وقتی کی‌روش حقیقت را نمی‌گوید و باید عذرخواهی کند/ سرمربی تیم ملی دروغ می‌گوید یا همکارانش؟ + عکس

وقتی کی‌روش حقیقت را نمی‌گوید و باید عذرخواهی کند/ سرمربی تیم ملی دروغ می‌گوید یا همکارانش؟ + عکس

به گزارش رشت۲۰، مسلم است که با هر انتقادی برخی افراد هستند که منتقدان را دشمن خطاب می‌کنند. افرادی که نقدهای خود را مثل شمشیر به صورت هرکسی که می‌خواهند می‌کشند، اما تا نوبت به انتقاد از کارلوس کی‌روش می‌رسد، همه را دشمن و خیانت کار و خود را وطن‌پرست و دوست تیم ملی می‌خوانند. ماجرا این است که هر بار اتفاقی رخ داده و نقدی به کارلوس کی‌روش وارد شده، این نقد از صحبت‌های خود او بیرون آمده است. جایی که سرمربی تیم ملی صحبت‌هایی انجام داده که یا صحت آن تأیید نشده یا اینکه با صحبت‌های قبلی او و حرفه‌ای‌گری فوتبال تناقض داشته است.

پس از صحبت‌های کارلوس کی‌روش درباره اینکه ملی‌پوشان داخلی ۴۰ روز باید در اختیار او قرار بگیرند تا به سطح بازی در جام جهانی برسند، نقدهای زیادی به او وارد شد و واکنش‌هایی نیز از سوی علی دایی، برانکو ایوانکوویچ، وینفرد شفر و خیلی از  مربیان و کارشناسان را به دنبال داشت. با این حال در آخرین واکنش کی‌روش نسبت به این مسئله، موضوعی وجود داشت که باعث می‌شود به او خُرده بگیریم. خُرده بگیریم به اینکه چرا کی‌روش در آخرین صحبت‌هایی که در فیس‌بوک منتشر کرده به فوتبال ایران و منتقدانش طعنه می‌زند و با طعنه عذرخواهی می‌کند، در حالی که او پیش از هر چیز باید بابت ادعای نادرستی که کرده عذرخواهی کند.

کارلوس کی‌روش در نشست خبری خود پس از دیدار دوستانه ایران و الجزایر در خصوص ناآمادگی بازیکنان داخلی برای حضور در جام جهانی صحبت کرد. سرمربی تیم ملی کشورمان در صحبت‌های خود که در سایت رسمی فدراسیون فوتبال منتشر شد، گفته بود: «نکته کلیدی این است که بازیکنان‌مان را در راه پیشرفت و آمادگی بهتر قرار دهیم و به این منظور راه دیگری به‌جز انجام تمرینات ویژه نداریم. ما از حالا ۴۰ روز زمان داریم. اکنون زمانی است که باید تصمیم بگیریم. فردا دیر است. تمرینات و مسابقات داخلی برای بازیکنان ما کافی نیست. هر مربی‌ای که بگوید این حرف درست نیست، دروغ می‌گوید و حقیقت را به شما نمی‌گوید. اکنون چه‌چیزی برای ایران اهمیت دارد، لیگ داخلی یا جام جهانی؟» کی‌روش در صحبت‌های خود اعلام کرد که برای آماده‌سازی بازیکنان داخلی راهی جز انجام تمرینات ویژه نیست و از حالا ۴۰ روز زمان داریم و باید تصمیم گرفته شود. سرمربی تیم ملی حتی خواسته بود اهمیت بین لیگ داخلی یا جام جهانی برای ایران مشخص شود و زمانی که از واژه «یا» استفاده می‌کند، یعنی باید مشخص شود که یکی از آنها اهمیت داشته باشد، در حالی که لیگ داخلی و جام جهانی هر دو حائز اهمیت هستند و لیگی که حتی بازیکنان ملی‌پوش لژیونر هم در آن رشد کرده‌ و از همین لیگ به تیم‌های خارجی رفته‌اند، نمی‌تواند تعطیل شود.

کی‌روش در صحبت‌های خود پس از دیدار مقابل الجزایر، پیشاپیش همکاران خود را دروغگو خطاب کرد و گفت هر مربی‌ای بگوید که حرف او در خصوص ناآمادگی بازیکنان داخلی و نیاز داشتن به تمرینات ویژه درست نیست، دروغ می‌گوید. در حالی که برانکو با کنایه به این صحبت‌ها واکنش نشان داد و شفر هم اعلام کرد بازیکنانش آماده حضور در جام جهانی هستند. سرمربی تیم ملی در حالی همکارانش را دروغگو خطاب کرد که باید در صحبت‌هایش کمی جلوتر آمد تا ادعای نادرست او را دید. کی‌روش در ادامه صحبت‌های خود گفته بود: «اکنون کسانی که مسئولیت دارند باید تصمیم بگیرند، رئیس محترم فدراسیون فوتبال و وزیر محترم ورزش. عربستان تصمیمش را گرفته است؛ بازیکنان این تیم در اردو حضور دارند و برای باشگاه‌های‌شان بازی نمی‌کنند. ما می‌توانیم چنین تصمیمی بگیریم؟ این سؤالی است که وجود دارد».

سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی مدعی شده بود که عربستانی‌ها تصمیم خود را گرفته‌اند و بازیکنان ملی‌پوش این تیم برای باشگاه‌های خود بازی نمی‌کنند که جستجویی ساده نشان می‌دهد که کی‌روش حرف نادرستی را مطرح کرده است. به این دلیل که بیشتر ملی‌پوشان تیم‌های عربستانی که در آخرین بازی دوستانه این تیم مقابل بلژیک به میدان رفتند، برای باشگاه‌های خود نیز بازی کردند. از بین تیم‌های عربستانی فقط دو تیم در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند که الاهلی با تراکتورسازی دیدار کرد و الهلال نیز به مصاف العین امارات رفت. منصور الحربی، حسین المقهوی، تیسیر الجاسم و معتز هوساوی از الاهلی در بازی عربستان و بلژیک به میدان رفتند و مقابل تراکتورسازی هم بازی کردند. یاسر الشحرانی، عبدالله عطیف و محمد یحیى جحفلی هم از الهلال مقابل العین به میدان رفتند که در بازی با بلژیک نیز حاضر بودند.

لیست بازیکنان عربستان مقابل بلژیک و لیست دو تیم الاهلی و الهلال مقابل تراکتورسازی و العین با جستجوی کوچکی قابل دسترس است و مشخص می‌شود که ملی‌پوشان عربستانی نه تنها در اردوی تیم ملی این کشور نیستند، بلکه با قدرت برای تیم‌های باشگاهی خود بازی می‌کنند و برای عربستانی‌ها نیز کنار تیم ملی، نتایج تیم‌های باشگاهی نیز اهمیت دارد و هر دو به یک اندازه حائز اهمیت است. جالب است که این را در نظر بگیرید الهلال در حالی از بازیکنان ملی‌پوش خود استفاده کرد که از لیگ قهرمانان آسیا حذف شده بود، در حالی که تیم‌های ایرانی که بازیکن ملی‌پوش دارند یا به مرحله بعدی صعود کرده و در مرحله حذفی بازی‌های سختی دارند یا تیمی مثل ذوب‌آهن یک امتیاز دیگر برای صعود می‌خواهد. حالا که کی‌روش با طعنه نسبت به باشگاه‌ها و بازیکنان ملی‌پوش خود صحبت و آنها را تحقیر کرده و در صحبت‌های خود با طعنه عذرخواهی می‌کند، باید یک درخواست از کی‌روش داشته باشیم. اینکه او برای حرفی که حقیقت نداشته باید عذرخواهی کند. عذرخواهی کند که چرا اعلام کرد بازیکنان تیم ملی عربستان برای باشگاه‌های خود بازی نمی‌کنند، در حالی که آنها در بازی‌های نه چندان حساس هم به میدان می‌روند.