مهدوی‌کیا: کاش بحث جدایی کی‌روش پس از جام جهانی اعلام می‌شد/انتظارات بالا به تیم ضربه می‌زند

مهدوی‌کیا: کاش بحث جدایی کی‌روش پس از جام جهانی اعلام می‌شد/انتظارات بالا به تیم ضربه می‌زند

به گزارش رشت۲۰، مهدی مهدوی کیا در گفت‌وگو درباره مباحث مختلفی از جمله روند آماده سازی تیم ملی و همین طور بحث پیشنهاد تمدید قرارداد کی‌روش به صحبت پرداخت. بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، گریزی هم به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان زد و عنوان کرد واقعا بر چه اساسی در آن مقطع مسئولی انتظار داشته است ایران، پرتغال و مکزیک را شکست دهد.

Amir kholousi 6 7 th3 300x200 - مهدوی‌کیا: کاش بحث جدایی کی‌روش پس از جام جهانی اعلام می‌شد/انتظارات بالا به تیم ضربه می‌زند

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار با مهدی مهدوی کیا می‌خوانید.

* به نظر شما آیا برنامه آماده‌سازی تیم ملی می‌تواند این تیم را برای حضور موفق در جام جهانی آماده کند؟

ما که اصلا اطلاعی نداریم که چه اتفاقی رخ می‌دهد. همه تیم‌های دنیا روند آماده‌سازی خودشان را پیش می‌برند و تیم ملی هم قطعا طبق برنامه که از پیش تعیین کرده پیش می‌رود. ان‌شاءالله همه چیز خوب پیش برود و تیم با آمادگی کامل راهی جام جهانی شود.

* شما دو بار در جام جهانی بازی کرده‌اید. به راستی این تورنمنت چه تفاوتی با سایر تورنمنت‌ها دارد؟

بزرگ‌ترین رویداد ورزشی در تمام دنیا جام جهانی است. ما کاری به فوتبال و مباحث خاص آن نداریم. بحث این است که جام جهانی تمام جهان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد. قطعا فوتبال خوب در جام جهانی تاثیر زیادی روی کشور ما می‌تواند داشته باشد. مخصوصا اگر بازیکنان جوان ما در این تورنمنت بدرخشند قاعدتا می‌توانند ترانسفر شوند و در سال‌های آینده روی فوتبال ایران تاثیر مثبت بگذارند. این رویداد بسیار مهم است.

* در جام جهانی ۲۰۰۶ که سابقه بازی در آن را دارید انتظارات از تیم ملی به حدی بالا رفت که در نهایت منجر به ضعف تیم شد و اثرات منفی روی عملکرد مجموعه تیم گذاشت. این که انتظارات از تیم ملی بالا باشد آیا واقعا روی عملکرد تیم ملی اثر می‌گذارد؟

واقعا همین طور است. در جام جهانی ۲۰۰۶ انتظارات از تیم بسیار بالا بود و همان موقع این مساله ضربه خودش را به تیم و عملکردش  زد. من واقعا نمی‌دانم ملاک و معیاری که در آن زمان باعث شده بود انتظار داشته باشند که ما برویم و پرتغال و مکزیک را شکست بدهیم چه بود؟ همه انتظار داشتند ما دو تیم قدرتمند جام جهانی را در آن مقطع شکست بدهیم اما کسی فکر نمی‌کرد پرتغال در آن مقطع یکی از بهترین تیم‌های خود را در اختیار داشت. همین انتظارات نابجا و بیهوده واقعا به تیم و جو حاکم ضربه زد. هر تیمی در جام جهانی باید بسته به توانایی‌ها و امکانات خودش پیش برود. البته این را هم باید در نظر داشته باشیم فوتبال ورزشی غیر قابل پیش‌بینی است و گاهی اوقات اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد که کسی پیش‌بینی‌اش را نمی‌کند. مثل ایسلند و یا یونان که کسی فکر نمی‌کرد بیایند و نتیجه بگیرند اما می‌آیند و ناخودآگاه نتایج شگفت‌انگیزی می‌گیرند اما در هر صورت می‌خواهم بگویم در این مقطع حساس که در آن قرار داریم بالا بردن انتظارات از تیم ملی به تیم ضربه خواهد زد. باید انتظارات منطقی و معقولانه داشته باشیم.

* در سال ۲۰۰۶ زمانی که تیم ملی همراه با برانکو ایوانکوویچ خودش را برای جام جهانی آماده می‌کرد جو منفی عجیبی علیه تیم شکل گرفته بود. جوی که شبیه جو فعلی است. این را که بر سر هر موضوعی مثل دعوت شدن یا نشدن برخی بازیکنان علیه تیم ملی موضع گرفته می‌شود، شما می‌پذیرید؟

در هر دوره‌ای تیم ملی درگیر حواشی و مشکلات زیادی بوده است و این موضوع طبیعت فوتبال است. من فکر می‌کنم در وهله کنونی، تیم و بازیکنان نباید ذهن‌شان را درگیر مسائل حاشیه‌ای کنند بلکه باید همه تمرکزشان روی تمرین‌ها و جام جهانی باشد. این حواشی در همه جای دنیا وجود دارد و فقط مخصوص کشور ما نیست.

* یکی از مسائل حاشیه‌ای که خیلی باعث انتقاد نسبت به تیم ملی شد، بحث دعوت نشدن سید جلال حسینی به تیم ملی بود.

در مورد این مساله همیشه گفته‌ام نظر سرمربی تیم مهم است که چه تصمیمی می‌گیرد چرا که او باید در نهایت پاسخگو باشد. ما که از کنار نگاه می‌کنیم دقیقا نمی‌دانیم برنامه او چیست و می‌خواهد چه کار کند و این که دقیقا نمی‌دانیم علت خط زدن برخی بازیکنان چیست. خود کی‌روش باید در این زمینه صحبت کند و هیچ کس نمی‌تواند مثل سرمربی تیم ملی درباره این موضوع توضیح دهد که چرا برخی بازیکنان هستند و برخی نیستند. شاید این موضوع به کارهای تاکتیکی و برنامه‌های سرمربی ارتباط داشته باشد. بنابراین قطعا فقط سرمربی تیم می‌تواند درباره این موضوع صحبت کند. ما هم اگر صحبتی کنیم و حرفی بزنیم به درد کسی نمی‌خورد. تنها کسی که می‌تواند درباره این موضوع اظهار نظر کند خود کی‌روش است چرا که بعدا خودش باید درباره این مسائل پاسخگو باشد.

* در زمانی که تیم ملی خودش را برای جام جهانی آماده می‌کرد، کی‌روش طی مصاحبه‌های مختلف اصرار داشتند که اولویت اول فوتبال ایران جام جهانی باشد و تیمش فرصت زیادی برای اجرایی کردن برنامه‌های آماده‌سازی داشته باشد. به راستی فکر می‌کنید تیم ملی زمان مناسب را برای آماده‌سازی در اختیار داشت؟

هرچه زمان بیشتر در اختیار تیم ملی باشد قاعدتا خیلی بهتر است اما باید باشگاه‌ها و برنامه‌های لیگ قهرمانان آسیا را هم در نظر بگیریم. این چیزی نیست که بتوان فدراسیون در آن دخالت کند و در همه جای دنیا وجود دارد. به طور مثال الان می‌بینیم که تازه امشب بازیکنان باشگاهی رئال و لیورپول فینال لیگ قهرمانان را می‌خواهند برگزار کنند. یعنی برخی بازیکنان هنوز به تیم‌های ملی خود اضافه نشده‌اند. وقتی با فدراسیون فوتبال آسیا برنامه‌های بازی‌ها را تا زمان مشخص اعلام کرده است، کسی مقصر آن نیست. در سال ۲۰۰۶ هم زمانی که به جام جهانی رفتیم باز هم با پرتغال هم‌گروه بودیم و در آن مقطع هم زمان زیادی برای آماده‌سازی تیم ملی وجود نداشت با این حال پرتغالی‌ها به سختی از سد ما گذشتند و در آن سال هم چهارم شدند. یعنی حرف من این است که وقتی اردوی درازمدت نداشته‌ایم این دلیل بر این  نیست که در جام جهانی هم نتیجه نگیریم و مقابل پرتغال و اسپانیا دست و پا بسته خواهیم بود. ما پرتغالی که ستاره‌هایی همچون رونالدو، فیگو و دکو داشت قرار گرفتیم و آن‌ها به سختی از سد ما گذشتند. تازه در آن مقطع بیشتر لژیونرهای ما مصدوم بودند.  در کل باید بگویم این که تیم ملی زمان بیشتری برای آماده‌سازی داشته باشد خیلی بهتر است اما وقتی نمی‌شود همه برنامه‌ها را هماهنگ کرد باید طبق برنامه‌هایی بین‌المللی پیش برویم و ما هم نسبت به این موضوع استثنا نیستیم.

* با توجه به اینکه کی‌روش خودش در دوره‌ای سرمربی تیم ملی پرتغال بوده، خیلی‌ها می‌گویند با توجه به شناختی که از این تیم دارد شاید تیم ملی ایران به راحتی مقابل پرتغال شکست نخورد. فکر می‌کنید آیا می‌توانیم به دیدار برابر پرتغال امیدوار باشیم؟

ما سال ۲۰۰۶ هم راحت به پرتغال نباختیم. آن‌ها یک گل که حاصل یک شوت از راه دور بود از ما پیش افتادند. شوتی که شاید چند سال یک بار از آن شوت‌ها زده شود. گل دوم را هم که از نظر خیلی‌ها اصلا پنالتی نبود اما داور پنالتی گرفت و پرتغالی‌ها گل زدند. ما مقابل مکزیک هم بازی خوبی انجام دادیم. ایران همیشه کارایی خودش را دارد اما قطعا شناختی که کی‌روش از تیم ملی پرتغال دارد در جام جهانی به کارمان خواهد آمد. فکر می‌کنم مقابل تیمی که قرار است دفاع کنیم عملکرد خوبی خواهیم داشت چرا که ساختار دفاعی ما خوب است. نسبت به جام جهانی قبلی هم فکر می‌کنم امسال شرایط خط حمله تیم خیلی بهتر است چرا که بازیکنانی داریم که در اروپا بازی می‌کنند و عملکرد خوبی داشته‌اند. اگر بتوانیم در فاز حمله هم این دوره عملکرد خوبی داشته باشیم می‌توانیم امیدوار باشیم.

* جدای از مسائل نتیجه‌گیری شاید این جام جهانی سکوی پرتاب برخی از ستاره‌های ایران باشد. فکر می‌کنید پس از جام جهانی چند بازیکن ایرانی به اروپا ترانسفر شوند؟

همیشه جام جهانی سکوی پرتاب بازیکنان بوده است. وقتی بازیکنان در جام جهانی بدرخشند می‌توانند به لیگ‌های معتبر بروند و بدرخشند. امیدواریم این اتفاق رخ بدهد و بازیکنان ما بعد از جام جهانی به لیگ‌های معتبر بروند.

* چند روز قبل بحث تمدید قرارداد کارلوس کی‌روش مطرح شد. جدای از این مساله که او بماند یا خیر برخی می‌گویند مطرح کردن بحث جدایی‌اش در شرایط فعلی درست نیست. نظر شما درباره این موضوع چیست؟

واقعا نمی‌دانم مطرح کردن بحث تمدید قرارداد کی‌روش ۲۰ روز مانده به جام جهانی به چه دلیل است؟ این اتفاق می‌توانست پس از جام جهانی رخ بدهد و در آرامش کامل انجام شود. این که کی‌روش اعلام جدایی کرده است هم خودش باید درباره‌اش صحبت کند.

* شاید این مساله روی بازیکنان هم تاثیر منفی بگذارد یا حتی مدیریت مربی را هم روی تیم کمتر کند.

انگیزه بازیکنان اصلا کم نمی‌شود. جام جهانی آنقدر هیجان و انگیزه به بازیکنان می‌دهد که مطمئنم انگیزه بازیکنان کم نمی‌شود اما شاید اگر بحث جدایی کی‌روش از تیم ملی پس از جام جهانی مطرح می‌شد خیلی بهتر بود. واقعا هم نمی‌دانم علتش چیست که خودش پیش از جام جهانی صحبت از رفتن کرده است. ما از شرایط تیم ملی دور هستیم و فقط می‌توانیم آرزوی موفقیت کنیم.

* از وضعیت آکادمی‌تان هم صحبت کنید. تورنمنتی را در کشور آلمان پشت سر گذاشتید. این تورنمنت با حضور چند تیم برگزار شد؟

ما امسال ۷۰ بازیکن به اروپا آوردیم و در چندین تورنمنت شرکت کردیم. یک بازی دوستانه هم در هامبورگ برگزار کردیم. در یک تورنمنت خیلی معتبر هم که حدود ۳۰ سال است برگزار می‌شود هم شرکت کردیم بعد تیم ۱۲ ساله‌های ما هم در بایرن مونیخ حضور داشت. در فرانکفورت با حضور تمام تیم‌های آکادمی باشگاه‌های بوندسلیگایی تورنمنت ۱۲ ساله‌ها بود که در آنجا هم حضور داشتیم و بعد از آن هم سه بازی با تیم‌های رده ۱۳، ۱۴ و ۱۶ ساله‌های هامبورگ انجام دادیم. پس از آن هم در اتریش تیم‌های ۱۳ و ۱۵ ساله‌هایمان در تورنمنتی شرکت کرد و قهرمان شدند. در این تورنمنت تیم‌هایی ردبولز و ساولزبورگ و هوفنهایم شرکت داشتند و در فینال هم اشتوتگارت را شکست دادیم و قهرمان شدیم. همه این  آکادمی‌ها در فوتبال اروپا صاحب سبک هستند و فعالیت می‌کنند. تیم ۱۵ ساله‌هایمان هم به مقام سوم رسید و در نیمه نهایی در ضربات پنالتی به ماینس باختیم و نتوانستیم به فینال صعود کنیم. این تورنمنت‌ها تجربیات خوبی برای بازیکنان ما بود که می‌تواند در آینده به آن‌ها کمک کند. البته ما در این تورنمنت‌ها به دنبال نتیجه نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که بازیکنان‌مان تجربیات لازم را کسب کنند. واقعا افتخار بزرگی است که در حضور تیم‌های بزرگ آلمانی قهرمانی ۱۳ ساله‌ها را به دست بیاوریم. ان‌شاءالله که این روند ادامه داشته باشد.

* برای آکادمی‌تان کماکان به صورت شخصی هزینه می‌کنید؟

بله هیچ اسپانسری ندارم و به صورت شخصی برای آکادمی هزینه می‌کنم.