مهم‌ترین لحظات تاریخی ایران در جام‌جهانی از نظر AFC سایت AFC سه اتفاق مهم را به عنوان مهم‌ترین اتفاقات فوتبال ایران برای حضور در جام جهانی ارزیابی کرد.

مهم‌ترین لحظات تاریخی ایران در جام‌جهانی از نظر AFC

به‌ گزارش رشت۲۰، در آستانه شروع جام جهانی روسیه، سایتAFC به معرفی مهم‌ترین لحظات تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها از قاره آسیا پرداخته است. تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران تاکنون چهار بار در جام جهانی حاضر بوده و از چندی دیگر باید پنجمین حضورش را در جام جهانی تجربه کند.

* دانایی فر و یک امتیاز ارزشمند

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - مهم‌ترین لحظات تاریخی ایران در جام‌جهانی از نظر AFC

تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در سال ۱۹۷۸ برای اولین بار جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد و در انتخابی این رقابت‌ها بدون شکست بود. ایران چهار سال قبل از آن نیز برای رسیدن به جام جهانی ناکام ماند ولی گل زیبای غفور جهانی برابر استرالیا تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران را به جام جهانی رساند. با این حال ملی‌پوشان ایران در گروه سختی با حضور پرو، هلند و اسکاتلند هم گروه شدند.

ایران در دومین بازی خود در این جام برابر اسکاتلند قرار گرفت و در حالی که اسکاتلند را تیم برنده می دانستند این بازی با تساوی یک بر یک به پایان رسید تا اولین امتیاز ایران در تاریخ جام های جهانی ثبت شود. ایرج دانایی فر، تنها گل ایران را در این مسابقه به ثمر رساند.

* اولین پیروزی در جام جهانی

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - مهم‌ترین لحظات تاریخی ایران در جام‌جهانی از نظر AFC

ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه نیز حضور داشت. تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران بعد از شکست یک بر صفر برابر یوگسلاوی در بازی نخست به مصاف آمریکا رفت و توانست دو بر یک این تیم را شکست دهد. حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا، مرد سال فوتبال آسیا، گلزنان تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در این مسابقه بودند. هر چند ملی‌پوشان ایران در بازی آخر خودشان با دو گل به آلمان باختند و در مرحله گروهی نیز حذف شدند.

* نمایش قهرمانانه برابر آرژانتین

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - مهم‌ترین لحظات تاریخی ایران در جام‌جهانی از نظر AFC

تیم ملی ایران در ۲۰۱۴ نیز حضوی متفاوت داشت. تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل برابر تیم‌ ‌ملی فوتبال آرژانتین قرار گرفت و نمایش قهرمانانه‌ای برابر این تیم داشت. شاگردان کارلوس کی‌روش از حریف نامدار خودشان نترسیدند. حتی نزدیک بود در نیمه نخست سیدجلال حسینی ایران را به گل هم برساند اما ضربه سر او با اختلاف کمی به بیرون رفت.

در نیمه دوم هم رضا قوچان‌نژاد می‌توانست تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران را پیش اندازد تا این که لیونل مسی در وقت‌های ‌اضافه گلزنی کرد و ایران در این مسابقه شکست خورد  ولی نمایش قهرمانانه این تیم از یاد نرفت.