نگاهی بر سوابق ۵ کاندیدای نهایی تصدی بر شهرداری رشت؛ از فوق دکترای محیط زیست تا آقای فرماندار

نگاهی بر سوابق ۵ کاندیدای نهایی تصدی بر شهرداری رشت؛ از فوق دکترای محیط زیست تا آقای فرماندار

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، شب گذشته و پس از جلسه علنی شورای شهر رشت، نام ۵ گزینه به صورت غیررسمی برای تصدی بر شهرداری رشت مطرح شد که در همین راستا به سوابق و کارنامه هر یک از این ۵ گزینه خواهیم پرداخت.

از معاونت ثابت‌قدم تا نامه معروف خودم به خودم

http://rashtshora.ir/dorsapax/userfiles/image/bus/22bahman93-footsal/--11--2--95--05.jpg

اولین گزینه بین کاندیداهای تصدی بر شهرداری رشت فرامرز جمشیدپور است، سرپرست سابق و پرحاشیه شهرداری رشت که اکثراً او را در سطح کشور با نامه معروف خودم به خودم می‌شناسند، متولد رستم‌آباد رودبار است و در کارنامه خود ۷ سال سابقه شهرداری در این شهر و همچنین معاونت شهرداری را دارد.

جمشیدپور در زمان ثابت‌قدم جزو معدود مدیرانی بود که ۲ سال در سمت خود یعنی معاونت برنامه‌ریزی، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری رشت باقی ماند. وی در دوره اول شهرداری ثابت‌قدم نیز به‌عنوان مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری رشت منصوب‌شده بود تا نشان دهد از جمله مدیران مورد اعتماد ثابت‌قدم است.

وی قبل از مدیرعاملی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری رشت به‌عنوان قائم‌مقام این سازمان فعالیت می‌کرد.

 

جوان، متخصص، برادر عضو سابق شورای شهر رشت و فرزند شهید

رحیم شوقی اما دیگر کاندیدای نهایی تصدی بر شهرداری رشت است. معاون جوان و فعلی  عمرانی منطقه آزاد انزلی در کارنامه خود مدیرکلی دفتر فنی استانداری گیلان را نیز در کارنامه دارد. شوقی از جمله افرادی است که بارها نامش به‌عنوان کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت مطرح‌شده است.

رحیم شوقی چهارده برادر فرهاد شوقی عضو شورای چهارم شهر رشت و همچنین فرزند شهید سرافراز حسین شوقی است. در صورت انتخاب شوقی به‌عنوان شهردار، رشت نخستین کلان‌شهر ایران معرفی خواهد شد که شهردار آن یک فرزند شهید است.

 

آن مرد از وزارت کشور آمد!

بهزاد افشار دیگر کاندیدای تصدی بر شهرداری رشت است. وی در حال حاضر دانشجوی دکترای سیاست‌گذاری عمومی بوده و در حال دفاع از رساله دکتری خود می‌باشد.

افشار همچنین کارشناس ارشد علوم سیاسی است و از مهم‌ترین سوابق او می‌توان به مدیرکلی دفتر امور شوراهای شهر و روستای وزارت کشور در حدود ۴ سال، معاونت دفتر امور شوراها و شهرداری‌های وزارت کشور حدود ۵ سال و ریاست اداره شوراها و شهرداری‌های وزارت کشور حدود ۷ سال می‌توان اشاره کرد.

وی از اسفندماه سال گذشته جای خود را به محمدرضا صمیمی داده است. برخی مدعی هستند که بهزاد افشار از سوی وزارت کشور به شورانشینان تعرفه شده است.

 

آقای فرماندار به رشت باز می‌گردد؟!

https://gilsadad.ir/wp-content/uploads/2017/12/siasatgostar001546-800x533.jpg

نام سیروس شفقی با فرمانداری گره‌خورده است. فرماندار پیشین آستارا، رشت و کرج پیش‌ازاین در حدود ۷ سال به‌عنوان شهردار تالش فعالیت داشت و هنگام تصدی بر فرمانداری کرج به‌عنوان شهردار این کلان‌شهر انتخاب شد، اما با مخالفت وزارت کشور از تصدی بر این کرسی بازماند.

البته در آن زمان برخی مدعی آن بودند که وزارت کشور به دلیل نیاز به شفقی مانع از حضور وی در شهرداری شده اما پس از ۲ ماه و با کناره‌گیری نجفی استاندار وقت البرز به دلیل بازنشستگی، استاندار جدید خاتمه همکاری با شفقی را اعلام نمود.

در مرحله گذشته انتخاب شهردار و همزمان با انتخاب حسین علی‌قلی زاده نیز نام شفقی به‌عنوان گزینه تصدی بر شهرداری رشت مطرح‌شده بود که این امر محقق نشد.

 

مرد محیط زیستی کلید حل معضلات پسماند و رودخانه‌های رشت خواهد شد؟!

ناصر حاج محمدی شهردار اسبق شاهرود دیگر گزینه نهایی تصدی بر شهرداری رشت است. وی که مدرک دکترای تخصصی خود را در رشته برنامه‌ریزی محیط زیست از دانشگاه تهران اخذ کرده است، پژوهشگر فوق دکترای تخصصی مهندسی محیط زیست نیز بوده و در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، مهندسی عمران و شهرسازی خوانده است.

حاج محمدی در کارنامه خود مدیرکلی دفتر هماهنگی خدمات شهری را به مدت ۴ سال و نیم و شهرداری اسلام‌شهر را به مدت ۱ سال در کارنامه دارد. از دیگر سوابق وی می‌توان به شهرداری شاهرود به مدت سه سال و نه ماه، شهرداری رامسر به مدت ۱۱ ماه، قائم‌مقامی شهرداری اهواز، معاون فنی شهرسازی، معاون خدمات شهری، رئیس هیئت‌مدیره سازمان‌های تابعه شهرداری اهواز مجموعاً به مدت ۲ سال و ۱۰ ماه نیز دارد.

در کارنامه وی می‌توان به حضور در شهرداری تهران به‌عنوان مدیر دفتر فنی حوزه معاونت عمرانی شهرداری منطقه ۷ تهران، مشاور اجرایی شهردار منطقه ۱۵ تهران و قائم‌مقام دفتر فنی فرهنگسرای خاوران حین ساخت و بهره‌برداری به مدت حدود ۲ سال و همچنین ریاست دفتر فنی شهرداری پیشوا (ورامین) به مدت حدود ۱ سال اشاره کرد.

حاج محمدی فردی دانشگاهی محسوب می‌شود که دارای چندین گواهینامه دوره‌های داخلی و بین‌المللی نیز می‌باشد و همچنین در دانشگاه‌های تهران، صنعتی شاهرود، آزاد اسلامی شاهرود و آزاد اسلامی اسلام‌شهر سابقه تدریس دارد.

گفتنی است موضوع رساله پسادکترای وی مدیریت و شیوه نظری کنترل آلودگی هوای داخل تونل‌های شهری نمونه موردی تونل توحید تهران در سال ۹۷ است.