نفوذ سیستمی سرد و بارشزا به منطقه / آخر هفته گیلان برفی و بارانیست … نفوذ سیستمی سرد و بارشزا به منطقه / آخر هفته گیلان برفی و بارانیست ...

نفوذ سیستمی سرد و بارشزا به منطقه / آخر هفته گیلان برفی و بارانیست …

🔴 پیش بینی + هشدار

🔹 با نفوذه و فعالیت توده هوای بسیار سرد و بارشزا در کرانه های جنوبی دریای کاسپین طی دو روز پایانی هفته (پنجشنبه ۱۶ و جمعه ۱۷ آذر) شرایط برای ابرناکی، کاهش بسیار محسوس دما، وزش شدید باد و بارش شدید باران / برف فراهم میشه !

✔️ شروع فعالیت موج
از اواخر وقت روز چهارشنبه و یا اوایل وقت روز پنجشنبه (بامدادش) بتدریج از سمت غرب استان گیلان ابرناکی وزش باد و بارش باران شروع میشه و بتدریج تا صبحش کل گیلان رو تحت تاثیر قرار میده !

✔️ اوج فعالیت سیستم
از بعدظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه به علت عمیقتر شدن نفوذ هوای سرد و تقویت هوای پرفشار در منطقه تشدید بارش باران و کاهش دما رو خواهیم داشت !

✔️ پایان فعالیت سیستم
طی ظهر الی بعدظهر جمعه (با الگوهای فعلی) سیستم در منطقه ضعیف شده و تا شبش گیلان رو ترک میکنه !

✅ کاهش دما !
نسبت به افزایش دمایی که اواسط هفته رخ میده برای اواخر هفته کاهش دمای بسیار محسوسی بین ۸ الی ۱۴ درجه خواهیم داشت تا جایی که دما در مناطق جلگه ای بین ۲ الی ۴ درجه و در مناطق ساحلی بین ۴ الی ۶ درجه و در ارتفاعات  ۰ تا ۵- درجه سلسیوس ((حین)) فعالیت موج ثبت میشه ! و اما بعد از فعالیت موج دماها پایینتر میان، مشخصا در ارتفاعات یخبندان داریم و حتی به احتمال زیاد دما در بعضی از مناطق جلگه ای هم نزدیک به صفر یا صفر ثبت میشه !

✅ وزش باد
طی روز پنجشنبه و جمعه وزش شدید باد رو حداکثر ۲۰ متر بر ثانیه در ساحل و ۲۵ متر بر ثانیه در فراساحل خواهیم داشت همچنین بیشینه ارتفاع موج دریا در ساحل ۳ متر و در فراساحل به بیش از ۵ متر هم خواهد رسید !

بارش باران
بارندگی این موج برای ساعاتی (عصر پنجشنبه تا صبح جمعه) خیلی شدیده هسته ی بارش ها برای مناطق مرکزی و شرقی گیلان پیش بینی میشه اگر بخوایم مقدار بارش ها رو طی فعالیت موج پیش بینی کنیم برای این مناطق در کمترین شرایط بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلی متر بارش رخ میده!

🔴 مهم » در مورد بارش برف !
چه مناطقی برفی میشن ؟؟
بدون شک بارش برف از اواسط وقت روز پنجشنبه در ارتفاعات شروع میشه، اولین برف شدید ماسوله قطعا دیدنی خواهد بود !
بارش در دامنه ها (کوه پایه) هم به شکل برف خواهد بود !
برای مناطق جلگه بارش به صورت باران یا بعضی از ساعات بخصوص طی عصر پنجشنبه تا صبح جمعه به شکل مخلوط برف و باران خواهد بود و در مناطق مستعدتر جلگه طی همین ساعات احتمال بارش برف هم حتی برای لحظاتی وجود داره !

🔹 مناطق مستعدی که میتونن برف داشته باشند عبارت هستند از :
جنوب شهرستان رشت، شمال شهرستان رودبار، بخش هایی از شهرستان های لاهیجان لنگرود آستانه شفت فومن تالش تا حدودی آستارا ! توجه کنید بخش هاییی از این شهرستان ها احتمال داره طی بازه ی زمانی عصر پنجشنبه تا صبح جمعه در بعضی از ساعات برفی بشن !

🔴خیلی مهم🔴 در این مناطق برف اصلا سنگین نیست و اگر احتمالا برف در مناطق جلگه ای (خیلی مستعد مثل جنوب لاهیجان جنوب رشت و…) بباره سبک خواهد بود، تاکید میکنم » برف فقط در ارتفاعات سنگین و شدیده و در مناطق مستعد در حد احتماله که اگر بیاد سبک ِ احتمالش برای رشت لاهیجان و سیاهکل از باقی مناطق بیشتر… !

🔵 جمع بندی » در کل برای نقاط جلگه ای در بعضی از ساعات برف و باران رو داریم و برای مناطق مستعد جلگه احتمال بارش برف از عصر پنجشنبه تا صبح جمعه دور از انتظار نیست، مناطق ساحلی هم که باران رو خواهند داشت …

❌ هشدار های بسیار مهم
هشدار های هواشناسی رو جدی بگیرد …

🔹 با توجه به شرایط بارندگی و بارش برف (لغزندگی سطح جاده ها و اختلال در محور های مواصلاتی بویژه جاده های کوهستانی)، مه آلود بودن هوا (کاهش دید) و کاهش محسوس دما، رعایت نکات ایمنی در زمان رانندگی و همراه داشتن وسایل و تجهیزات زمستانه، لباس گرم و آذوقه توصیه می شه.

🔹 دریا مواج و برای فعالیت های مرتبط نامناسب هستش.

🔹به مسافران و مجاورین محترم توصیه می شه اولا از مسافرت غیر ضروری خودداری کنن چون مسیرهای کوهستانی و گردنه ها برفشون خیلی شدیدِ، دوما از استقرار در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها جدا خودداری کنن.

🔹 بخش های مختلف کشاورزی نظیر گلخانه داران، مرغداری ها، آبزی پروران و شاخه های کشاورزی مرتبط، تمهیدات لازم را بعمل بیارن.

🔹بخش های مختلف اجرایی استان نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع آب و برق، شرکت ملی گاز و … با توجه به هشدار صادره، تمهیدات لازم را به عمل آورند و توصیه های کارشناسی خود را مقتضی بفرمایند .

❌ هر گونه تغییر در الگوها اطلاع رسانی خواهد شد