موافقت رئیس‌جمهور با بررسی واردات برنج پرمحصول/ برنج خارجی ارزان می‌شود‌ ‌+سند

موافقت رئیس‌جمهور با بررسی واردات برنج پرمحصول/ برنج خارجی ارزان می‌شود‌ ‌+سند

به گزارش رشت۲۰ به نقل از برنج یکی از اقلام اساسی در سبد غذایی مردم کشور است که اخیراً به‌علل مختلف مخصوصاً رسوب این کالا در گمرکات کشور مورد توجه زیادی قرار گرفته است و افکار عمومی به‌روی آن حساس‌تر شده‌ است.

1 - موافقت رئیس‌جمهور با بررسی واردات برنج پرمحصول/ برنج خارجی ارزان می‌شود‌ ‌+سند

این درحالی است که از ابتدای سال جاری سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و عدم ترخیص برنج‌های وارداتی به کشور سبب شد قیمت این کالای مصرفی با افزایش بی‌سابقه روبه‌رو شود و حتی ترخیص چندین هزار تن از این محصول با دستور مقامات قضایی هم نتوانست مانع رشد قیمت‌ها شود.

بر همین اساس نگرانی میان اقشار کم‌درآمد ایجاد شد که برای تأمین سبد کالایی مورد نیازشان حتی قادر به خرید برنج‌های خارجی وارداتی که اکنون هر کیسه ۱۰کیلوگرمی آن بیشتر از  ۲۰۰ هزار تومان شده است؛ نیستند.

راهکار بخش خصوصی برای مدیریت شرایط و همچنین بهبود اوضاع بازار برنج به‌دلیل افزایش نرخ ارز و حذف ارز بانک مرکزی برای واردات این کالا واردات برنج‌های پرمحصول خارجی که عمدتاً ارزان‌تر از نمونه‌های کیفی وارداتی زمان حاضر‌ند؛ بود. ازاین‌رو انجمن واردکنندگان برنج با فرض مدیریت بازار و کمک به اقشار آسیب‌پذیر به فکر وارد کردن برنج پرمحصول از سایر کشورها افتاده و در نامه‌ای به رئیس جمهور این درخواست را مطرح کرده است.

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: با توجه به افزایش قابل توجه قیمت برنج‌های وارداتی فعلی که عمدتاً از نوع کیفی بودند برآورد شد بخش عمده‌ای از سه دهک آسیب‌پذیر جامعه که عمدتاً نیازشان را با این برنج‌ها تأمین می‌کردند قدرت خرید ندارند.

کشاورز در ادامه افزود: با اطلاعاتی که از بازارهای تولیدی در اختیار داشتیم تصمیم به واردات برنج پرمحصول خارجی که قیمت پایین‌تری نسبت به محصولات فعلی داشت گرفته شد ولی برای انجام این کار نیاز به دریافت مجوز از مقامات بود و بر همین اساس اخیراً انجمن واردکنندگان برنج به رئیس جمهور در نامه‌ای پیشنهادی مبنی بر واردات برنج پرمحصول ــ ارزان‌تر ــ ارائه داده است.

وی تصریح کرد: وصول این نامه به دفتر رئیس جمهور و همچنین پیگیری‌های انجمن در بخش‌های مدیریتی پایین‌تر باعث شد رئیس جمهور خوشبختانه ضمن موافقت با این پیشنهاد؛ به وزارتخانه‌های صمت و بهداشت دستور بررسی تخصصی این پیشنهاد را دادند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ضمن تأکید بر کیفیت مناسب و سلامت این نوع برنج گفت: برنج‌های پرمحصول خارجی قیمت مناسب‌تری دارند و اقشار مختلف می‌توانند نیاز خود به برنج را تأمین کنند.

کشاورز اضافه کرد: با وارد کردن برنج‌های پرمحصول، کسری مورد نیاز شش دهک که قشر آسیب‌پذیر جامعه هستند، تأمین خواهد شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: کاهش خرید برنج وارداتی به‌دلیل افزایش قیمت حاکی از خارج شدن این نوع برنج از سفره‌های مردم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر مجوزهای لازم خرید برنج پرمحصول صادر شود و بانک مرکزی نیز همکاری لازم جهت تأمین ارز ما را داشته باشد، این امکان برای کشور به وجود خواهد آمد که از محل برنج‌های پرمحصول هند، پاکستان، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی نیاز کشور رفع شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ابراز کرد: متأسفانه تنها علت ممنوعیت این نوع برنج به کشور شباهت فیزیکی آن به برنج ایرانی بوده است که البته برای جلوگیری از هرگونه تخلف در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است که احتمال تخلف را به حداقل خود خواهد رساند.

امیدواریم این برنج‌های پرمحصول با رعایت اصل دقیق نظارتی بدون اینکه با برنج پرمحصول داخلی مخلوط شوند به دست مصرف‌کننده نهایی برسند.

13990828142906893216344410 - موافقت رئیس‌جمهور با بررسی واردات برنج پرمحصول/ برنج خارجی ارزان می‌شود‌ ‌+سند

13990828143043752216344710 - موافقت رئیس‌جمهور با بررسی واردات برنج پرمحصول/ برنج خارجی ارزان می‌شود‌ ‌+سند