معلم محکوم به شلاق: کلمه «بفهم» توهین به وزیر آموزش و پرورش عنوان شد

معلم محکوم به شلاق: کلمه «بفهم» توهین به وزیر آموزش و پرورش عنوان شد

به گزارش رشت۲۰ به نقل از رویداد۲۴؛ شادی مکی: صدور حکم شلاق برای یک معلم با شکایت وزیر آموزش و پرورش و معاون او، بسیار بازتاب داشت. آنگونه که اعلام شده ظاهرا جرم رضا نهضت معلم محکوم شده، توهین به مقامات از طریق کاریکاتور و انتشار آن در کانال تلگرامی بوده است.

.jpg - معلم محکوم به شلاق: کلمه «بفهم» توهین به وزیر آموزش و پرورش عنوان شد

این خبر بلافاصله با واکنش و اعتراض معلمان کشور مواجه شد و فشار افکار عمومی آنقدر افزایش یافت که وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای نوشت شکایت خود را پس گرفته و عنوان کرد: «وزارت آموزش و پرورش ضمن اعتقاد به ضرورت برخورداری جامعه از رسانه‌های پاک و صادق و حمایت از جریان روشنگری رسانه‌ای در پرتو نقد منصفانه به اطلاع می‌رساند، با توجه به تحقق هدف خود مبنی بر اثبات روند ناصواب، غیرحرفه‌ای و مخرّب کانال مذکور، از حق قانونی خود گذشت می‌نماید و امیدوار است از این پس ضمن حفظ احترام متقابل و در نظر گرفتن رسالت و اخلاق حرفه‌ای در مسیری گام بردارند که به ارتقای نظام تعلیم و تربیت منتهی شود.»

در بخش دیگری از متن اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش آمده «نظر به رسیدگی قضایی به شکایت وزارت آموزش و پرورش علیه مدیر یکی از کانال‌های پیام رسان‌های خارجی به اتهام نشر اکاذیب، توهین و هتک حرمت و نقض حریم نظام تعلیم و تربیت و خروج از دایره نقد منصفانه و همچنین ایجاد شبهات و فرافکنی در جامعه فرهنگیان، مدیر این کانال در یک مسیر کاملا حقوقی و قانونی در محکمه صالحه قضایی محکوم شناخته شد.»

وزیر آموزش و پرورش نیز در صفحه توییتری خود نوشت: «از مدیران وزارتخانه خواستم هرچه سریع‌تر شکایت از مدیر یک کانال خبری که در دادگاه محکوم شده را پس بگیرند. مجازات قضایی هیچگاه مدنظر نبوده و نخواهد بود. ترجیح می‌دهم اثبات حقانیت و عملکرد وزارتخانه و اصلاح رفتارهای نادرست و غیرحرفه‌ای برخی در همان فضای مدنی و رسانه‌ای محقق شود.

جزییات حکم شلاق برای معلم آموزش و پرورش

 آنچه در اطلاعیه آموزش و پرورش آمده بیانگر نگاه سختگیرانه آموزش و پرورش و مسئولان آن به مقوله انتقاد و طنز‌های انتقادی است. در رای صادر شده علیه این معلم شکات پرونده شخص وزیر و آقای ترکمن الهیار معاون وی عنوان شده‌اند. شکایت هم نسبت به ترسیم کاریکاتور توهین‌آمیز نسبت به شاکیان از سوی این معلم عنوان شده است. این در حالی است که افرادی که عهده‌دار مسئولیت‌های سنگین می‌شوند قطعا باید تاب و تحمل انتقاد‌های سنگین را نیز داشته باشند. با این حال کاریکارتور‌ها و نقد‌های کانال تلگرامی حرف حساب با مدیریت رضا نهضت معلمی که به تحمل ۴۵ ضربه شلاق محکوم شده گویا سنگین‌تر از حدود تحمل حاجی میرزایی و معاون وی الهیار ترکمن بوده است. توییت حاجی‌میرزایی نیز می‌تواند نوعی زهر چشم گرفتن از منتقدان تلقی شود.

415983 509 - معلم محکوم به شلاق: کلمه «بفهم» توهین به وزیر آموزش و پرورش عنوان شد

416023 174 - معلم محکوم به شلاق: کلمه «بفهم» توهین به وزیر آموزش و پرورش عنوان شد

حکم شلاق معلم برای انتقاد به عملکرد آموزش و پرورش

برای کمک به شفاف شدن هر چه بیشتر موضوع با رضا نهضت معلمی که ۳۰ سال سابقه خدمت دارد و اکنون به تحمل ضربات شلاق محکوم شده، گفتگو کردیم. رضا نهضت به رویداد۲۴ می‌گوید: از سال ۹۶ کانال تلگرامی حرف حساب را با رویکرد انتقادی نسبت به مسائل حوزه آموزش و پرورش راه‌اندازی کرده بودیم. در این کانال به وزرای مختلف انتقاد کرده و برخی از انتقادات را نیز در قالب طنز، کاریکلماتور و کاریکاتور بیان می‌کردیم. این کانال شناخته شده بود و ما در دوران وزرای قبل مانند آقای فانی و بطحایی نیز تندترین انتقادات و طنز‌ها را به این اشخاص و معاونان آن‌ها داشتیم، اما هرگز کسی شکایتی نکرد و ناراحت نشد. در مواردی از این انتقادات استقبال هم می‌شد.

وی ادامه می‌دهد: این کانال در حوزه مسائل آموزش و پرورش تاثیرگذار بود به نحوی که تعداد دنبال‌کنندگان ابتدا حدود ۳۰۰ نفر بود، اما بعد‌ها به ۵ هزار نفر رسید. وقتی آقای حاجی میرزایی وزیر شد، ما با وزارت ایشان به دلیل عدم سابقه فعالیت در حوزه آموزش و پرورش مخالف بودیم. به هرحال ایشان وزیر شدند و ما همچنان به کار طنز و نقد خود مانند گذشته ادامه می‌دادیم.

آموزش و پرورش می‌گفت کانال شما ضد امنیت ملی است

این معلم آموزش و پرورش می‌گوید: از اسفند ۹۸ از طرف وزارت آموزش و پرورش تماس‌هایی با من گرفته شد مبنی براینکه شما مخل امنیت کشور هستید. سوال من این بود که امنیت کشور در حوزه فعالیت آموزش و پرورش نیست و قطعا ارگان‌های دیگری باید به این موضوع رسیدگی کنند بنابراین گفتم اگر نهاد‌های مربوط به امنیت کشور بگویند، ما حتما این کانال را تعطیل می‌کنیم. اما هیچ مشکلی در این خصوص برای ما پیش نیامد.

نهضت با بیان اینکه آموزش و پرورش تلاش کرد از طریق مسائلی مانند مشکل امنیتی فعالیت ما را تعطیل کنند، عنوان می‌کند: مطالب کانال حرف حساب را در اختیار نهاد‌های امنیتی گذاشتند. چند جا هم من را خواستند اما مشکلی پیش نیامد، زیرا مطالب صرفا انتقاد به عملکرد آموزش و پرورش بود. این رفتار‌ مسئولان آموزش و پرورش باز هم تکرار شد، اما به جایی نرسید تا اینکه در فروردین ماه معاونت حقوقی آموزش و پرورش به اتهام توهین به حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و علی الهیار ترکمن معاون وی، شکایتی را در دادگاه رسانه مطرح کرد.

رضا نهضت درباره مصادیق عنوان اتهامی توضیح می‌دهد: این‌ها ۳ اتهام نشر اکاذیب، افترا و توهین به مقامات را علیه من مطرح کرده بودند لذا برای انجام تحقیقات ۲ هفته این کانال توقیف شد تا اینکه اتهامات نشر اکاذیب و افترا از طرف دادستان رد شد. اما مساله توهین به مقامات باقی ماند یکی از مصادیق این توهین آن بود که ما در کانال حرف حساب از عبارت «فشل‌آباد آموزش و پرورش» استفاده کرده بودیم.

کلمه «بفهم» توهین به وزیر آموزش و پرورش عنوان شد

او می‌گوید: وقتی در گیر و دار کرونا، وزیر مرتب جلساتی را با کارمندان برگزار می‌کرد. این موضوع از طریق مدیران آموزش و پرورش به ما گفته شده بود. ما هم در کانال عنوان کردیم که «آقای وزیر جان اطرافیان و جان خود شما در خطر است، بفهم!» که این کلمه «بفهم» را از مصادیق توهین به مقامات تلقی کرده‌اند و تشخیص قاضی هم بر این موضوع بوده است. البته ما توجیه کردیم که بفهم لزوما معنای توهین ندارد وقتی کسی را دفن می‌کنند، می‌گویند «افهم» یعنی بشناس امامت کیست یا در کتب اسلامی می‌گویند افهم یعنی درکت را نسبت به موضوعی بیشتر کن.

از تصویر سریال پایتخت استفاده کردیم، به ما گفتند چادر سر معاون وزیر کردید

این معلم اضافه می‌کند: یکی دیگر از مصادیق اتهامی من، مربوط به عکسی در کانال حرف حساب بود که آن را از فصل سوم سریال پایتخت برداشتیم؛ جایی که نقی معمولی قهرمان سریال در کشتی باخته و از حمام بیرون می‌آید و با حوله‌ای که روی سر دارد صحبت می‌کند. ما در این عکس به جای سر نقی معمولی از عکس سر آقای الهیار ترکمن استفاده کردیم و از قول او نقل کردیم که چرا من را بازی می‌دهید؟ من در رتبه‌بندی گند زدم. این هم جزو مصادیق توهین است. اما قاضی به من گفت چادر سر آقای ترکمن کرده‌اید که در متن رای هم آمده است در حالی که آنچه در عکس آمده چادر نبوده است.

وی می‌افزاید: مصداق دیگر توهین عکسی است که نشان می‌دهد آقای حاجی میرزایی و الهیار ترکمن در حال حمل جنازه‌ای هستند که روی جنازه نوشته شده رتبه‌بندی در واقع منظور همان تشییع رتبه‌بندی معلمان بوده است. انتشار این تصویر هم به دلیل لغو رتبه‌بندی معلمان در اسفند ماه بود که به دلیل افزایش حقوق انجام شد.

وزیر آموزش و پرورش درخواست برخورد داشت

نهضت با بیان اینکه دادگاه رسانه اعلام کرد که این شکایت در حوزه صلاحیت این دادگاه نبوده و ارتباطی به آن ندارد، خاطرنشان می‌کند: پرونده به هیات تخلفات اداری منتقل شد. در آنجا مسئول دادگاه پرسید که آیا شما مصالحه می‌کنید؟ اما دو فردی که به عنوان نماینده آموزش و پرورش در جلسه حضور داشتند گفتند خیر، آقای وزیر تاکید داشته که حتما باید با این فرد برخورد شود و مصداق ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی است که برای توهین کنندگان به مقامات حبس و شلاق و حریمه نقدی در نظر گرفته است که در نهایت رای مبنی بر ۴۵ ضربه شلاق برایم صادر شد.

شکایت مستقیم حاجی میرزایی از معلم

وی اظهار می‌کند: به من گفته‌اند که شاکی وزارت آموزش و پرورش است، در حالیکه در متن حکم آمده شاکی آموزش و پرورش است از طرف آقایان حاجی میرزایی و علی الهیار ترکمن. بر اساس متن حکم به نظر می‌رسد آقایان به صورت شخصی هم شکایت کرده‌اند، گرچه آقای الهیار ترکمن گفته‌اند شکایت شخصی نداشته‌اند. دو نفری هم که به عنوان نماینده آموزش و پرورش در جلسات حضور داشتند، کارمندان بخش حقوقی وزارتخانه بودند.

رضا نهضت: مدیران آموزش و پرورش تلاش کردند زندانی شوم

او خاطرنشان می‌کند: این حکم قطعی نبوده و تا ۲۰ روز قابل تجدید نظر است. اما من درخواست تجدید نظر نمی‌کنم. از وکیل هم استفاده نکردم به این دلیل که این حرکت به قدری زشت و زننده است که نمی‌دانم چه باید گفت. اصلا چنین چیزی تا کنون سابقه نداشته است. آن‌ها به شدت تلاش کردند که من زندانی شوم. مگر به خاطر کاریکاتور باید کسی را شلاق زد یا زندانی کرد. سعی می‌کردند مساله را امنیتی کنند. علت چنین رفتاری چیست حتی اگر توهین هم شده باشد، ماجرا ارتباطی به امنیت کشور ندارد. به همین دلیل هم درخواست تجدیدنظر نمی‌کنم و حاضرم خودم داوطلبانه برای اجرای حکم بروم.

نهضت که دبیر سال دوم متوسط دوم است و درس‌هایی مانند عربی و فلسفه و منطق را تدریس می‌کند، عنوان می‌کند: من در مدرسه علامه حلی درس می‌دهم و گاهی شنیده‌ام که سعی می‌کنند از من بهانه بگیرند. این درحالی است که من ۲ سال پیش در حین رفتن به جلسه معلمان تصادف کرده و دچار آسیب شدید بدنی شدم به نحوی که امروز راه رفتن برای من سخت است و اگر بخواهم می‌توانم خودم را به دلیل از کارافتادگی بازنشسته کنم. اما به دلیل علاقه‌ای که به شغلم دارم تا کنون اقدامی در این زمینه نکرده‌ام و باز هم در خصوص این رای می‌گویم هرچه از دوست رسد نیکوست. من طی ۲ سالی که به دلیل تصادف آسیب دیدم درد‌های زیادی متحمل شده و در نهایت ناچار شدم که پای چپم را قطع کنم ضربات شلاق در مقابل آن درد‌ها چیزی نیست.

او با تاکید براینکه تنها شاکی من شخص وزیر یعنی آقای محسن حاجی میرزایی است، می‌گوید: برخلاف گفته ایشان من شاکی امنیتی نداشتم، در دادگاه انقلاب هم پرونده نداشتم. امروز هم کانال حرف حساب همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. زیرا مساله تنها انتقاد بوده و بس. خیلی‌ها هم واسطه شدند که وزیر از شکایت خود منصرف شود، اما ایشان نپذیرفتند.