نگاهی به ۸+۱ گزینه احتمالی حضور در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان

نگاهی به ۸+۱ گزینه احتمالی حضور در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان

به گزارش رشت۲۰ ;پس از پایان زمان ثبت نام یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رشت با نگاهی به اسامی ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی می توان دریافت که از جمع ۱۳۳ کاندیدای ثبت نام کرده در انتخابات مجلس فارغ از در نظر گرفتن انصراف دو کاندیدای ثبت نام کرده، کمتر از ۱۰ نفر شانسی برای حضور در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان در رشت خواهند داشت.

IMG 20191210 204018 064 - نگاهی به ۸+۱ گزینه احتمالی حضور در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان

از سوی دیگر می توان گفت که گزینه های احتمالی حضور در این لیست با دست باز انتخاب شده اند و با توجه به احتمال عدم تایید صلاحیت تعدادی از چهره های اصلاح طلب اصلاح طلبان برای پر کردن لیست خود قطعاً می بایست با همین نگاه و دست باز وارد عرصه انتخابات شوند.

 

حال نگاهی خواهیم داشت به این گزینه های شاخص احتمالی حضور در لیست مورد حمایت طیف اصلاح طلبان:

 

۱- علی صوفی، استاندار اسبق گیلان و وزیر تعاون در دولت اصلاحات و همچنین استاندار اسبق بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی و دوره نخست وزیری میرحسین موسوی نخستین چهره شاخص اصلاح طلبان خواهد بود که در آخرین لحظات ثبت نام انتخابات با حضور در وزارت کشور وارد این عرصه شد.

 

از علی صوفی در صورت تایید صلاحیت به عنوان گزینه احتمالی اصلاح طلبان برای حضور به عنوان نفر اول لیست مورد حمایت این طیف نام برده می شود.

 

۲- حسن تأمینی، نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه شهرستان رشت را می توان یکی از گزینه های جدی حضور در بهارستان عنوان کرد. آنهم در شرایطی که زمزمه های زیادی در خصوص احتمال تایید صلاحیت مجدد وی پس از اتفاقات مجلس دهم به گوش می رسد.

 

تأمینی نیز یکی از گزینه های سرلیستی اصلاح طلبان است که در صورت تایید و فراهم بودن شرایط می تواند کار را از نظر آماری برای اصلاح طلبان رشت و گیلان به اصطلاح در آورد. نکته جالب آنکه نماینده سابق رشت در مجلس در ادوار هشتم و نهم انتخابات به صورت مستقل و فراجناحی وارد عرصه شده بود!

 

۳- محمد صادق حسنی، نماینده رشت در مجلس دهم را می توان تنها فردی عنوان کرد که تا آخرین روز پای حامیانش ماند و به آنها پشت پا نزد. وی اگرچه مانند برخی اهل هیاهو، شوآف، دروغ پردازی و… نبود اما با صداقت در گفتار و عمل حمایت خوبی در میان اصلاح طلبان و طیفی از جامعه در اختیار دارد. اما نباید فراموش کرد که با توجه به شرایط خاص معیشتی مردم وضعیت اصلاح طلبان برای حفظ آرای گذشته و پایگاه های رای پیشین بسیار سخت است.

 

۴- جمشید رسایی، رئیس سابق جهاد دانشگاه استان گیلان دیگر اصلاح طلب شناسنامه داری است که با حضور در فرمانداری شهرستان رشت اقدام به ثبت نام در عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم کرده است.

 

رسایی در صورت تایید صلاحیت قطعاً می تواند یکی از گزینه های اصلاح طلبان برای حضور در لیست باشد.

 

۵- مهدی حاجتی، مدیرکل سابق آموزش و پرورش گیلان اگرچه بارها و بارها به علت نزدیک بودن به غلامعلی جعفرزاده به عنوان گزینه ای برای جانشینی نماینده ادوار نهم و دهم رشت در مجلس عنوان شده است اما خود نیز می تواند جایگاهی مناسب را دست و پا کرده و شاید در روزهای پایانی امکان ایجاد موج و فضای خاص سیاسی برای او به وجود بیاید.

 

۶- علیرضا سحرخیز، کاندیدای دور پیش مجلس شورای اسلامی در شرایطی بازهم پای به عرصه انتخابات گذاشت که در انتخابات مجلس دهم نتوانسته بود تایید صلاحیت خود را به دست بیاورد. از سوی دیگر حالا سحرخیز باید امیدوار باشد که در صورت به دست آوردن تایید صلاحیت برگ برنده اصلاح طلبان در فضاسازی شده و باتوجه به اینکه در طیف اصولگرایان احتمالا سه گزینه ریش سفید در لیست قرار خواهند گرفت با ادعای جوانگرایی در موج سازی از رقیب سیاسی پیشی بگیرد.

 

البته این موضوع قطعاً در گروی آن است که سحرخیز برخلاف دوره گذشته بتواند تایید صلاحیت بشود.

 

۷- محمد حسن واحدی واعظ، جاونی که در دوره گذشته انتخابات مجلس به او لم بزرگی شد. هنوز هیچکس فراموش نکرده است که یکی از حاضرین در لیست امید شب قبل از انتخابات در پیامکی انبوه از همه کانتک لیست خود خواسته بود تا فردا پای صندوق های اخذ رأی به شخص خودش تک رای بدهند و عملاً لیست را به خاک و خون کشیده بود! واحدی واعظ شاید اینبار بتواند با کسب تجاربی بیشتر در چهار سال گذشته فضای انتخابات را به نحوی دیگر برای خود شکل دهد.

 

حضور وی به عنوان یک جوان در لیست مورد حمایت اصلاح طلبان شاید اینبار فضا را کمی متفاوت تر کند.

 

۸- سید محمد احمدی، فرماندار اسبق شهرستان رشت را می توان یک نو اصولگرای معتدل و اصلاح طلب عنوان کرد! مردی که در دولت تدبیر و امید فرماندار و مدیرکل استانداری بود اما نزدیکی او به برخی چهره های اصولگرا و همچنین ارتباطاتش با اعتدالیون قابل کتمان نیست.

 

می توان گفت احمدی از آن دست گزینه هایی خواهد بود که در صورت جور نشدن تعداد اعضای لیست، اصلاح طلبان گوشه چشمی به اون نیز در صورت تایید صلاحیت داشته باشند تا بتوانند همانند سال ۹۴ بار دیگر لیست خود را هر طور که شده با قرض و قوله جمع کنند!

 

۸+۱- غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده ادوار نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و مدیرکل دوره محمود احمدی نژاد از حامیان سرسخت علی لاریجانی و چهره ای که سرلیست اصلاح طلبان بود اما بارها و بارها خود را یک اصولگرا معرفی کرده است! جعفرزاده البته جایگاهی در میان اصولگرایان نداشته و همواره از سوی آنان مورد نقد قرار گرفته است.

 

حال باید دید که آیا بازهم اصلاح طلبان به کسی که میثاق نامه اش را دم در بهارستان پاره کرده و سپس وارد مجلس دهم شده است، اعتماد خواهند کرد یا به پاس تمام ادعاهای اصولگرایی جعفرزاده یک بار برای همیشه از روی نامش عبور کرده و اجازه نخواهند داد انشقاقی جدید میان اصلاح طلبان به دلیل حضور مجدد این اصولگرا در لیست به وجود بیاید؟!