هت‌تریک طلایی مرادی در سرزمین یانکی‌ها با شکستن رکورددنیا پرچم ایران در آمریکا به اهتزاز درآمد

هت‌تریک طلایی مرادی در سرزمین یانکی‌ها با شکستن رکورددنیا

در پایان روز ششم مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان در آناهیم آمریکا وزنه‌بردار کشورمان موفق شد با کسب ۳ نشان طلای یکضرب، دوضرب و مجموع قهرمان دنیا در دسته ۹۴ کیلوگرم شود.
1652400 895 1024x651 - هت‌تریک طلایی مرادی در سرزمین یانکی‌ها با شکستن رکورددنیا
مرادی بعد از ۱۷ سال رکورد دنیا را جابه‌جا کرد. موسوی دیگر وزنه‌بردار کشورمان نیز به ۲ نشان برنز دوضرب و مجموع دست پیدا کرد. مرادی که در حرکت یکضرب توانست با ۱۸۴ کیلوگرم صاحب طلا شود در حرکت دوضرب نیز در نهایت با ۲۳۳ کیلوگرم طلایی شد تا در مجموع نیز با ۴۱۷ کیلوگرم قهرمان این وزن شود. سید ایوب موسوی دیگر وزنه‌بردار کشورمان در این وزن عنوان پنجمی یکضرب و سومی دوضرب و مجموع را به‌دست آورد.
سهراب مرادی در حرکت یکضرب ابتدا وزنه ۱۷۶کیلویی را بالای سر برد. وی در حرکت دوم خود وزنه ۱۸۲کیلویی را بالای سر کشید. قهرمان المپیک ریو ۲۰۱۶ در سومین حرکتش وزنه ۱۸۴کیلویی را بالای سر برد تا طلای حرکت یکضرب را به‌دست آورد.سید ایوب موسوی دیگر وزنه‌بردار کشورمان در حرکت اول خود وزنه ۱۶۶کیلویی را نتوانست بالای سر ببرد. وی در حرکت دوم بار دیگر همین وزنه را انتخاب کرد و این‌بار به‌راحتی آن را بالا کشید تا برای حرکت سوم آماده شود. موسوی در سومین حرکتش وزنه ۱۷۱کیلویی را انتخاب کرد و موفق شد آن را بالای سر ببرد. وی در حرکت یکضرب به عنوان پنجمی رسید.در این وزن سوبیروف از ازبکستان با ۱۸۳ کیلو به مدال نقره رسید. دیژبالیس از لیتوانی نیز در این وزن به مدال برنز دست پیدا کرد.
در حرکت دوضرب سید ایوب موسوی ابتدا وزنه ۲۰۸کیلویی را مهار کرد. وی در حرکت دوم خود توانست وزنه ۲۱۴کیلویی را بالای سر ببرد. موسوی در سومین حرکتش نیز وزنه ۲۱۸ کیلوگرمی را انتخاب کرد که موفق به مهار آن نشد تا در حرکت دوضرب به مدال برنز دنیا دست پیدا کند. موسوی در مجموع با ۳۸۵ کیلوگرم به مدال برنز جهان رسید.سهراب مرادی در حرکت دوضرب به‌عنوان آخرین وزنه‌بردار روی تخته ایستاد. وی ابتدا وزنه ۲۲۰کیلویی را بالای سر قرار داد تا طلای دوضرب و مجموع را به‌دست آورد. مرادی در حرکت دوم خود وزنه ۲۳۳ کیلوگرم را بالای سر برد تا بعد از ۱۷ سال رکورد وزنه‌بردار لهستانی را بزند.مرادی در مجموع نیز با ۴۱۷ کیلوگرم طلای مجموع را به‌دست آورد و رکورد مجموع دنیا را که در اختیار خودش بود ۴ کیلو بهبود بخشید.

 مرادی: باز هم منتظر مدال طلای من باشید
سهراب مرادی پس از قهرمانی در مسابقات جهانی  وزنه‌برداری در آمریکا و شکستن رکورد جهان، با لباس محلی بختیاری (چوقا) در سالن تمرین حضور پیدا کرد. وی در خصوص این افتخار گفت: ۵ ماه تمرین و تلاش شبانه روزی نتیجه داد و روز مسابقه بدنم آنطوری که می‌خواستم بود. خدا را شکر یک کیلو در ۲ ضرب و ۴ کیلو در مجموع رکورد جهان را ارتقا دادم آن هم رکوردی که گفته می‌شد تاریخی است اما آن را به نام ایران ثبت کردم. قهرمان المپیک ریو خاطرنشان کرد: سال‌ها بود که دنبال طلای جهان بودم و هرچند طلای المپیک را کسب کردم اما طلای جهان لطف دیگری دارد. دست بردار نیستم و باز هم باید منتظر طلای سهراب و حتی رکوردشکنی من باشید.وی ادامه داد: راحت وزنه زدم چون عزمم را جزم کرده بودم که این کار را انجام بدهم و این رکورد را به نام ایران ثبت کنم. خوشحالم که توانستم در خاک آمریکا پرچم ایران را به اهتزاز درآورم و سرودمان در این کشور نواخته شد.مرادی در خصوص حضور هواداران ایرانی در سالن خاطرنشان کرد: واقعا فکر می‌کردم در ایران وزنه می‌زنم. این مدال‌ها را هم به ملت بزرگ و شریف ایران تقدیم می‌کنم چون همیشه حقشان بهترین‌ها است. امیدوارم این هدیه را از من قبول کنند.

 پایان کار رستمی با تنها یک نقره
در همین روز کیانوش رستمی دیگر نماینده کشورمان بود که تنها در حرکت یکضرب موفق به کسب مدال نقره شد و در دوضرب هر ۳ وزنه را به زمین انداخت تا دستش از مدال دوضرب و مجموع جهان کوتاه باشد. کیانوش رستمی در حرکت یکضرب خود موفق شد در نهایت با ۱۷۴ کیلوگرم و یک کیلو کمتر از وزنه‌بردار شیلیایی به عنوان دومی برسد. وی در حرکت دوضرب نیز هر ۳ وزنه را به زمین انداخت. در این وزن علی میری پس از ۲ بار انداختن وزنه ۱۵۵ کیلویی در حرکت سوم توانست وزنه ۱۵۵ کیلویی را در حرکت یکضرب مهار کند و هفتم شود. وی در حرکت دوضرب نیز با مهار وزنه ۱۹۳ کیلوگرم هفتم شد.
رستمی در شرایطی در حرکت یکضرب روی تخته آمد که تمامی وزنه‌برداران روی تخته رفته بودند. وی ابتدا وزنه ۱۷۰ کیلویی را بالای سر برد. قهرمان جهان در حرکت دوم وزنه ۱۷۴ کیلویی را نتوانست بالای سر ببرد. رستمی در سومین حرکت خود وزنه ۱۷۴ کیلویی را بالای سر برد اما وزنه‌بردار شیلییایی با ۱۷۵ کیلوگرم به مدال طلا رسید تا رستمی آسیب‌دیده به مقام دومی برسد. علی میری دیگر وزنه‌بردار کشورمان نیز در حرکت یکضرب ۲ بار وزنه ۱۵۵ کیلویی را به زمین انداخت. میری در سومین حرکت خود موفق شد وزنه ۱۵۵ کیلویی را بالای سر برده تا عنوان هفتمی را به خود اختصاص دهد. با شروع حرکات دوضرب علی میری ابتدا وزنه ۱۹۳ کیلویی را مهار کرد. وی در حرکت دوم خود وزنه ۲۰۱ کیلویی را نتوانست مهار کند. وی در سومین حرکتش نیز موفق به مهار وزنه ۲۰۱ کیلویی نشد تا در جایگاه هفتمی دوضرب قرار بگیرد. میری در مجموع با ۳۴۸ کیلوگرم عنوان هفتمی دنیا را بدست آورد. کیانوش رستمی با شروع حرکات دوضرب ابتدا وزنه ۲۱۲ کیلویی را نتوانست مهار کند. وی در دومین حرکت خود نیز موفق به مهار وزنه ۲۱۲ کیلویی نشد. رستمی در شرایطی که ۲ بار موفق به مهار وزنه ۲۱۲ کیلویی نشد در سومین حرکت خود وزنه ۲۱۵ کیلویی را انتخاب کرد و موفق به مهار آن نشد تا در دوضرب و مجموع اوت شود و با یک نقره به کارش پایان دهد.

 کیانوش رستمی: گاهی شکست بهتر از پیروزی معمولی است
کیانوش رستمی پس از حذف از جدول مجموع و دوضرب مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان بیان کرد: من در این مسابقات تلاش کردم مدال بگیرم و دل مردم را شاد کنم اما زانویم با من یاری نکرد و شرمنده شدم.او ادامه داد: من سه ماه تمرین کردم و مصدومیت قدیمی هم از ناحیه زانو داشتم که دو روز مانده به مسابقات تشدید شد. من فکر می کنم خیلی مواقع شکست بهتر از پیروزی معمولی است.او از برگزاری جلسه با علی مرادی خبر داد و گفت: بعد از مسابقه جلسه دو ساعته با رییس فدراسیون داشتم و قرار شد بعد از بازگشت به تهران در اسرع وقت درمان زانویم را پیگیری کنم تا دوباره روند کسب مدالم ادامه داشته باشد. به مردم هم قول  می دهم که در مسابقات جهانی سال آینده یک سوپرایز برایشان داشته باشم.