واکاوی عملکرد مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان عمید رضایی

واکاوی عملکرد مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان

چقدر خوب بود که به جای جواب کلیشه ای مدیران ضعیف به پاسخگویی که وظیفه ذاتی مدیران است میپرداخت و یا حداقل عذر خواهی کرده و قول جبران اشتباهات شش ساله اش را میداد..

به گزارش رشت۲۰؛مدیر کل محترم تأمین اجتماعی استان گیلان مورخ ۱۶ مرداد ماه در مصاحبه ای با پایگاه خبری گیل نگاه درد دل های جامعه کارگری و خانواده های آنان و همچنین عموم مردم استان که از طریق رسانه ها منشتر گردیده بود را آب به آسیاب دشمنان ریختن نامیده و آن را شایعه سازی به نفع دشمنان انقلاب و نظام خواندند.

چقدر خوب بود که به جای جواب کلیشه ای مدیران ضعیف به پاسخگویی که وظیفه ذاتی مدیران است میپرداخت و یا حداقل عذر خواهی کرده و قول جبران اشتباهات شش ساله اش را میداد.

برای اینکه به ارزیابی عملکرد یک سازمان بپردازیم در مرحله اول باید آن سازمان را بشناسیم و برای شناخت آن سازمان باید دید که آن سازمان چه ماموریتی را دنبال می کند. ماموریت یک سازمان یعنی علت و فلسفه‌ی وجودی آن، بعبارت دیگر بیانیه ماموریت به این سوال پاسخ میدهد که یک سازمان چرا و به چه دلیل بوجود آمده است.

بیانیه تأمین اجتماعی :

سازمان تأمین اجتماعی نهاد اصلی در عرصه بیمه های اجتماعی است که به صورت عمومی، غیر دولتی و با هویت اجتماعی اقتصادی و متکی بر ساز و کارهای بیمه ای و با استقلال اداری و مالی اداره می شود.

سازمان، وظیفه اجرا ، تعمیم و گسترش انواع بیمه های اجتماعی و اهتمام در افزایش بیمه شدگان و پوشش کامل جامعه هدف در چارچوب قوانین را به عهده دارد و همواره مکلف به رعایت اصول محاسبات بیمه‌ای و صیانت و ارتقا ارزش ذخائر که ضامن پایداری آن و توانمندی جهت اجرای تعهدات آنی و آتی محسوب می شود ، می باشد ( بیانیه سال ۸۷)

همانطور که در بیانیه مشاهده میکنیم سازمان تأمین اجتماعی بعنوان بزرگترین نهاد بیمه گری کشور دارای دو وظیفه اصلی است:

۱-وظیفه قانونی

۲-وظیفه سازمانی

وظیفه قانونی: اجرا، تعمیم و گسترش انواع بیمه های اجتماعی و اهتمام در افزایش بیمه شدگان و پوشش کامل جامعه هدف

وظیفه سازمانی: پایداری صندوق جهت اجرای تعهدات آنی وآتی از طریق رعایت اصول محاسبات بیمه ای، صیانت و ارتقای ارزش ذخائر ( به جهت اینکه سازمان دارای استقلال مالی  می باشد.)

از آنجایی که نظام بیمه های اجتماعی به منظور حمایت از نیروی کار در برابر خطرات و رویدادهای طبیعی و غیر طبیعی(حوادث ناشی از کار و غیره) بوجود آمده است در کشور ما نیز تأمین اجتماعی تعهداتی را نسبت به بیمه شدگان پذیرفته است که این تعهدات نه بر مبنای توافق و اختیار طرفین (مانند بیمه های خصوصی و بازرگانی ) بلکه بر مبنای احکام قانونی شکل گرفته است بنابراین هر کارگری که به طور اجباری مشمول قانون تأمین اجتماعی می باشد ، بدواً از حقوق برخوردار است که سازمان تامین اجتماعی مکلف به احقاق آن است. یعنی اینکه هر کارگری(که مشمول قانون تأمین اجتماعی می باشد) حق دارد از اولین روز اشتغال به کار تحت پوشش بیمه قرار گیرد و می تواند از سازمان تأمین اجتماعی احقاق این حق را در خواست نماید.

و دیگر اینکه چون تأمین اجتماعی دارای استقلال مالی است یکی از شاخص ها و شاید مهمترین و اصلی ترین شاخص پایداری صندوق نسبت پشتیبانی است ( یعنی به ازای یک نفر مستمری بگیر چند نفر بیمه پرداز از آن حمایت میکند).

با توجه به مطالب بالا به ارزیابی عملکرد شش ساله مدیریت محترم تأمین اجتماعی استان گیلان فقط بر اساس همین شاخص میپردازیم.

پائینترین نسبت پشتیبانی در بین استانهای کشور

بر اساس گفتههای ایشان در تاریخ ۴/۱۸/ ۹۶ (ایسنا) اشاره شده نسبت پشتیبانی استان ۳/۶ بوده که این نسبت در متوسط کشوری ۵/۵ می باشد و این یعنی کاهش بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ نفر بیمه شده به نسبت متوسط کشوری

نتیجتاً این که پرداخت های تامین اجتماعی استان گیلان در بخش بیمه ای و درمانی در حدود دو برابر درآمدش می باشد(هزینه دو برابر درآمد) و این یعنی ورشکستگی تامین اجتماعی استان گیلان که اگر از درآمد سایر استان ها به استان تزریق نشود باید درِ تامین اجتماعی استان را گِل گرفت.

حالا شما فکر کنید که ایشان چند سال دیگر با همین شیوه مدیریت در استان باشند باید روزی را دید که تعداد مستمری بگیران ما از تعداد بیمه شده گان ما بیشتر شود جهت اطلاع، آخرین آمار استان دریک ساله ۹۶ به  شرح ذیل است به اطلاع می رسد:

۱-رشد بیمه شده   ۱/۳

۲- رشد مستمری بگیر۷/۴

چه کسی باید پاسخگوی این عملکرد ضعیف تامین اجتماعی استان باشد که رشد ۳۶%  افزایش بیمه شدگان اجباری استان را به ۲% کاهش داد. آیا باید به دنبال دشمن فرضی بگردیم یا اینکه جوابگو باید مدیریت استان باشند.

جواب هزاران نفر از جوانان این استان را که با حداقل دستمزد و ساعات کاری زیاد و با تمامی مشقات مشغول به کار بوده چه کسی باید بدهد که از حداقل حق قانونی خود یعنی بیمه شدن محرومند.

آیا مدیریت محترم به وظیفه قانونی و سازمانی عمل کرده است؟!

در آینده به ادامه ارزیابی عملکرد تامین اجتماعی استان می پردازیم.

رشت۲۰: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.