نامه ایران به گوترش درباره تحریم ظریف: مقابل اقدام آمریکا ایستادگی کنید ایالات متحده از دیپلماسی بیزار است

نامه ایران به گوترش درباره تحریم ظریف: مقابل اقدام آمریکا ایستادگی کنید

به گزارش رشت۲۰-نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، نسبت به تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران توسط آمریکا واکنش نشان داد و خواستار «ایستادگی» سازمان ملل مقابل این اقدام آمریکا شد.

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد)، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای دلیل تحریم آقای ظریف را اینگونه عنوان کرده بود: «او به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم برای رهبر ایران کار می‌کند یا کارهایش در راستای اهداف اوست.»

 

مجید تخت روانچی روز سه‌شنبه شش اوت (۱۵ مرداد) در واکنش به این اقدام در نامه خود به آنتونیو گوترش نوشت: «این امر به خوبی نشان می دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل می باشد، بیزار است.»

 

نماینده ایران همچنین اقدام آمریکا را «نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به ویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به‌عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی عنوان کرد.»

 

روانچی با اشاره به محدودیت های تحمیل شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به نیویورک برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل اعلام کرد: «اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده ۱۰۵ منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت شده مندرج در کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک است.»

 

وی افزود: «این قطعنامه‌ها همچنین از آمریکا می خواهند که بلادرنگ هرگونه محدودیت اعمال شده علیه هیات‌های اعزامی به سازمان ملل را برطرف کند.

 

وی تاکید کرد: «جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند و سازمان ملل و اعضای آن نیز با دفاع از اصول اساسی حقوق بین الملل، در مقابل این اقدام آمریکا ایستادگی کنند.»

 

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اعلام خبر تحریم جواد ظریف، وی را «توجیه‌گر ارشد» علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خوانده بود که «همدست مافیای او در رفتار غیرقانونی رژیم» است.

 

اما تحریم شدن وزیر امور خارجه ایران با مخالفت کشورهای اروپایی مواجه شده است.

 

اتحادیه اروپا در نخستین واکنش ضمن ابراز تاسف از این اقدام واشنگتن اعلام کرد که به همکاری با وزیر امور خارجه ایران ادامه می دهد. از سوی دیگر فرانسه، یکی از سه کشور مهم اروپایی نیز به صراحت با این تصمیم مخالفت کرده است.

 

وزارت امور خارجه فرانسه در همین راستا هفته گذشته با انتشار بیانیه ای تاکید کرده بود که مخالف تحریم وزیر امور خارجه ایران از سوی آمریکا است زیرا اعتقاد دارد با توجه به شرایط کنونی و بحران جاری در منطقه درهای دیپلماسی را می بایست همچنان باز نگاه داشت.

 

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده بود که پاریس همراه با لندن و برلین با اقدام واشنگتن در تحریم وزیر امور خارجه ایران مخالف است. این بیانیه تصریح شده بود که وزیر امور خارجه فرانسه به همراه دو شریک دیگر اروپایی یعنی آلمان و بریتانیا همچنان طبق روال گذشته با همتای ایرانی خود در تماس است.