واکسیناسیون چهار و نیم میلیون قطعه طیور روستایی در گیلان

واکسیناسیون چهار و نیم میلیون قطعه طیور روستایی در گیلان

مدیرکل دامپزشکی گیلان از اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل خبر داد و گفت: در همین راستا، چهار و نیم میلیون قطعه طیور در روستاهای ۱۶ شهرستان استان واکسینه می شوند.
82314252 71185838 - واکسیناسیون چهار و نیم میلیون قطعه طیور روستایی در گیلان

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از ایرنا، سهراب عاقبتی روز شنبه در نشست خبری در جمع خبرگزاری های استان افزود: این طرح ملی همزمان با دوازده استان کشور از سوم آذرماه امسال به مدت سه روز در یکهزار و ۳۲۵ روستای استان برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این طرح با مشارکت سازمان بسیج سازندگی در استان اجرا می شود، اظهار کرد: این طرح به صورت رایگان و با بکارگیری روزانه ۴۳۹ اکیپ دو نفره در استان اجرا خواهد شد.
وی به مخاطرات بیماری نیوکاسل برای طیور بومی استان اشاره و تصریح کرد: نیوکاسل از بیماری های مسری است که تقریبا همه گونه پرندگان را در سنین مختلف مبتلا می کند و گاهی سبب تلفات صد در صدی طیور می شود.
عاقبتی با اشاره به اهمیت پیشگیری از شیوع بیماری نیوکاسل در بین طیور سنتی بیان کرد: جزو سه استان اول در برخورداری از طیور بومی هستیم؛ از اینرو ، کاهش تلفات آن ها موجب خسارت وارد نشدن به اقتصاد خانواده هاو جلوگیری از خطر انتقال به طیور صنعتی است.
وی جامعه ماکیان، بوقلمون، اردک و غاز را از جمله طیور جامعه هدف این طرح عنوان کرد.
به گفته عاقبتی ؛ این طرح از سوم آذرماه شروع شده و تا پنجم ادامه دارد و در صورت نیاز تکرار می شود.