همزمان با برگزاری همایش «نقش کسما در نهضت جنگل» چهار قطعه تمبر یادبود «نقش آفرینان کسما در نهضت جنگل» رو نمایی می شوند. همزمان با برگزاری همایش «نقش کسما در نهضت جنگل»؛ تمبرهای یادبود «نقش آفرینان کسما در نهضت جنگل» رونمایی می شوند

همزمان با برگزاری همایش «نقش کسما در نهضت جنگل» چهار قطعه تمبر یادبود «نقش آفرینان کسما در نهضت جنگل» رو نمایی می شوند.

به گزارش خبر فوری رشت :دبیر اجرایی همایش «نقش کسما در نهضت جنگل» با اشاره به انتقال پیام های فرهنگی در مراسلات پستی بوسیله تمبرها  گفت: ستاد بزرگداشت برگزاری همایش، چهار تمبر یادبود از شخصیت های موثر در جنبش جنگل را طراحی کرده که همزمان با برگزاری همایش رونمایی می شوند.

1928058 300x228 - همزمان با برگزاری همایش «نقش کسما در نهضت جنگل» چهار قطعه تمبر یادبود «نقش آفرینان کسما در نهضت جنگل» رو نمایی می شوند.

سروش اکبرزاده تصریح کرد: با اعطای مجوز پست کشور، از این پس چهار تمبر، «میرزا کوچک جنگلی»، «حاج احمد کسمایی» و «میرزا حسین خان کسمایی»، و همچنین تمبر «میرزا و یارانش» در مرسوله های پستی به سراسر کشور استفاده می شود.

وی با اشاره به  ضرورت زنده نگه داشتن شخصیت های تاریخی، فرهنگی و علمی کشور و به خصوص گیلان یادآور شد: میرزا کوچک جنگلی، نماد مبارزه با استعمار و استبداد داخلی برای ما گیلانیان است که طی هفت سال مقاومت توانست با اندک امکانات مادی و معنوی در جنگل های گیلان، با استبداد و استعمار مبارزه کند.

اکبرزاده با اشاره به نقش موثر «حاج احمد کسمایی» به عنوان مرد شماره دو نهضت جنگل پس از میرزا کوچک تصریح کرد: این تاجر کسمایی با بذل جان و مال خود، خانواده و خویشاوندان، کمک موثری در پیشبرد اهداف نهضت داشت و جا دارد چهره در سایه مانده وی بیشتر شناسایی شود.

دبیر اجرایی همایش «نقش کسما در نهضت جنگل» به زندگی پربار میرزا «حسین خان کسمایی» به عنوان شاعر، نویسنده، نقاش و روزنامه نگار مطرح دوره مشروطه و جنبش جنگل اشاره کرد و یادآور شد: «میرزا حسین خان کسمایی» به تصریح بسیاری از مورخان هم در جنبش مشروطه گیلان خدمات شایانی داشته و هم در جنبش جنگل به عنوان مبارز و سردبیر «روزنامه جنگل»، و در دوره مشروطه با انتشار روزنامه «وقت»   در تغییر افکار عمومی، ایجاد مطالبه گری و مبارزه با استبداد داخلی و خارجی ایفای نقش کرده ولی مزار این مشروطه خواه در گورستان سلیمانداراب رشت مهجور مانده است.

وی همچنین از تلاش دست اندرکاران این همایش برای انتشار تمبرهای یادبود مفاخر علمی و تاریخی گیلان خبر داد و تصریح کرد: طراحی تمبرهای یادبود شادوران «فریدن نوزاد»، زنده یاد «دکتر افشین پرتو»، مرحوم «جعفر خمامی زاده» و شادوران «میرابوالقاسمی» در دست اقدام است.

اکبرزاده با تاکید بر پاسداشت چهره های علمی، فرهنگی و اجتماعی گیلان در زمان حیاتشان تصریح کرد: انتشار تمبر یادبود، استاد «هوشنگ»، استاد «ناصر مسعودی»، استاد «احمد سمیعی گیلانی»، و دکتر «فایق» نیز از برنامه های آتی ستاد بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی است.

 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۶۲ تمبرهایی با عنوان «تمبرهای سری پست جمهوری اسلامی ایران» در ۱۰ قطعه با نام «پیشگامان نهضت اسلامی» چاپ و منتشر شد که یک قطعه از آن در سومین سری با تصویر «میرزا کوچک خان جنگلی» به عنوان اولین تمبر میرزا بود.

پس از تاریخ یاد شده، در گیلان توسط دوستداران فرهنگی چهار تمبر یادبود میرزا و مزار میرزا کوچک جنگلی رونمایی شد. آخرین تمبر طراحی شده از سری تمبرهای شخصی در ۱۱آذر سال ۹۱ به مناسبت اولین کنگره ملی میرزا کوچک خان و با حضور رئیس جمهور وقت رونمایی شد.

جدیدترین تمبرهای مربوط به نهضت جنگل، ۲۵ آذرماه و با حضور محمد باقر نوبخت، معاون رئیس جمهور در همایش بازشناسی نقش کسما در جنبش جنگل رونمایی می شوند.