نتیجه نپیوستن ایران به‌اف‌ای‌تی‌اف چیست؟/گران‌می‌خریم‌وارزان‌می‌فروشیم

نتیجه نپیوستن ایران به‌اف‌ای‌تی‌اف چیست؟/گران‌می‌خریم‌وارزان‌می‌فروشیم

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از خبرآنلاین، پیش از این محسن رضایی از آغاز بررسی دوباره اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داده بود و از سوی دیگر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز خبری مهم در این راستا را اعلام کرد.

06 fatf 1 1529807149 768x462 - نتیجه نپیوستن ایران به‌اف‌ای‌تی‌اف چیست؟/گران‌می‌خریم‌وارزان‌می‌فروشیم

به گفته وی رهبر معظم انقلاب با درخواست دولت برای تمدید مهلت بررسی لوایح «اف ای تی اف» در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کرده است.

سیدکمال سیدعلی، معاون اسبق بانک مرکزی و رییس پیشین صندوق ضمانت صادرات  درباره ضرورت بررسی دوباره موضوع اف‌ای‌تی‌اف می‌گوید:هرچند من اطلاعات کافی از پیش زمینه‌های بررسی دوباره این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام ندارم امامی‌توانم حدس بزنم چرا چنین موضوعی مجدداً در دستور کار بررسی قرار گرفته است.

 بانک مرکزی تاکید کرد: همه اینها ناشی از عدم کار کردن با سیستم بین‌المللی و ریسک بالای ایران بود در نتیجه ما ارزان می‌فروشیم و گران می‌خریم و تا زمانی که نتوانیم به این کنوانسیون بین‌المللی بپیوندیم،این وضعیت وجود خواهد داشت.

خودمان تحریم را گسترش دادیم

معاون اسبق بانک مرکزی تاکید کرد اگر بخواهم واضح و شفاف بگویم عدم پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف چه شرایطی را برای ایران ایجاد کردلازم است مثالی را به کار بگیرم؛ اگر آمریکا با تحریم‌های خود ما را از سیستم بانکی بین‌المللی که خود در آن سهامدار بود،محروم کرد مابا عدم پیوستن به این کنوانسیون، خودمان را از سایر بانکهای جهان محروم کردیم و گسترش تحریم‌های آمریکا به سایر بانکها را موجب شدیم.

وی گفت :برخی در رابطه با فهرست سازمان‌های تروریستی اعلامی از سوی اف‌ای‌تی‌اف ملاحظاتی داشتند اما تا جایی که من می‌دانم دولت‌ها در این خصوص حقوقی را دارا هستند و از سوی دیگر باید توجه داشت که تمام کشورهای دنیا به لحاظ پولشویی و اقداماتی ازاین دست فعالیت‌هایی دارند که اگر چنین نبود؛طالبان و داعش و القاعده قادر به  تامین مالی نبودند.

نتیجه عدم پیوستن ایران به اف‌ای‌تی‌اف چه بود؟

سید علی در توضیح این مطلب افزود: بسیاری از این سازمانها۵ از سوی برخی کشورهای عربی حمایت مالی شدند، به عبارت دیگر کشورهایی که بزرگترین تروریست‌های جهان را تربیت و تامین مالی کردند و پولشویی‌های بزرگ انجام دادند؛ همگی به این کنوانسیون پیوسته‌اند اما ما با عدم پیوستن به کنوانسیون اف‌ای‌تی‌اف خودمان را در سیبل قرار دادیم،در حالی که می‌توان با پیوستن به آن بهانه لازم از سایر کشورها را گرفت.

او تاکید کرد:هنوز بسیاری می‌گویند اگر فردا اف‌ای‌تی‌اف را تصویب کنیم، چه کسی تضمین می‌دهد که ما مشکلاتمان حل شود؟درپاسخ به این دسته از افراد باید گفت وقتی عدم پیوستن ما به اف‌ای‌تی اف تضمینی برای ماندگاری مشکلاتمان است چرا نباید به این کنوانسیون بپیوندیم و بهانه لازم است را از سایر کشورها را بگیریم ؟

او گفت:فهرست کشورهای حاضر در اف‌ای‌تی‌اف را ببینید؛ پاکستان، عربستان،قطر،امارات و کشورهای عربی اطراف و حتی ترکیه که در بسیاری از موارد نیابتی اقدام به تأمین مالی برخی گروه‌ها کرده است،در کنار افغانستان و عراق و سایر کشورها عضو این کنوانسیون شده‌اند.در نتیجه بیرون ماندن ما ثمری جز تحریم خودخواسته ما نخواهد داشت و در نتیجه هزینه بالای تحریم بانکی به اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد .