واکنش‌های سیاسی به یک دستاورد علمی / پای انتخابات در میان است؟

واکنش‌های سیاسی به یک دستاورد علمی / پای انتخابات در میان است؟

 به گزارش رشت۲۰، از یکسو رسانه‌های بیگانه که تلاش دارند تکنولوژی واکسن کرونا را در انحصار کشور خود نگاه داشته و برای بازاریابی تجاری آن برنامه‌ریزی کنند، اثرگذاری علمی واکسن را زیر سوال بردند.

%D8%AD%D8%B3%D9%86 %D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C %D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3 %D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1 %D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3 1 - واکنش‌های سیاسی به یک دستاورد علمی / پای انتخابات در میان است؟

از دیگر سو، برخی چهره‌های داخلی احتمالا به دلیل آغاز رقابتهای پنهان سیاسی انتخابات ۱۴۰۰، نگران از محبوبیت چهره‌های دست‌اندرکار این واکسن، به انتقاد از آن پرداختند.

اینکه چرا فیلمی از لحظه تزریق واکسن وجود ندارد یا واکسن از روی چادر تزریق شده، تنها بخشی از حاشیه‌سازی برای این دستاورد علمی بود.

بعضی دیگر نیز با طرح پرسش‌ها و ابهاماتی، مانند اینکه چرا ستاد اجرایی به‌جای ریال، مطالبه یورو از دولت کرده و یا اینکه چرا مجوز سازمان بهداشت جهانی برای آن صادر نشده، تلاش کردند واکسن ساخته شده را بی‌کیفیت و کپی شده نشان دهند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور، امروز به برخی از این انتقادات پلسخ داد و گفت نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی برای این واکسن نیست و تایید وزارت بهداشت کافیست.

بسیاری از کاربران فضای مجازی نیز با دفاع از دستاورد علمی ایران در ساخت واکسن کرونا، انتقادها را نشانه تلاش برای تضعیف قدرت ایران دانستند. مانند رضا رشیدپور مجری تلویزیون که در توییتر، یادآوری کرد ایران پیش از این در عرصه دانش هسته‌ای یا سلول‌های بنیاری هم موفقیت‌هایی کم‌نظیر بدست آورده بود که آنها هم مسخره می‌شد.

فعلا حال ۳ داوطلب تزریق واکسن ایرانی کرونا خوب است و همزمانها تلاش برای واردات واکسن‌های غیرایرانی هم دنبال می‌شود. اما آنچه نکرانی از بازتاب ساخت واکسن داخلی را دامن زده، سیاسی کردن یک دستاورد علمی است که در کمتر کشوری در جهان سابقه دارد.