نماینده ویژه دولت آمریکا: فشار علیه ایران در روز‌ها و هفته‌های آینده تشدید خواهد شد

نماینده ویژه دولت آمریکا: فشار علیه ایران در روز‌ها و هفته‌های آینده تشدید خواهد شد

به گزارش رشت۲۰؛ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران مدعی شده کارزار فشار حداکثری علیه ایران اثرگذار بوده است و نیازی نیست دولت بعدی برای رسیدن به اهدافش در قبال ایران رویه‌های خودش را تغییر دهد.

دولت آمریکا - نماینده ویژه دولت آمریکا: فشار علیه ایران در روز‌ها و هفته‌های آینده تشدید خواهد شد

«الیوت آبرامز»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» تصریح کرده در صورت انتخاب مجدد «دونالد ترامپ» به سمت ریاست‌جمهوری نیازی به تغییر در رویه‌های کاخ سفید علیه ایران وجود ندارد.

«کریستین امان‌پور»، مجری سی‌ان‌ان با یادآوری اینکه وعده ترامپ در خصوص حصول «توافق بهتر با ایران» بعد از خروج از برجام محقق نشده از آبرامز پرسید: «آیا فکر می‌کنید اگر رئیس‌جمهور [ترامپ]مجدداً انتخاب شود یا جو بایدن در انتخابات پیروز شود نیاز به درایتی متفاوت برای محقق کردن کار‌هایی که شما می‌خواهید در قبال ایران انجام دهید، وجود دارد؟»

آبرامز در پاسخ گفت: «نه اینطور فکر نمی‌کنم. فکر می‌کنم کارزار فشار حداکثری اثر عظیمی روی ایران داشته. به صادرات نفتی آن‌ها نگاه کنید یا ارز ایران، ریال را نگاه کنید که سقوط کرده است.»

وی اضافه کرد: «فکر می‌کنم آن‌ها قادر نخواهند بود چهار سال دیگر این وضع را تحمل کنند. بنابراین، فکر می‌کنم اگر رئیس‌جمهور پیروز شود -یا اگر دولت جو بایدن از درایت لازم برای انجام این کار برخوردار باشد- ما در مقطعی قرار گرفته‌ایم که، چون ایرانی‌ها می‌دانند قادر نیستند چنین وضعی را برای ۴ سال دیگر تحمل کنند، آن‌ها آماده ورود به مذاکره خواهند بود.»

آبرامز اضافه کرد: «به نظرم اگر ما آمادگی خود را برای حفظ فشار حداکثری نشان دهیم، سیاست فشار به هدف خود دست پیدا خواهد کرد».

کریستین امان‌پور در مصاحبه با آبرامز تاکید کرد که ایران ۴۰ سال در برابر فشار حداکثری آمریکا و فشار حداکثری جامعه بین‌المللی شکست نخورده است. او پرسید: «آمریکا چگونه می‌خواهد به اهدافش در قبال ایران دست پیدا کند؟»

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت: «همان‌طور که می‌دانید تحریم‌های قبلی توسط دولت اوباما کاهش یافت. تحریم‌های قبلی هیچ شباهتی به آنچه ما الان وضع کرده‌ایم، نداشتند. اثر تحریم‌های فعلی را می‌توانید در ارزش پول ایران، در اقتصاد ایران و عدم توانایی این کشور برای صادرات نفت ببینید. هیچ‌گاه چنین فشاری اعمال نشده است».

او سپس تحلیل‌ها در خصوص انزوای آمریکا در جامعه جهانی را رد کرد و گفت: «هنگامی که بحث تحریم مطرح می‌شود اینکه وزرای خارجه کشور‌ها در سازمان ملل چه می‌گویند، اهمیتی ندارد. تصمیم درباره پایبندی به تحریم‌های آمریکا توسط وزرای خارجه گرفته نمی‌شود، این تصمیم توسط ۱۰ هزار یا ۱۵ هزار رئیس شرکت، بانکدار، حقوقدان شرکت‌ها و موسسات مالی گرفته می‌شود. آن‌ها تحریم‌ها را بررسی می‌کنند و می‌گویند که نمی‌خواهند مرتکب چنین ریسکی شوند».

آبرامز این را هم مدعی شد که فشار علیه ایران در روز‌ها و هفته‌های آینده تشدید خواهد شد».

در حالی که ترامپ پیش از این از توافق برجام خارج شده و اقدام به اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه کشورمان کرده، اکنون مدعی است که مایل است تا توافق جدیدی را با ایران منعقد کند.