مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی یکی از روستاهای گیلان

مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی یکی از روستاهای گیلان

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی گیلان از مشاهده آنفلوانزای پرندگان در یک واحد روستایی استان خبر داد.
44489395340 300x241 - مشاهده آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی یکی از روستاهای گیلان

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ذاکرنیوز، سهراب عاقبتی مدیرکل دامپزشکی استان اظهار داشت: به دنبال پایش و مراقبت فعال بیماری در واحدهای استانی ، یک واحد روستایی درگیر به بیماری تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: با تشکیل جلسه فوری ستاد پیشگیری از بحران به ریاست استاندار بمنظور جلوگیری از احتمال انتشار بیماری، تصمیم به معدوم سازی کانون آلوده گرفته شد.
وی افزود: با توجه به آلودگی پرندگان مهاجر به این ویروس، از مردم می خواهیم که بمنظور حفظ سلامت خود از هرگونه شکار ، مصرف و همچنین ورود به زیستگاه های پرندگان مهاجر که مهمترین عامل شیوع ویروس بوده و به عنوان مخزن بیماری محسوب می شوند، خودداری کنند.
مدیرکل دامپزشکی گیلان خاطرنشان کرد: تاکنون موردی از ابتلا انسان به آنفلوانزا با تحت تیپ H5N8 گزارش نشده و از بروز تلفات در طیور صنعتی استان نیز گزارشی دریافت نشده است.
به گفته عاقبتی، مصرف مرغ های بسته بندی شده و استحصالی از کشتارگاه های صنعتی تحت نظارت دامپزشکی خطری ندارد.
وی در توصیه به پرورش دهندگان طیور استان گفت: با رعایت ضوابط و مقررات بهداشتی و امنیت زیستی در واحدهای پرورش طیور صنعتی، خطری این صنعت را تهدید نمی کند ضمن اینکه اقدامات پیشگیرانه بصورت مستمر انجام می شود.
سازمان دامپزشکی کشور، دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم نیز در اطلاعیه ای به منظور پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، اطلاعیه ای صادر کرده و از مرغداران سراسر کشور خواسته، به موارد گفته شده در این اطلاعیه توجه داشته و ضوابط قرنطینه و امنیت زیستی را رعایت کنند.
آنفلوآنزای فوق حاد طیور، یک بیماری ویروسی پرندگان است، ویروس های آنفلوانزا دارای ۳ نوع تیپ C، B ، A است و در طیور فقط نوع تیپ A آن می تواند ایجاد بیماری کند که این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می کند.
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های مشترک انسان و پرندگان، بیماری واگیردار ویروسی و یکی از خطرناک ترین بیماری های تنفسی طیور است که در صورت شیوع، خسارات فراوانی به مرغداری ها و روستاییان وارد می کند.
شروع ناگهانی بیماری و تلفات، تورم و کبودی تاج و ریش طیور، بی حالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن پرندگان، ایجاد مشکل در سیستم تنفسی و ریزش ترشحات بینی و چشم، کاهش مصرف دان و خونریزی زیرجلدی ساق پا از نشانه های این بیماری است.