نحوه واریز سود سهام عدالت +جزئیات

نحوه واریز سود سهام عدالت +جزئیات

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از افکارنیوز، اینکه مردم می خواهند بدانند چگونه می توانند سود سهام عدالت خود را دریافت کنند و آیا سود سهام عدالت متغیر است.

%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85 %D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA 1 - نحوه واریز سود سهام عدالت +جزئیات

واقع سود سهام عدالت به حساب شخصی مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند، واریز خواهد شد و سود افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واریز می‌شود.

تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم در سهام عدالت

در روش مستقیم آزاد سازی سهام عدالت و سهامداری، مالکیت و مدیریت سهام عدالت بدون هیچ گونه واسطه به خود فرد سهام دار منتقل می شود.

یعنی در این روش مستقیم مسئولیت مدیریت، حفظ و نگهداری از سهام بر عهده ی خود سهام دار است.

که باید توجه داشته باشید مانند هر شخص عادی دیگری که در بورس فعالیت می کند باید در سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) احراز هویت و ثبت نام کنید.

روش مستقیم آزاد سازی سهام عدالت چه منفعتی داد؟

کسانی که روش مستقیم را برای سهام عدالت مشخص کرده اند در واقع سهام خود را از اداره شرکت سرمایه گذاری استانی بیرون آورده و در مورد شرکت های غیر بورسی، به ازای ارزش سهام این شرکت ها سهام دار آن ها می شوند.

با انتخاب روش مستقیم تمام مسئولیت بر عهده فرد سهامدار است.

چگونه سهام عدالت را معامله کنیم؟

اگر روش مستقیم را انتخاب کرده اید دارای کد بورسی هستید یعنی قبلاً در بازار بورس سرمایه گذاری کرده باشید سهام آزاد شده ی شما به کد بورسی شما منتقل می شود.

در غیر این صورت باید وارد سامانه سجام به آدرس sejam.ir شوید و ثبت نام کنید. این ثبت نام به شما امکان وارد شدن به بازار بورس با یک کد بورسی مخصوص به شما را می دهد و واجب است که این کار را انجام دهید.

در صورتی که شما تا تاریخ معین شده وارد سامانه برای انتخاب روش مستقیم نشده باشید روش غیر مستقیم برای شما است.

روش غیر مستقیم در آزادسازی سهام عدالت

در روش غیر مستقیم برای آزاد سازی سهام عدالت مالکیت و مدیریت این سهام به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار شده است.

در این صورت فرد نمی تواند شخصاً سهم های موجود در بسته سهام عدالت را به فروش برساند.

نکات مهم در سود سهام عدالت

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند باید به این نکته توجه داشته باشند که میزان سود دریافتی آن‌ها یکسان نخواهد بود، زیرا ممکن از برخی مشمولان تا ٣٠ درصد سهام خود را فروخته باشند و بنابراین هر فرد بر اساس پرتفویی که دارد، سود دریافت می‌کند.

نصرالله کرمی، رئیس کمیته آزادسازی سهام عدالت کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در رابطه با برگزاری مجمع آنلاین می‌گوید سازمان بورس تاکنون مجوز برگزاری آنلاین مجامع را نداده است و بر اساس مکاتبات ما با سازمان بورس، اعلام شد که بستر برای برگزاری آنلاین مجامع در حال حاضر فراهم نیست و به محض بسترسازی می‌توان مجامع را به صورت آنلاین برگزار کرد.

وی می‌افزاید ضمناً پاسخ سازمان بورس به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز این گونه بوده است که خود سازمان بورس باید مجوز را در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرار دهد، برخی از شرکت‌ها نیز مکاتباتی انجام داده‌اند، اما پاسخ مناسب و درستی در این باره دریافت نکرده‌اند.

به گفته رئیس کمیته آزادسازی سهام عدالت کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سازمان خصوصی‌سازی و سپرده‌گذاری اقدام خوبی انجام دادند و شماره حساب و شبای سهامداران عدالت را ثبت کردند. همچنین افراد مکلف شدند شماره شبا و شماره حسابشان را داخل سامانه سجام ثبت کنند و به محض واریز سود شرکت‌ها، به شماره‌ای که افراد اعلام کرده‌اند، سود واریز خواهد شد.

سود سهام عدالت روش مستقیم بیشتر است یا غیر مستقیم؟

اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت درباره سرمایه‌گذارانی که سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌گوید این دسته از سرمایه‌گذاران از مجموعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خارج شده و در حیطه مسئولیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیستند. فردی که روش مستقیم مدیریت سهام را انتخاب می‌کند، باید برای دریافت سود، سهام جایزه و حق تقدم نیز خودش اقدام کند. با توجه به همین موضوع در زمان فرآیند انتخاب روش نیز تاکید کردیم که ماندن در روش غیرمستقیم برای مردم به‌صرفه‌تر خواهد بود.

به گفته وی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مسئول دریافت، تجمیع و واریز سود و مابقی خدمات همانند شرکت در حق تقدم‌ها و امثال این موارد هستند که در خصوص افرادی که (تقریباً ۳۰ میلیون نفر) روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، هست و این مجموعه سود را از شرکت‌های سرمایه پذیر وصول کرده و تجمیع می‌کند تا پس از آن به حساب افرادی که در روش غیرمستقیم سهامدار این شرکت‌ها هستند واریز کنند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت می‌افزاید در افزایش سرمایه‌ها و حق تقدم‌ها نیز شرکت‌ها باید خودشان اقدام کنند چراکه سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر در اختیار شرکت‌های استانی بوده و مردم سهامدار سرمایه‌گذاری استانی هستند، اما در روش مستقیم به دلیل اینکه مردم مستقیماً سهامدار شرکت‌های سرمایه‌پذیر هستند، برای وصول سودشان باید خودشان شخصاً اقدام کنند و در موارد افزایش سرمایه نیز برای آنکه از حق تقدم جا نمانند مدام باید اخبار مجامع و اطلاعیه‌ها را رصد کنند.

حیدری نحوه پرداخت سود روش مستقیمی‌ها را چالش بزرگی دانست و می‌گوید شنیده شده که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پیگیر بوده تا بتواند از سوی الزام شرکت‌های بورسی به واریز مبالغ سود به صورت یکپارچه از درگاه مشخص شده در سامانه سجام اقدام کند، هر چند این موضوع نیاز به تصویب شرکت‌های سرمایه پذیر در مجامع دارد که تعداد معدودی از شرکت‌ها این اقدام را انجام داده‌اند.

وی درخصوص برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز معتقد است در حال حاضر تنها راه‌حلی که می‌تواند مشکل نحوه مشارکت مردم در مجامع را حل کند، تمکین به ساختار مورد تأیید و تأکید در فرمان ۸ ماده‌ای مقام معظم رهبری و دارای مبنای قانونی موجود، مردم به واسطه عضویت در شرکت‌های تعاونی سهام عدالتی که در شهرستان‌ها وجود دارد و با وکالتی که به حکم مواد قانونی و اساسنامه مورد عمل به این تعاونی‌ها داده‌اند امکان اعمال رأی و اعمال حقوق مالکانه خود را در مجامع سرمایه‌گذاری استانی داشته باشند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت می‌افزاید اگر قرار باشد مجامع شرکت‌های بورسی عمده‌ای همانند سرمایه‌گذاری‌های استانی با یک یا نیم درصد سهامداران به ثبت بروند دچار بحران مشروعیت خواهند شد و تصمیماتی که در مجامع اخذ می‌شود مفهوم حقوقی خود را از دست خواهد داد یا با تسلط افراد خاص و سرمایه داران بزرگ، اموال و دارایی مردم به مخاطره می‌افتد، به همین دلیل بارها تاکید کرده‌ایم باید در مجامع سرمایه‌گذاری استانی مردم به واسطه تعاونی سهام عدالت شهرستانی حق حضور و اعمال رأی داشته باشند.

محمدرضا پوررضایی در خصوص وضعیت سهامداران سهام عدالت اظهار داشت: از حدود ۴۹ میلیون سهامدار سهام عدالت که در سطح کشور وجود دارد، حدود ۴۱ درصد که شامل بیش از ۱۸ میلیون سهامدار می‌شود روش مستقیم و الباقی حدود ۵۹ درصد که بیش از ۲۷ میلیون سهامدار هستند، روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند.

وی با بیان اینکه سهامداران سهام عدالت باید در سامانه ( سجام ) ثبت نام کنند، گفت: استفاده از مزایای سهامداری همانند دریافت سود، حضور در مجمع و خدمات الکترونیک مشروط به ثبت نام در (سجام) و احراز هویت است.

پوررضایی افزود: افراد در روش مستقیم، مدیریت سبد سهام را خودشان برعهده گرفته اند و در مقابل افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، مدیریت سهام عدالت را به شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار کرده اند.

نحوه ثبت نام سجام در مناطق محروم

پوررضایی در این خصوص که در مناطق محروم و بدون اینترنت افراد چگونه نسبت به ثبت نام در سامانه «سجام» و احراز هویت باید اقدام کنند،  اظهار داشت: در جلسه ای که در وزارت اقتصاد تشکیل شد تصمیم بر این امر گرفته شد تا با استفاده از ظرفیت دفاتر خدمات بانکی پست بانک که در سراسر کشور وجود دارد برای این گونه از مردم کمک رسانی موثری برای ثبت نام در سجام عملیاتی شود تا این افراد مجبور نشود به مناطق دیگر سفر کنند و از خدمات این دفاتر برای ثبت نام در سجام استفاده کنند.

مژگان صفری مقدم مسئول مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه در رابطه با کارکرد‌های مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه، اظهار کرد: این مرکز در اصل محل پاسخگویی به تمام سوالات سهامداران بازار سرمایه است به نحوی که سهامداران می‌توانند از هرکجای ایران که باشند بدون نیاز به پیش شماره ۰۲۱ با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند. از جمله خدماتی که این مرکز ارائه می‌دهد می‌توان به توضیح و رفع مشکلات سهام عدالت، درگاه یکپارچه سهام عدالت، سامانه سجام، مجامع الکترونیک و … اشاره کرد.

او بیان کرد: بیشترین تماس این مرکز از جانب افرادی است که در دریافت وجه حاصل از فروش  سهام عدالت  با مشکل مواجه شده اند و برای بررسی آن به فضا‌های ارتباطی چندانی دسترسی ندارند.

مسئول مرکز تماس ذینفعان بازار سرمایه تصریح کرد: هر فردی که می‌خواهد وارد بازار سرمایه شود فارغ از آنکه سهام عدالت دارد یا خیر برای خرید و فروش سهم مانند بازار‌های دیگری نیاز به شناسایی شدن دارد، به علت آنکه  فرآیند شناسایی در بازار سرمایه از طریق سامانه سجام صورت می‌پذیرد.

صفری مقدم در رابطه با جاماندگان سهام عدالت، تصریح کرد: این موضوع فعلا مربوط به شرکت سپرده گذاری مرکزی نمی‌شود بلکه مجلس و دولت باید در این رابطه تصمیم گیری کنند به علت آنکه شرکت مذکور تنها قابلیت اجرایی دارد.

او در رابطه با علت فروش نرفتن  سهام عدالت  افراد بیان کرد: فرآیند فروش سهام از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود مردم اگر در رابطه با عدم واریز نشدن سهامشان با مشکل مواجه هستند کافی است به کارگزاری بانکی که شماره شبای آن را در سامانه وارد کردند، مراجعه کنند یا اگر هم نمی دانند که اسم کارگزاریشان چیست با شماره ۱۵۶۹ تماس بگیرند و پس از آن با وارد کردن شماره ملی خود نسبت به کارگزاری مربوطه خود آگاهی پیدا کنند.