نصرتی میانه ای از خلیلی و ثابت قدم است/ کاروان اربعین هیچ وقت منفعت شخصی نداشتند/ ریشه  نامه سرپرست سابق به  اتفاقات دو سه سال اخیر بر می گردد/ به ثابت قدم سکولار نگفتم ولی او گفت رئیس شورای شهر رشت در تحریریه گیل خبر:

نصرتی میانه ای از خلیلی و ثابت قدم است/ کاروان اربعین هیچ وقت منفعت شخصی نداشتند/ ریشه نامه سرپرست سابق به اتفاقات دو سه سال اخیر بر می گردد/ به ثابت قدم سکولار نگفتم ولی او گفت

سید امیرحسین علوی جوانترین رئیس شورای شهر تاریخ رشت است. هرچند وابستگی  تشکیلاتی به هیچکدام از جریانات سیاسی ندارد ولی به واسطه کار تشکیلاتی مجزا و حرفه ای و توانمندی که دارد توانسته کاری کند که هیچ کس از حضورش در جمع سه نفر اول انتخابات و همچنین کسب ریاست شورا شگفت زده نشود. خودش معتقد است که در کار مدیریتی بین اعضای شورا کسی متخصص تر از او وجود ندارد، همین مسائل است که بسیاری بر این گمان می برند که قصد دارد پله های ترقی خودش را ارتقا دهد. هرچند در پاسخ به سوالی درباره حضورش درباره انتخابات مجلس می گوید:« هیچگونه تصمیمی نگرفته است»

%image_alt%

نقش فعال گیل خبر در عرصه اطلاع رسانی

توفیقی شد که در مجموعه بزرگ گیل خبر باشم.گیل خبر همیشه از پایگاه های فعال در عرصه مدیریت شهری بوده که در شورای چهارم نقش پررنگی در اطلاع رسانی داشته است. از صداقت دوستان و دقت نظرشون و سعی و تلاشی  که در انتشار اخبار شورا انجام می دهند بی نهایت سپاسگزارم و امیدوارم این رویه ادامه داشته باشد.

با همه اختلاف نظرات شورا روح آرامش را حفظ کرده است 

دو ماه و نیم از عمر شورای پنجم می گذرد و آن چیزی در تفکر و رئوس برنامه ها و شعارهای انتخابات یا اعضای شورا بوده  امروز تبلورش را در ارائه برنامه ها و نظرات کاملا حس می کنیم.

حوزه های عملکردی شورا و شهرداری کاملا مشخص است. شورا برای همه مباحث خودیک سرفصل کاری تهیه کرده و این ها را به صورت موردی قرار است پیگیری کند.

در حوزه فرهنگی ما طرح مطالعات جامعی را با رئیس کمیسیون فرهنگی در دستور کار قرار دادیم. مکاتباتی که در ابلاغ سیاست های شورا به شهردار جدید است سریعا بعد از شروع به کار ایشان آغاز شده است.

در حوزه عمرانی در بازبینی طرح تفصیلی و بهینه سازی و همچنین طرح ارتباط با ادارات دیگر  را  در دستور کار  ما قرار دارد.

 

در حوزه ترافیکی  شورا مشخصا در نوسازی ناوگان تاکسیرانی ، ارتقای حمل و نقل انبوه بر مثل اتوبوس ها و در نهایت تراموا و همچنین سیستم های کنترل ترافیک  را در حال برنامه ریزی است.

در حوزه ساختار برنامه ریزی که مشخصا در حوزه کمیسیون برنامه و بودجه قرار داده شده تکمیل و بروز رسانی حسابرسی ها و تکمیل فرآیندهای نظارتی در حال انجام است.  در شورای چهارم مسائل خوبی در برنامه و بودجه اتفاق افتاد. بودجه رشد داشت و البته نواقصی نیز بود که امروز داریم به صورت جدی به آن می پردازیم و  قصد داریم آن را بروز کنیم و  باید اصلاحاتی در آن صورت بگیرد.

در حوزه محیط زیستی  نیز بحث شهر رشت به عنوان تالاب شهر که پروپوزال آن هم در بازه زمانی کوتاه انجام  و فرآیند آن طی شد.این ها اتفاقاتی است که حضور میدانی شورا است.

شروع شورا یک شروع خوب، منطقی و سرعتی با حفظ آرامش بود. آرامشی که تاکنون حفظ شده است علی رغم اختلاف نظرات جدی که وجود دارد ولی شورا روح آرامش را حفظ کرده است و در آن راستا کارهای خودش را پیش می برد. البته بعضی حرفها که زده می شود باید درباره آن توضیح داد و شفاف سازی کرد که به دنبال سکوت ذهنیت دیگری شکل نگیرد. هرچند شیوه بنده این  است که در پاسخ تقابلی با هیچ محترم شورایی قرار نگیرم.

%image_alt%

برای اولین بار بدهی شهرداری به صورت کامل بررسی شد/ اگر قرار بر تقابل  باشد راه برای تقابل شهرداری خیلی بازتر است

ما وقتی از افزایش درآمد میگویم در حوزه اجرا و برنامه ریزی هستیم. در حوزه برنامه ریزی در پایان سال ۹۱ یعنی سال پایان شورای سوم درآمد محقق شده شهرداری چیزی حدود ۱۱۵ میلیارد تومان بود. ولی در پایان سال کامل  شورای چهارم درآمد محقق شده شهراری چیزی بالغ بر  ۳۹۵ میلیارد تومان بود. این اتفاقی بود که شورا در  نقش مستقیمی داشت که افزایش بیش از دو و نیم برابری بودجه را شاهد بودیم.

ولی در حوزه اجرا چه اتفاقی افتاد که ما  از  ۷۳۰ میلیارد تومان بدهی صحبت می کنیم. آیا این ۷۳۰ میلیارد تومان همه آن محقق شده است؟ خیر، همه آن آنالیز شده است و من از حوزه برنامه ریزی ، حسابرسی ، حوزه مالی شهرداری تشکر می کنم.  قبلا عده ای برای خودشان یک عددی می گفتند که هیچ وقت کارشناسی نبود. امروز جمع بدهی های معوق و تعهدات شهرداری این عدد است. تعهدات ما هم شامل مسائلی است که شهرداری نسبت به آن متعهد شده است. مثل مبایعه نامه ها و پروژه های عمرانی ، مطالبات و دیون و خیلی چیزهای دیگر…..

این بلایی است که سر شهرداری آمد و  پشت ظواهر زیبا این اتفاق حادث شد. اما برای افزایش درآمدها چه باید کرد؟ شهرداری را ببندیم و بدهی ها را پرداخت کنیم؟ نه..شهرداری و حوزه مدیریت شهری خیلی راحت می تواند با برنامه ریزی و توانمندی شورا در یک دوره گذار شش ماهه تا یکساله موفق بیرون بیاید. در این دوره گذار   باید سیستم درونی خودمان ساماندهی کنیم، بدهی ها را به حداقل برسانیم و مطالباتمان را وصول نمائیم و در حوزه برنامه ریزی  منطقی سازی کنیم.  این منطقی سازی به چه معناست؟ ما مثلا تعیین می کردیم ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد و ۹۰۰ میلیارد تومان هزینه که درآمد محقق نمی شد و هزینه را انجام می دادند. خروجی آن این گونه شده است. این را باید تغییر داد.

مساله دیگر این است که نهادهای دیگر شهرداری را به عنوان نهاد خدمت رسان بپذیرند. مگر ما به خودمان اجازه می دهیم که زباله دم دربشان را جمع نکنم و یا چاله نزدیک به ساختمانشان را پر نکنم. اگر قرار بر تقابل  باشد راه برای تقابل شهرداری خیلی بازتر است. ما مگر تعهداتی داریم  به راحتی حساب دیگران را می بندیم؟ من خودم بارها درخواست کردم که مساعدت شود چون آن نهادها هم خدمات رسان است. ولی واقعا اینگونه نیست که دست و پای شورا و شهرداری بسته باشد. این متانت مدیریت شهری است که در این قضایا برخورد متفاوت را در دستور کار قرار نمی دهد.

%image_alt%

راهکارهای  افزایش منابع درآمد پایدار شهرداری 

ممیزی املاک در یک منطقه شهرداری رشت اتفاق افتاد. ولی در حوزه اجرا نواقصی ایجاد شد. این که اعمال نفوذ بعضی اعضای شورا بود من بی اطلاع هستم و اگر چنین است حتما رسیدگی می کنم.

 

بخشی هم است که از آن به عنوان کمک دولتی اطلاق می کنند. ولی من میگویم حق رشت ! به واقع  چه معنا دارد وزارت کشور پیگیریهایش را در عرصه نوسازی حمل و نقل متوقف کند.

در حوزه سرمایه گذاری که ما باید چشم انداز بزرگ در آن ببینیم ما همه نوع مشوق ها را لحاظ کردیم. گفتیم هتل و مجتمع فرهنگی و … بسازید عوارض ندهید، مشوق های بزرگی است که در حوزه برنامه ریزی ایجاد شده است.

ما باید فضای سرمایه گذاری را فراهم کنیم. در حوزه عمرانی نیز استفاده از منابع متفاوت مثل دریافت وام و یا شیوه های دیگری  است  و یا دعوت به مشارکت خود مردم که بتوانیم درآمد شهر را به دو یا دو نیم برابر طی ۴سال آینده برسانیم. وگرنه خیلی نمی توانیم موفق عمل کنیم. این ها همه نقد است و در امور غیرنقد هم می توانیم کار خودمان را جدا از آن پیش ببریم.

ریشه  نامه سرپرست سابق به  اتفاقات دو سه سال اخیر بر می گردد

 

اتفاقی که به دنبال نامه معروف سرپرست سابق شهرداری رشت رخ داد ریشه علت های آن به اتفاقات دو سه سال اخیر بر می گردد. ما دچار یک نوع فروپاشی فرهنگی سازمانی شدیم.  بستری که به دنبال اتفاقات گذشته فراهم شده چنین سوء استفاده هایی را ایجاد کرد. در مورد نامه هم  من در جای خودش صحبت کردم. فقط هم آن جا نبود.  بعضی مسائل مثل این نامه علنی می شود که از خودمان درخواست می کنیم که یک خانه به ما بدهید. ولی جایی می بینیم که اتفاقات تلخی در تهاتر و پروژه ها روی می دهد که باید آن ها را مدیریت کرد و من خوشحالم که این مساله مدیریت شده است.ما نشستیم ده ماه شیوه نامه نوشتیم که در آن از ۵ صفحه اش یک جمله استخراج شده است که هر کاری می توانند انجام دهند. متاسفانه این ریشه اتفاقات اخیر وجود داشت و دارد و امیدواریم حل شود و از شهردار جدید نیز انتظار برخورد با آن می رود و به ایشان نیز گفتیم که هرجایی که باید برخورد کنی قوی برخورد کن و حمایت شورا را پشت خود خواهی داشت. حتی اگر یک نفر به من علوی وابسته است و فساد دارد باید برخورد شود.

 

 

پر نکردن  چاله را  نمیتوان به بودجه تسری داد

من خودم ساکن منطقه یک هستم و سر کوچه ما هم دو چاله است و کوچه ۴ متری ما سه و نیم متری شده است. خودم هم هیچ وقت نخواستم آن را پیگیری کنم. ولی  این به دلیل ضعف عدم نظارت در منطقه است. پر نکردن  چاله را که نمیتوان به بودجه تسری داد. وقتی منطقه ای وظیفه خود را انجام نداده ،اگر  ناحیه  و ناظرین یک منطقه مدت هابرای بازدید در این محلات حاضر نشوندیعنی ضعف وجود دارد.

هیچ گونه توافقی با شهردار برای انتصابات نداشتیم/ انتصابات در وظیفه ما نیست 

سیاست آقای نصرتی در عین محافظه کاری چاشنی منطق هم است. ما دوره های گذشته را هم مقایسه کردیم. این که ما مدیرانی داشتیم که آمده و فورا یکی گفته فلانی برود و یا بیاید. به نظرم آقای نصرتی یک ارزیابی را تعیین کردند. البته درباره موضوع انتصابات از ایشان سوالی نکردم. همیشه از ایشان ارزیابی های ایشان را می پرسم. اما این که در این زمینه چه کاری انجام دهد از ایشان نپرسیدیم. البته این که ایشان در نشستشان گفتند که با شورا  توافق کردیم در انتصابات ورود نکنند باید بگویم شورا در این زمینه اصلا جلسه ای نداشته و توافقی نکرده که ورودکند یا نکندو اصلا در این زمینه صحبت نکرده است و در وظیفه آن نیست.

قطعا در شهر ایرادات واضحی است و میل و علاقه به اصلاح در آن پیدا می شود و از شهردار نیز انتظار داریم. امروز در زمینه فرصت به آقای نصرتی برای ارزیابی هستیم. آقای  نصرتی باید بتوانند در یک فرصت زمانی ارزیابی خودشان را به شورا گزارش کنند.

مشاوران شورای چهارم  تا پایان سال قرارداد دارند/  خودم هم بعضی از این مشاوران را نمی شناسم

در مباحث مدیریت از من فکر نمیکنم متخصص تر وجود داشته باشد.چون من عمرم را در فضای کسب و کار گذراندم. مشاورینی هم که هستند مشاورین دوره گذشته هستند و بعضی اعضای شورای گذشته  معرف آن ها هستند  و قانون هم این اختیار را به شورا داده است و در اختیار ریاست شورا است. من برای این گفتم جواب تهمت ها را نمی دهم چون گفتند من مشاور آوردم. در حالی که من این مشاوران را نیاوردم. البته حق ریاست شورا است. ولی من قصد دارم ابتدا مشاوران جدید تعیین تکلیف شوند. قصدم از اوردن مشاور هم اشتغال برای کسی نیست.

سوال و جوابهای کوتاه

 

 

این مشاوران همه قرارداد دارند و قراردادشان تا پایان سال ۹۶ است. من خودم هم بعضی از این مشاوران را نمی شناسم. ولی هیچ راهی  وجود ندارد.

آیا نصرتی راه خلیلی را ادامه می دهد؟

امیدوارم چنین نکند. بنده اعتقاد دارم آقای نصرتی میانه ای از آقای خلیلی و آقای ثابت قدم هستند و امیدوارم اینگونه باشند.

اختلاف با دو عضوی که به شما رای دادند؟

من وظایف خودم را انجام می دهم و کاری ندارم که چه کسانی به من نزدیک هستند.علوی در جایگاه ریاست شورا وظیفه قانونی دارد و این وظیفه قانونی را با هیچ چیز تغییر نمی دهد و در اینجا فرقی نمی کند چه کسی باشد.

اقوام  در شهرداری 

بین همه اقوام من یک پسر عموزاده در سازمان آرامستان ها  است و یکی هم قبلا بوده که اخراج شده است.

مرکز پژوهش ها 

مرکز پژوهش ها مصوبه شورا داشت که فرمانداری رد کرد و ما مجدد اعتراض کردیم ولی پاسخی فعلا نداده است. در نامه ای هم که به استانداری دادیم مشخص شد مرکز پژوهش ها با نامه استاندار منحل اعلام شده است.

خرید سپیدرود

فعلا در برنامه نیست و به نظرم توانش وجود ندارد.

کمک های مالی به سپیدرود و داماش

من موافقم . من با کمک به  تیم های فوتبال شهرمان که تماشاچیان زیادی جذب می کنند و موفق هستند موافق هستم. ولی به اندازه توان شهرداری

آیا برای دوره بعد مجلس کاندیدا می شوید؟

هنوز تصمیم نگرفتم.

آیا در انتصاب هیچ مدیری نقش نداشتید؟

حتما داشتم. امروز هم می گویم هر وقت از من مشاوره بخواهند در مورد افراد ذیصلاح، سالم مالی و مطلع و متخصص حتما اظهار نظر می کنم. اگر نقش را اینگونه ببینید تاثیر داشتم. اگر تشخیص دهم که آقای ایکس شایسته است به مدیر ارشد توصیه می کنم که هرجا صلاح می داند استفاده کند.

خوشحالید آقای ثابت قدم شهردار گرگان شده است؟

نمی دانم.  باید بتواند خدمت کند. این مساله عاطفی نیست که اظهار نظر کنم. جنسش جنس کار است. مردم گرگان باید نظر بدهند. البته آقای ثابت قدم دوست من است و من واقعا دوستش دارم.

 

مناظره سکولاریست با شهردار گذشته

من جمله ام را تکرار میکنم . من گفتم ما حق سکولار کردن شهر را نداریم. من در حوزه جایگاه شورا این را گفتم که حق نداریم با همه هجمه های فرهنگی و اقتصادی که بر ملت ایران می رود تسهیل گر آن باشیم. ولی هیچ وقت یادم نمی آید گفته باشم ثابت قدم سکولار است. ولی ایشان در همین گیل خبر آمدند گفتند من ارزشی سکولار هستم!

کاروان اربعین شهرداری 

در این قضیه بیرقی بلند شده برای خدمت رسانی به زائرین امام حسین  و در ساللهای اخیر به صورت خودجوش این را انجام دادند و این باب شد برای خدمت رسانی…و این اتفاق را از تک تک خادمینی که هستند ممنون هستم.  بچه های شهرداری واقعا خودجوش ورود کردند و هرسال سطح آن ارتقا می دهند و میدانم سختی های زیادی کشیدند و هیچ وقت منفعت شخصی نداشتند. آن هایی هم که اظهار نظر کردند فکر می کنم در اثر کمبود اطلاع بودند.