معدوم سازی طیور مبتلا به آنفلوآنزا در گیگاسر فومن آغاز شد

معدوم سازی طیور مبتلا به آنفلوآنزا در گیگاسر فومن آغاز شد

رئیس شبکه دامپزشکی صومعه سرا گفت: ششمین کانون ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در شهرستان فومن مشاهده شده است. امیدست با مدیریت به موقع و سریع از گسترش آلودگی به سایر نقاط جلوگیری شود.

D8A2D986D981D984D988D8A2D986D8B2D8A7DB8CD985D8B1D8BADB8CDAAFDB8CD984D8A7D986 2 300x208 - معدوم سازی طیور مبتلا به آنفلوآنزا در گیگاسر فومن آغاز شد


به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایسنا منطقه گیلان، هادی بابایی درجلسه بررسی و مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که در فرمانداری فومن برگزار شد، با اشاره به مشاهده ویروس H5N8 در این شهرستان اظهار کرد: در حال حاضر دو کانون ویروس H5N8 در صومعه سرا، دو کانون در رشت و یک کانون لاهیجان تایید شده است. ششمین کانون این ویروس در شهرستان فومن مشاهده شده که امیدست با مدیریت به موقع و سریع از گسترش آلودگی به سایر نقاط جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه احتمالاً از دوشنبه منع جوجه ریزی در مرغداری های شهرستان توسط اداره کل دامپزشکی اعلام شود، افزود: تاکنون ۳۰مرغداری شهرستان فومن بدلیل قرارگیری در شعاع ۱۰۰کیلومتری روستای فشخام صومعه سرا منع جوجه ریزی شده اند.
بابایی با اشاره بر اینکه صبح روز دوشنبه با توجه به هماهنگی های صورت گرفته نسبت به آهک پاشی، معدوم سازی و…طیور در روستای گیگاسر بخش مرکزی فومن با همکاری نیروهای مرکز بهداشت، شوراها، دهیاری، نیروی انتظامی، فرمانداری اقدام می شود، خاطرنشان کرد: برای مقابله با این ویروس تامین امکانات لجستیک نظیر بیل مکانیکی، آهک، مخزن CO2 ،خودرو و… حائز اهمیت است.
وی بر نقل و انتقال طیور به این روستا اشاره کرد و گفت: عده ای از روستاییان ممکن است با تصور اینکه طیورشان سالم اند نسبت به معدوم سازی مقاومت کنند. در مقابل برخی از افراد سودجو ممکن است با توجه به پرداخت غرامت طیور خود را به روستای مذکور انتقال …