مصوبه مجلس راه تنفس جنگل ها را باز کرد

مصوبه مجلس راه تنفس جنگل ها را باز کرد

نماینده مردم رشت در مجلس بر این نکته تاکید کرد که ممنوعیت بهره برداری از چوب جنگل های کشور باعث جلوگیری از برداشت های بی رویه از جنگل ها خواهد شد.
78059493 86678999aaaef 300x159 - مصوبه مجلس راه تنفس جنگل ها را باز کرد

به گزارشخبر فوری رشت و به نقل از ایران اکونومیست به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ جبار کوچکی نژاد درباره مصوبه مجلس درمورد ممنوعیت هرگونه بهره برداری از چوب جنگل های کشور در برنامه ششم توسعه، افزود: بر اساس مصوبه مجلس، برداشت چوب تا پایان برنامه ششم توسعه ممنوع خواهد شد زیرا در جنگل های کشور به ویژه جنگل های شمال برداشت های بی رویه صورت می گرفت.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این قانون اصلاحی صورت گرفت که چوب های جنگلی دست کاشت را قابل برداشت کردیم همچنین این اجازه را دادیم که در برخی موارد در طرح ها و پروژه های اساسی جنگل ها، می توانند درختان را قطع کنند از سویی دیگر از چوب های پوسیده نیز می توان برداشت شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: در مصوبه مذکور عنوان کردیم دولت نیز برای واردات چوب و تعطیل نشدن کارخانجات نوپای چوب کمک کرده تا واردات چوب انجام شود و اعتبارات آن نیز در بودجه سنواتی دیده شود تا جنگل از تعرض مصون بماند.
کوچکی نژاد به یکی از مشکلات موجود در مصوبه مذکور مجلس اشاره کرد و افزود: در این مصوبه ایرادی وجود دارد که بر اساس آن دولت می تواند درباره قراردادهایی که تا پایان سال سوم برنامه ششم توسعه در بخش جنگل به پایان نمی رسد تعیین تکلیف کند و با توجه به اینکه قراردادهای جنگل ۱۰ ساله بوده ممکن است این بند از قانون مشکلاتی را در بخش خصوصی ایجاد می کند.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، گفت: بند مذکور بیکاری پیمانکاران را به دنبال دارد چراکه هر پیمانکاری حدود هزار هکتار زمین را گرفته و تعدادی کارگر در حال برداشت از جنگل هستند و به تدریج جای این برداشت ها چوب می کارند اما این بند …