهایی که کرد این دو با هم کنار هم قرار گرفت و در فروردین یک التهاب و یک جهش ایجاد شد. بر آن مبنا تصمیماتی اتخاذ شد تا این التهاب کنترل شود، این التهاب به نظر من قابل کنترل بود، اگر همه با هم همکاری می‌کردیم یعنی خریدار ارز، فروشنده ارز، صراف، بانک، واردکننده، صادرکننده، اگر همه با هم در کنار هم قرار می‌گرفتیم، طرح می‌توانست موفقیت‌های خوبی داشته باشد. یعنی به مردم می گفتیم هر چه می‌خواهید وارد کنید ما با یک قیمت مناسب ارز به شما می‌دهیم. البته قیمت ۴۲۰۰ تومانی که گفتیم به طور طبیعی افزایش پیدا خواهد کرد بر مبنای تفاضل تورم‌ها. اما عده‌ای ارز گرفتند و سوء استفاده کردند جنس را وارد نکردند و یا بخشی از جنس را وارد کردند و بخش دیگر را در بازار آزاد فروختند و مشکلات دیگری پیش آمد. بنابراین طرح به گونه‌ای شد که در کنارش رانت و فساد بوجود آمد.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: این جریانات با اردیبهشت و اعلام خروج آمریکا از برجام همزمان شد و این دو در کنار هم قرار گرفت. بعد از اردیبهشت یعنی در خرداد، ما به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز در شرایط فعلی دیگر کارآیی ندارد، هم شرایط جدیدی که ما الان پیدا کردیم و هم سوء استفاده‌هایی که انجام می‌گیرد. این سوء استفاده‌ها را اگر از لحاظ سازوکار و مدیریتی نتوانیم کنترل کنیم با دادگاه و پلیس امکان پذیر نیست. با بخشی می‌شود برخورد کرد ولی نمی‌شود همه موارد را کنترل کرد.