«نظام ارجاع» بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی در گیلان راه‌اندازی می‌شود

«نظام ارجاع» بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی در گیلان راه‌اندازی می‌شود

به گزارش رشت۲۰ ،مهدی شادنوش امروز در جمع خبرنگاران از راه‌اندازی نظام ارجاع بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی در شهر رشت خبر داد و اظهار داشت: این طرح با هدف کاهش مراجعات مستقیم مردم به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در رشت اجرا می‌شود و براساس آن پذیرش مستقیم در بیمارستان‌ها کاهش می‌یابد.

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت و درمان در گیلان با بیان اینکه هم‌اکنون طرح ارجاع بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی در بیمارستان رازی و رسول اکرم(ص) رشت برای بیماری‌‌های حاد تنفسی، آنفلوآنزا و مشکوک به کرونا اجرایی شده است گفت: از این پس درمان بیماران مشکوک به کرونا در سه سطح پیگیری می‌شود.

 

شادنوش با اشاره به فعالیت ۱۱ مرکز جامع خدمات سلامت در سطح شهر رشت جهت ارائه خدمات به بیماران مبتلا به کرونا تصریح کرد: ۶ مرکز به‌صورت شبانه روزی و ۵ مرکز نیز از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ در حال ارائه خدمات به افراد دارای بیماری‌های حاد تنفسی هستند و سایر مراکز درمانی مشخص شده نیز از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ فعال هستند.

وی با بیان اینکه بیماران پس از مراجعه به مراکز درمانی فوق و در صورت تشخیص پزشک به بیمارستان ارجاع داده می‌شوند عنوان کرد: در بیمارستان‌هایی که سیستم ارجاع فعال شده است بیماران به‌صورت مستقیم بیماران پذیرش نمی‌شوند و مردم در مطب‌های خصوصی، درمانگاه‌ها و ۱۱ مرکز جامع خدمات سلامت پذیرش می‌شوند.

 

شادنوش با اشاره به اینکه مراکز درمانی مشخص شده در خط مقدم مقابله با کرونا و درمان بیماران قرار دارند بیان داشت: وضعیت فرد پس از مراجعه به ۱۱ مراکز درمانی فوق بر اساس چک لیست‌های استاندارد بررسی می‌شود و در صورت دارا بودن به علائم کرونا و تشخیص پزشک به بیمارستان ارجاع داده می‌شود.

 

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت و درمان در گیلان خاطرنشان کرد: برنامه‌ فوق با هدف کاهش فشار کاری پرسنل حوزه درمان و مراکز بیمارستانی در گیلان اجرا می‌شود که در روزهای گذشته با وجود حجم سنگین کار خود پاسخگوی تعداد قابل توجهی از مراجعان مختلف نیز بودند.

 

شادنوش با اشاره به ضرورت توجه جدی مردم به توصیه‌های بهداشتی تصریح کرد: مردم با حضور در منازل مراقب سلامت خود و دیگران باشند و بدانند که تنها راه جلوگیری شیوع این ویروس و کنترل آن، رعایت بهداشت فردی و توجه به توصیه‌های بهداشتی و در منزل ماندن است و سفرها نیز باید کنسل شود.

 

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت و درمان در گیلان با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا درگیر کرونا هستند و به‌ناچار پروازها و برنامه‌های آموزشی و اداری خود را در بخش‌های مختلف تعطیل کرده‌اند گفت: هدف از تعطیلی این مراکز این است که مردم کمتر در اماکن عمومی، برنامه‌های آموزشی و سایر مجامع حضور پیدا کنند.