معاون اقتصادی وزیر کشور: تالاب انزلی در معرض خطر جدی است

معاون اقتصادی وزیر کشور: تالاب انزلی در معرض خطر جدی است

به گزارش رشت۲۰ ;بابک دین پرست شامگاه گذشته در نشست بررسی وضعیت تالاب انزلی که با حضور مسئولان گیلان در وزارت کشور برگزار شد، بر اهتمام همه دستگاه ها برای کاهش روند تخریب و احیای تالاب انزلی تاکید کرد و گفت: تالاب انزلی در معرض خطر جدی نابودی است و شرایط بحرانی دارد و تمامی نهادها و سازمان های مرتبط در این حوزه، باید با رویکردی ملی، در کنار هم تلاش کنند تا از روند تخریب بیشتر این تالاب بین المللی جلوگیری شود.

IMG 20191226 120607 249 300x204 - معاون اقتصادی وزیر کشور: تالاب انزلی در معرض خطر جدی است

وی با بیان اینکه مسئولان مربوطه باید از هرگونه تغییر کاربری یا پیشروی در اراضی تالاب انزلی جلوگیری کنند افزود: ضروری است محدوده، بستر و حریم آبی تالاب در اسرع وقت تعیین تکلیف شود و اقدامات دستگاه های اجرایی برای نجات تالاب بین المللی انزلی شتاب بیشتری بگیرد.

 

دین پرست از استاندار گیلان خواست در مدت ۱۰روز، با همکاری دستگا های مسئول نسبت به تهیه و ارائه برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت، برای کاهش روند تخریب و نابودی تالاب انزلی و برنامه ریزی مناسب و موثر برای بازسازی و احیای آن اقدام کند.

 

معاون وزیر کشور با انتقاد از کاهش عمق آب تالاب انزلی در سال‌های اخیر گفت: عمق تالاب در مقابل دیدگان مسئولان ملی ‌و استانی از ۱۲متر، در بهترین شرایط به کمتر از یک متر تنزل یافته و همه مسئولان دستگاه های ملی و استانی در خصوص وضعیت کنونی تالاب و اقداماتی که برای نجات آن باید صورت بگیرد، مسئول و پاسخگو هستند و باید با متخلفان، تعلل کنندگان و آسیب زنندگان به تالاب در هر حوزه ای برخورد شود.

 

دین پرست تاکید کرد: استانداری گیلان موظف است، تکالیف قانونی دستگاههای مسئول را برای حفاظت از تالاب و احیای آن بدقت تعیین و با هرگونه تصرفات غیرقانونی، ورود پساب و فاضلاب به تالاب، تخلفات حوزه آبخیزداری و موارد دیگر، طبق قانون برخورد و تعلل کنندگان را به مراجع قانونی معرفی کند.

 

وی تصریح کرد: باید تمامی شرایطی که می تواند بر روند تخریب تالاب اثر بگذارد، به دقت و با حضور متخصصان و کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد و از هرگونه اقدامی که موجب آسیب بیشتر به این تالاب می شود، جدا جلوگیری شود.

 

معاون وزیر کشور در خصوص تهدید سنبل آبی نیز با اشاره به ضرورت تامین تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با این تهدید زیست محیطی افزود: برای حل این مشکل باید مجموعه دستگاه های دولتی مستقر در انزلی با کمک سازمان های مردم نهاد برای پاکسازی تالاب اقدام جدی انجام دهند.