نشست خبری شهردار رشت پیش از استیضاح دوم : هرکس مانع توسعه است باید از سر راه برداشته شود/ لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد/ بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم/ چون بنده در هیات مدیره هستم نباید بانک شهر به شهر ورود کند؟ نشست خبری شهردار رشت با اصحاب رسانه در تالار گفت و گوی شهرداری رشت برگزار شد.

نشست خبری شهردار رشت پیش از استیضاح دوم : هرکس مانع توسعه است باید از سر راه برداشته شود/ لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد/ بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم/ چون بنده در هیات مدیره هستم نباید بانک شهر به شهر ورود کند؟

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از گیل خبر در این نشست قبل از سخنان دکتر سیدمحمدعلی ثابت قدم، مریم گل احضار معاون برنامه ریزی و نیروی انسانی ، خدابخشی مدیر برنامه و بودجه  ، متین عاشوری مدیر سرمایه گذاری، مریم تجددی مدیریت تشخیص و وصول درآمد و احمد  حق بین مدیرمالی، به ارائه توضیحات درباره اقدامات مختلف مالی، بودجه و نحوه سرمایه گذاری در شهر رشت کردند که قرار است جزئیات کامل آن در پرتال شهرداری قرار گیرد. همچنین فاطمه قدیمی مدیر روابط عمومی شهرداری رشت با تسلیت به شهادت جمعی از آتش نشانان در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو از رسانه هایی که به صورت زنده اخبار را پوشش دادند تشکر کرد.

11 9 768x512 300x200 - نشست خبری شهردار رشت پیش از استیضاح دوم : هرکس مانع توسعه است باید از سر راه برداشته شود/ لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد/ بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم/ چون بنده در هیات مدیره هستم نباید بانک شهر به شهر ورود کند؟

9 10 360x250 - نشست خبری شهردار رشت پیش از استیضاح دوم : هرکس مانع توسعه است باید از سر راه برداشته شود/ لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد/ بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم/ چون بنده در هیات مدیره هستم نباید بانک شهر به شهر ورود کند؟

در ادامه جلسه و بعد از پرسش های خبرنگاران، شهردار رشت با تشکر از اصحاب رسانه  بیان داشت:  ما سعی کردیم در حوزه های مختلف شفاف سازی را با اصحاب رسانه در میان بذاریم که این رابطه به صورت یکطرفه نباشد.

هرکس مانع توسعه است باید  از سر راه برداشته شود

وی با اشاره به لایحه مدیریت شهری که توسط مجلس شورای اسلامی پیگیری می شود ابراز داشت: قوانین فعلی  مدیریت شهری مربوط به سال ۳۴ است و در لایحه جدید خیلی از قوانین تغییر می کند و نحوه انتخابات و انتصابات به طرز روشن تری مشخص می شود.

دکتر ثابت قدم در ادامه تاکید کرد:  برای ما مهم این است که شهر در مسیر توسعه باشد و مهم نیست که حتما تعریف و تمجید صورت بگیرد. توسعه نیاز به واقع بینی دارد و هرکس مانعش است باید از سر برداشته شود، وی افزود: این مانع نباید باعث آسیب به مردم شود و  هیچ ارتباطی هم ندارد که این فرد جایگاه حقوقیش چیست.

شهردار رشت خاطرنشان کرد: ما باید به سمتی برویم که بدانیم این مسیر مبانی دارد و ما نیاز داریم که این شهر روبه توسعه چهار پارامتر شفاف بودن، رقابتی بودن، بانکی بودن و انعطاف پذیر بودن در مسیر توسعه را دارا باشد. وی در ادامه گفت: ما به این مبانی مکلف هستیم و شما خبرنگاران  نیز می توانید مطالبه کنید.

ثابت قدم با اشاره به این که  ما نیاز به شفاف سازی در امور مالی داریم نه فاکتور دزدی ! در ادامه تاکید کرد: باید بتوانیم چهارچوب های شفاف سازی را درک کنیم.مبانی برنامه و بودجه و نحوه گزارش گیری چهارچوب هایی دارد و نمیتوانیم مبانی چهارچوبی خودمان را فدای منافع آدم ها کنیم. کسی که مدعی نظارت است نمی تواند بگوید  چون من این چهارچوب را نمیفهمم این موضوع خراب است.  وی همچنین به ارائه گزارش شفاف سازی شهرداری هم گفت : ما سه الی چهار گزارش شفافیت خودمان را ارائه کردیم و در اختیار رسانه ها گذاشتیم. فکر میکنیم که در حوزه شفافیت از کل تا جزء مردم هستند. هرکسی از مردم که علاقه دارد اسناد مالی شهرداری را در اختیار بگیرد درهای  شهرداری باز است که ما آمادگی این موضوع را داریم، حتی با وجود اینکه مکلف نیستیم این اسناد را در اختیار هرکسی قرار دهیم.

مقام عالی شهرداری رشت تاکید کرد: در مورد انعطاف پذیری با بدهکاران شهرداری  نمی توانیم به جامعه بگوئیم وضع خراب است و ما با بدهکاران هم منعطف هستیم . وی ادامه داد: این مسائل مربوط به بدهکاری را از ناظری باید پرسید که در شهرداری ناظر است و مسئولیت خودش را نمی گوید. از مسئولی باید پرسید  که وقتی شما مسئول بودید این دانه درشت ها دانه درشت تر شدند و حال برای ما نماینده مجلس  تعیین می کنند. از کسی باید پرسید که اگر کسی قرار  است به ازای فعالیت شهری اتفاقات دیگری را رقم بزند چرا علاقه مند است موضوعات گم شود.

1 13 360x250 - نشست خبری شهردار رشت پیش از استیضاح دوم : هرکس مانع توسعه است باید از سر راه برداشته شود/ لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد/ بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم/ چون بنده در هیات مدیره هستم نباید بانک شهر به شهر ورود کند؟

من چک برگشتی دارم/ اگر اقتصاد را نمی فهمید بروید اقتصاد را بخوانید

وی با اشاره به پرسشی در مورد چک های برگشتی خود گفت: من چک برگشتی دارم، مگر می شود کسی بدهکار نباشد. اگر اقتصاد را نمی فهمید بروید اقتصاد را بخوانید. این ها حاشیه سازی های اقتصادی است. وی درباره حضور بانوان در مناصب مختلف مدیریتی شهری نیز گفت:  نظر من این است که خانم ها از مردان توانمند تر هستند و اعتقاد قلبی من این است که اعتقاد و حساسیتشان بیشتر است.

شهردار همچنین تصریح کرد: اگر شهروندی شارژ خودش را ندهد آپارتمانش شستشو نمی شود و در مقیاس کلی شهر را هم باید همینگونه در نظر بگیریم. همین ماجرای ساختمان پلاسکو را اگر به مسئولیت خود عمل می کردیم چنین اتفاقی نمی افتاد،  برادر عزیزمان جناب قالیباف  لایحه پلمپ ساختمان را ارائه داد که مسکوت ماند که اگر به موقع تصمیم نگیریم نمی توانیم به خوبی تصمیم بگیریم.

رییس هیات عامل بانک شهر استان گیلان در ادامه گفت:  چرا وقتی بانک شهر خدمت ارائه می کند ولی ورودش به شهر جرم می شود چون بنده در هیات مدیره هستم و با مدیرانش در ارتباط هستم؟ خب بقیه هم بیایند. اگر عرضه نداریم وارد نشویم. اگر موضوع بانک شهر که در تهران باعث شده سیصد کیلومتر در تهران مترو ایجاد شود ما خیلی بیشتر می دانیم؟  وی افزود: بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با همین ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم و هرکسی دوست دارد می تواند از من یاد بگیرد.

مبانی اقتصادی را بسازید و بعد بگوئید که حقوق رفتگر عقب افتاد/ از خودفروشی در بیائیم

ثایت قدم تاکید کرد: شما باید مبانی اقتصادی را بسازید و بعد بگوئید که حقوق رفتگر عقب افتاد. وی با اشاره به بحث منفعت طلبی های فردی هم گفت: اگر قرار است امتیازی رد و بدل شود آن بر پایه منفعت عمومی است. من هم می توانم از منفعت عمومی خودم استفاده کنم اما به صورت قانونی باید این کار صورت بگیرد.

شهردار رشت اضافه کرد: من با این واژه ها آشنا نیستم که حتما دهانتان بو دهد و فقر در چهره تان هویدا شود تا بگوئید شما آدم خوبی هستید. تا وقی بنده من هستم این را اجازه نمی دهم. نمی توانیم بگوئیم منفعت فردی خودمان را نبردیم اصول را زیرپا بگذاریم.  وی افزود: از خودفروشی در بیائیم. خودفروشی از راه های مختلف  وجود دارد هرکس نمی تواند از این مسیر خارج شود. این چیزی است  که علم می گوید و من تابع همین علمی هستم که حقوق گرفتم.

ثابت قدم خاطرنشان کرد: در سطح شهر نمی توانیم اصول علمی خودمان را زیر سوال ببریم. من هم از بسیاری کارهای غلط ناراضی هستم اما واقعیت را ببینیم. همین ها نیروهای شهرخودمان هستند. همه گیلانی هستند و دارند از مزایای کارکردن ما استفاده می کنند. نود و پنج درصد نیروها بومی هستند، آن را کار ندارید و آن ۵ درصد غیربومی را به غلط کار دارید.

3 11 360x250 - نشست خبری شهردار رشت پیش از استیضاح دوم : هرکس مانع توسعه است باید از سر راه برداشته شود/ لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد/ بنده ثروت بادآورده ای ندارم اما با ادبیات اقتصادی ثروت ها ساختم/ چون بنده در هیات مدیره هستم نباید بانک شهر به شهر ورود کند؟

اگر کسی  درآمدی ندارد چکشی برخورد نکنیم/  لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد

شهردار در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات پیاپی در سطوح مدیریتی با تکذیب این موضوغ گفت: معتقدم هرکسی که مانع توسعه شود برداشته  می شود. وی درباره ساماندهی دستفروشان نیز گفت: سعی میکنیم فرمایشات رهبری را عمل کنیم که اگر کسی  درآمدی ندارد چکشی برخورد نکنیم، برای ما کاری ندارد روش بازدارنده عمل کنیم اما نمیتوانیم تنها منبع درآمدش را بگیریم. ما به ساماندهی اعتقاد داریم ولی نحوره بازدارندگی  نیز کار ما نیست.

ثابت قدم در مورد تاثیر لابی ها در عزل و نصب ها نیز گفت: لابی ها در انتصابات تاثیر ندارد، کسی نمی تواند بگوید این ها تاثیر دارند ، فکر خیلی ها می کنند. ولی باید بگویم خارج از مجموعه شورا کسی تاثیری ندارد . در خود اعضای شورا نیز پیشنهاداتی می شود اما در نهایت خودم تصمیم می گیرم.

 

حاشیه ها:

فاطمه قدیمی در انتهای جلسه گفت: در خصوص چکی که به مبلغ ۲۸ میلیون تومان در فضای مجازی منتشر شده بود، یک صفر اضافه بوده و این مبلغ دومیلیون و هشتصد هزار تومان بابت انتشار یک آگهی مناقصه بوده است. شهردار رشت نیز در این رابطه گفت:  اگر دوستان رضایت عمومی وجود داشته باشد ما حاضر هستیم تمام مبالغ پرداختی به رسانه ها را منتشر کنیم!

شهردار رشت در واکنش به تبریک یکی از خبرنگاران برای انتصاب در سمت های مدیرمالی و سرپرست شهرداری منطقه ۵ از آن اسقبال کرد و در واکنش به احتمال حضور علی رضا حاجی پور به عنوان شهردار منطقه ۵ گفت: فعلا که این سمت ها به ما مزه کرده است.