نویسنده تاریخ جامع بندرانزلی درگذشت

نویسنده تاریخ جامع بندرانزلی درگذشت

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی از درگذشت استاد عزیز طویلی،نویسنده کتاب تاریخ جامع بندرانزلی خبر داد و گفت: استاد عزیزطویلی کتاب تاریخ جامع انزلی را در ۹ جلد تالیف کرد.
72486 - نویسنده تاریخ جامع بندرانزلی درگذشت

فرهاد رحمانزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه گیلان، از درگذشت استاد عزیز طویلی، نویسنده کتاب تاریخ جامع بندرانزلی خبر داد و اظهار کرد: استاد عزیزطویلی کتاب تاریخ جامع انزلی را در ۹ جلد، بالغ بر ۱۹ هزار صفحه برای علاقمندان به تاریخ بندرانزلی به یادگار گذاشته است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرانزلی افزود: استاد عزیز طویلی متولد اول اسفندماه ۱۳۱۱ در بندرانزلی و بازنشسته ارتش بود. وی اولین کتاب خود را در سال ۱۳۵۰ چاپ کرد که شامل ۲۸۵ مخمس از سروده‌هایش بود. استاد طویلی ۷ عنوان کتاب به موضوع ریشه‌یابی شهرهای طالش، ندرانزلی،رشت، فومن،شفت،صومعه‌سرا و لنگرود با استفاده از اسلوب علمی و زبان‌شناسی پرداخته است.

وی رمان‌های «بازگشت»،«به دنبال روشنایی»،«طلاییه‌داران نور امید»،«شهرهای شمالی ایران به زیر آب می‌روند؟»، «گشتای ایران(خلاصه‌ای از تاریخ انزلی)»، «عبرت» و «کلید» را از دیگر آثار استاد طویلی دانست و گفت: رازی که هرگز فاش نشد(داستانی – پلیسی)، جنگ‌های پیله‌داربن(واژه گیلکی)، جنگ‌های ایران و روس، قوم منداییان صابیین در اهواز، قتل در تالاب، زندگی‌نامه عزیز طویلی ۸۰۰ صفحه، عملیات افتخارآمیز(داستان قدیمی ایران)، تاریخچه معارف آموزش و پرورش انزلی، دریای کاسپین و سایر عناوین از این نویسنده گیلانی به یادگار مانده است.

رحمانزاده خاطرنشان کرد: مراسم بدرقه و تشییع پیکر مرحوم عزیز طویلی تا خانه ابدی ایشان واقع در گلزار محمدی بندرانزلی صبح امروز، ۴ آبان با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان به تاریخ و شهر بندرانزلی و دوستداران آن مرحوم برگزار شد.