وعده هیئت دولت به گیلان برای پرداخت مطالبات صیادان محقق نشد مدیرکل شیلات گیلان:

وعده هیئت دولت به گیلان برای پرداخت مطالبات صیادان محقق نشد

مدیرکل شیلات گیلان گفت: در سفر سال گذشته هیئت دولت به گیلان مقرر شد ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت مطالبات صیادان و طرح‌هایی چون تعدیل پره‌های صیادی استان اختصاص یابد که این اعتبار هنوز محقق نشده است.
139408051141437606392864 - وعده هیئت دولت به گیلان برای پرداخت مطالبات صیادان محقق نشد

به گزارش خبر فوری رشت، اسحاق شعبانی صبح امروز در نشستی خبری در رشت اظهار داشت: سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی از طریق رودخانه‌های استان گیلان در دریای خزر رهاسازی می‌شود.

وی با بیان اینکه تکثیر مصنوعی و رهاسازی بچه ماهیان در رودخانه‌ها یکی از راه‌های مرمت و بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر است، افزود: ۱۳۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید به وزن یک گرم امسال از طریق رودخانه‌های استان در دریای خزر رهاسازی شده است.

مدیرکل شیلات استان گیلان به افزایش برداشت و صید ماهی و کاهش ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر اشاره کرد و گفت: بازسازی ذخایر ماهیان به‌صورت تکثیر طبیعی در حال حاضر در رودخانه‌های استان به خاطر نبود شرایط لازم تقریبا صفر است.

شعبانی خاطرنشان کرد: رودخانه‌های گیلان به علل مختلف از جمله برداشت بی رویه شن و ماسه، مصرف آب در فصل کشاورزی، صید غیرمجاز و آلودگی آب به فاضلاب‌های خانگی، شهری و صنعتی شرایط لازم را برای مهاجرت و تکثیر طبیعی ماهیان ندارند.

وی از فعالیت ۳ مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی در گیلان خبر داد و گفت: مراکز شهید انصاری در شهر صنعتی رشت و مرحوم یوسف پور در سیاهکل به‌صورت مستقیم و مرکز شهید بهشتی در بخش سنگر به‌صورت کمکی در تکثیر مصنوعی و بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی در این استان فعالیت می‌کنند.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه فصل صید ماهیان استخوانی هر ساله از ۲۰ مهرماه شروع می‌شود و تا ۱۵ فروردین ماه سال بعد ادامه می‌یابد، افزود: امسال به‌علت تقارن با تاسوعا و عاشورای حسینی صید ماهی استخوانی دریای خزر ۳ روز زودتر آغاز شد.

شعبانی با اشاره به روند افزایشی صید ماهیان استخوانی خزر در ۵ سال گذشته پیش بینی کرد صیادان گیلانی در صورت مساعد بودن شرایط جوی در فصل جدید می‌توانند ۴ هزار تن ماهی از دریای خزر صید کنند.

وی خاطرنشان کرد: در سفر سال گذشته هیئت دولت به گیلان مقرر شد ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت مطالبات صیادان و طرح‌هایی چون تعدیل پره‌های صیادی استان اختصاص یابد که این اعتبار هنوز محقق نشده است.