مصاحبه سخنگوی شورای شهر در خصوص  آب گرفتگی معابر و پروژه جمع آوری آبهای سطحی

مصاحبه سخنگوی شورای شهر در خصوص آب گرفتگی معابر و پروژه جمع آوری آبهای سطحی

به گزارش رشت۲۰-به عنوان سخنگوی شورای شهر در خصوص اقداماتی که تاکنون در مورد جمع آوردی آبهای سطحی در رشت انجام شده توضیح دهید؟

 

حجت جذب با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع) اشاعه فرهنگ عاشورایی را رسالت معنوی همه کارگزاران نظام جمهوری اسلامی دانست و ادامه داد:

 

 

در دوره چهارم شورا در راستای حل این معضل مطالعات آغاز گردید و در خلال آن شهر رشت به ۶۴ حوزه آبگیری تقسیم گردید و بعد از انجام  مطالعات مشاور مشخص گردید ۳۲ حوزه از ۶۴ نقطه مذکور مشکلات آبگیری داشته و نیاز به اجرای پروژه هدایت آبهای سطحی دارد. بعد از آن طراحیها انجام شد و کار اجرایی و عملیاتی در چند سال گذشته شروع شد و تا امروز نزدیک به ۱۰۰ کیلومتر از معابر شهر که شهروندان در آن با مشکلات عدیده ای در این حوزه دست به گریبان بودند از معضل آب گرفتگی مرتفع گردید که این یعنی نزدیک به ۷۵ درصد مشکلات مربوطه حل شده است و در برنامه ریزی ها از ۲۵ درصد باقیمانده بخشی در سال جاری در حال اجرا بوده و تا پایان سال به اتمام میرسد و اتمام بخشی دیگر به سال اینده موکول شده است.

 

 

– علت تاخیر در اتمام این طرح به چه عواملی بستگی داشت؟

 

 

یکی از دلایل ظهور مشکل آبگیری معابر شهر رشت عدم لایروبی مناسب لوله های فاضلاب توسط اداره آب و فاضلاب می باشد که می‌تواند علیرغم تلاش این اداره به علت عدم تخصیص کافی بودجه توسط وزارت نیرو به استان گیلان باشد بنابراین با تلاش و مجوز شورای اسلامی شهر رشت شهرداری هر ساله فارغ از وظیفه خود میلیاردها تومان قرارداد لایروبی فاضلاب با پیمانکاران منعقد می کند تا منازل شهروندان دچار پس زدگی فاضلاب نشود. لازم به ذکر است شهرداری با مجوز شورا هر ساله فارغ از وظیفه خود برای رفاه حال شهروندان اقداماتی قابل توجه در حوزه‌های مختلف علی الخصوص در مورد آبهای سطحی انجام میدهد که هماهنگی و مدیریت یکپارچه دستگاها میتواند بسیاری از مشکلات موجود را رفع کند.

 

عدم حضور یازده ماهه شهردار بر مسند شهرداری رشت نیز باعث گردید پروژه مذکور در چند نوبت به دلایل مختلف متوقف گردد لیکن امروز تبدیل به اولویتی برای شورای رشت محسوب می شود.

 

 

– تاکنون چه مقدار منابع مالی از سوی شهرداری صرف اجرای این طرح گردیده و انتظار شما از سایر دستگاههای متولی چیست؟

 

 

آنچه واضح است از ۱۳۵ کیلومتر کل لوله گذاری مورد نیاز شهر رشت تاکنون حدود  ۱۰۰ کیلومتر اجرا شده است و با اجرای ۳۵ کیلومتر دیگر مشکل آبگرفتگی شهر رفع خواهد شد.

 

کار انجام شده تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه برای شهرداری در برداشته است که با توجه به تورم چند صد در صدی طی سالهای ۹۷_۹۸ برای ادامه پروژه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان پیش بینی می شود. قابل ذکر است با توجه به حجم بالای سرمایه مورد نیاز

 

در این حوزه انتظار میرود همه دستگاههای مسئول هم به موازات شهرداری وظایفشان را در پیش بینی ردیف اعتباری مناسب و مورد نیاز در نگهداری از شبکه و اصلاح و مرمت و لایروبی فاضلابهای سنتی ولوله های ابهای سطحی کار شده بصورت هر ساله انجام داده تا شهروندان عزیزمان اسوده خاطر باشند.

 

 

به یاد داشته باشیم که در همین گذشته نه چندان دور و حدود ۵ سال پیش تقریبا با کوچکترین بارندگی تقریبا اکثر معابر شهر دچار ابگرفتگی شدید میشد و زندگی شهروندان با مشکل روبرو میشد و اجرای همین پروژه های چند سال گذشته سطح خطر پذیری را به چند منطقه کوچک تقلیل داده است و این نشانگر اهمیت اجرای کامل و اتمام این طرح میباشد.

 

 

– مشخصا کدام معابر و مناطق هم اکنون در دست اقدام است و عملیات جمع آوری آبهای سطحی در آن در حال اجراست؟

 

 

معابر و مسیرهایی که هم اکنون به عنوان جزئی از نقاط آبگیر باقیمانده  و پروژه در سال جاری در آنها در حال انجام است و یا شروع خواهد شد مربوط است به مسیر بلوار شهید قلیپور مسیر معلم تا چهارراه ویلانج واز چهارراه ویلانج تا خیابان استاد سرا، بازار روز، مسیر خط ماشین در خیابان سعدی و بخشی از پارک نیکمرام، بلوار دیلمان مسیرخیابان آذراندامی وخیابانهای ۹۶ و ۹۸ گلسار و سه راه گلایل، بلوار گیلان

 

و مسیر پارک فجر و سمیه در بلوار لاکان به بلوار آیت الله رودباری و بخشی از یخسازی و رازی نیز از نقاط آبگیر باقیمانده می باشد

 

که برای اکثر این معابر تعیین تکلیف شده و پیمانکار انتخاب گردیده وشروع بکار خواهند نمود.

 

البته مسیرهای رودبارتان و بخشی از معابر اطراف استخر عینک نیز هدف برنامه هدایت ابهای سطحی  هستند که مراحل مناقصه در حال انجام است.

 

 

– مشکلاتی که امروز پیش روی اجرای این طرح میباشد چیست؟

 

 

در دو سال گذشته به دلیل بدهی شهرداری و بسته شدن پی در پی حساب شهرداری و نداشتن شهردار به مدت یازده ماه بسیاری از پروژه‌ها متوقف گردید یا ۴۸ شده و یا بلاتکلیف ماندند که در زمان خود جای بحث و بررسی دارد و به سمع شهروندان خواهد رسید در این راستا شورا در صدد است که سریعا این موضوع تعیین تکلیف شود

 

در آخر خاطر نشان میکنم مرخصی شهردار جز حقوق لاینفک ایشان بوده و در نبود ایشان معاونین شهردار و مدیران شهرداری با نظارت شورا عهده‌دار توجه به وضعیت شهر و رفع و رجوع مسائل ‌شهر میباشند لذا در این شرایط از همه به  خصوص همکاران شورایی انتظار میرود جبهه گیری هایی که باعث ایجاد اختلال و اختلاف می شود و ممکن است به مردم و شهر آسیب برساند به شدت پرهیز کرده تا در سایه تلاش و همدلی منشاء خیر و توسعه و خدمت برای شهر عزیزمان رشت باشیم.