نگاهی به حاشیه‌سازی پیرامون ساخت مستندی برای کادر درمان استان گیلان

نگاهی به حاشیه‌سازی پیرامون ساخت مستندی برای کادر درمان استان گیلان

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از  غیرمنتظره، هنوز روزهای زیادی از زمانی که فریاد وامصیبتا سردادن در فضای مجازی نسبت به مظلومیت کادر جان‌برکف درمان در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا نگذشته است، روزهایی که با انتشار تصاویر پزشکان، پرستاران و پیراپزشکانی که در روزهای سخت اسفند و فروردین جان خود را در راه مبارزه با ویروس کرونا از دست دادند، در قاب‌های سیاه عزاداری مجازی راه می‌انداختیم هنوز فراموش نشده است، اما چه می‌شود که یک‌باره مقابل ساخت یک مستند در خصوص این جامعه این‌گونه گارد می‌گیرند؟!

پس از انتشار خبر ساخت مستندی برای کادر درمان استان گیلان از طریق صداوسیمای مرکز گیلان و همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان و سازمان برنامه‌وبودجه کشور، برخی واکنش‌های تندی نسبت به این مسئله داشتند و این اقدام را زیر سؤال می‌بردند. یکی از مسائل مطرح‌شده توسط این منتقدین بدهکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان بود و معتقد بودند که در چنین شرایطی نباید برای ساخت یک مستند هزینه شود.

 

حال اما اصل ماجرا چیست؟! پس‌ازآنکه مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به‌جای خالی شهید آوینی و آوینی های امروز برای مستندسازی در خصوص عملکرد کادر درمان در روزهای سخت کرونایی اشاره داشتند، بر اساس شنیده‌ها پیشنهاد ساخت این مستند از سوی صداوسیمای مرکز گیلان به دانشگاه علوم پزشکی ارائه‌شده و بودجه آن نیز از طریق سازمان برنامه‌وبودجه کشور تأمین اعتبار شد.

 

نکته اول آنکه اساساً پیشنهاد انجام کار از سوی دانشگاه علوم پزشکی نبوده است و این مجموعه در حوزه‌های مربوط به خود برای کمک به ساخت مستند فعالیت خواهد داشت که البته نقش بسیار پررنگی محسوب می‌شود که بدون کمک آن امکان انجام پروژه مستند امکان‌پذیر نیست.

 

نکته دوم آنکه منتقدین به بدهکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره می‌کنند، درحالی‌که این دانشگاه در کمتر از یک سال از مدیریت ارسلان سالاری توانسته است نیمی از بدهی‌های خود را پرداخت کند که در شرایط خاص اقتصادی و کرونایی کشور کاری بزرگ محسوب می‌شود.

 

نکته سوم اما بسیار مهم‌تر است، جایی که اصلاً علوم پزشکی گیلان و یا حتی صداوسیمای مرکز گیلان اقدامی برای پرداخت هزینه‌های این مستند از درآمدهای خود صورت نمی‌دهد و تأمین بودجه از طریق سازمان برنامه‌وبودجه کشور انجام می‌شود که این موضوع بسیار قابل‌توجه است.

 

و اما نکته آخر اهمیت موضوع مستندسازی و اشاره مهم رهبر معظم انقلاب نسبت به جایگاه مهم مستندسازی در این خصوص است که نباید از آن غافل ماند و باید تمام تلاش خود را انجام داد تا آیندگان بدانند کادر درمان استان گیلان چه تلاش‌هایی برای نجات جان مردم در روزهای سخت و تلخ شیوع ویروس کرونا انجام داده‌اند و قطعاً ساخت یک مستند برای این عزیزان و خانواده درگذشتگان کادر درمان در پی شیوع ویروس کرونا، کوچک‌ترین کاری است که می‌توان در مقابل فداکاری کادر درمان انجام داد