میانگین اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرهای گیلان بیش از ۷۰ درصد است

میانگین اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرهای گیلان بیش از ۷۰ درصد است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان گفت: میانگین اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرهای گیلان بیش از ۷۰ درصد است.

82290621 71137437 - میانگین اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در شهرهای گیلان بیش از 70 درصد است

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا، حجت شعبانپور روز سه شنبه در ششمین جلسه اعضای کارگروه مدیریت پسماند گیلان با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ افزود: میانگین تفکیک پسماند از مبدأ در شهرهای گیلان ۷۳ و نیم درصد است .
وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی های انجام شده، درصد اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در گیلان باید به ۱۰۰ درصد افزایش یابد .
شعبانپور میزان مشارکت شهروندان در این طرح را ۴۶ درصد عنوان کرد و گفت: بمنظور افزایش مشارکت مردم آموزش های مختلف را در مدارس، محلات و روستاها اجرا کرده ایم.
وی با اشاره به رویکرد مسئولان استان برای ساماندهی بهداشتی مراکز دفن زباله گفت : برای جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی ، ۵۱ نقطه دفن زباله در استان به ۱۵ نقطه متمرکز کاهش یافت.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان تصریح کرد : با دفن بهداشتی زباله ، هدایت شیرابه ها به لایه های ایزوله شده و کاهش هرچه بیشتر بوی تعفن و آثار مخرب پسماندها می توان رضایتمندی بیشتر مردم را بدست آورد.
در ششمین جلسه کارگروه مدیریت پسماند گیلان در سال جاری برخی از مدیران و نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط با فرآیند بهینه سازی دفن بهداشتی زباله نظرات و پیشنهادهای خود را مطرح کرده و بر حفظ و تقویت برنامه های آموزشی برای فرهنگ سازی بیشتر و آگاهی بخشی جامعه در اجرای طرح های تفکیک زباله از مبداء تاکید کردند.
روزانه در استان گیلان بین یک هزار و ۸۰۰ تا دو هزار تن زباله تولید می شود که حدود ۶۰۰ هزار تن آن مربوط به شهرستان رشت است.
روزانه بیش از ۵۰۰ تن زباله در منطقه سراوان رشت دفن می‌شود. طی دو سال گذشته ۵۰۰ تن زباله عفونی که در محل سایت سراوان از سال‌های پیش دپو شده بود، امحاء شد و هم اکنون زباله‌ عفونی وارد سایت سراوان نمی‌شود.