پاک کردن صورت مسئله همانند هر سال! به مناسبت هفته ازدواج هیچ طلاقی در گیلان ثبت نمی شود

پاک کردن صورت مسئله همانند هر سال! به مناسبت هفته ازدواج هیچ طلاقی در گیلان ثبت نمی شود

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از ایسنا،مدیرکل ورزش و جوانان گیلان گفت: پیشنهاد می‌شود به مناسبت هفته ازدواج، طی این هفته طلاقی در استان ثبت نشود، همچنین با توجه به هزینه‌های بالای برگزاری مراسم طرح تشکیل مجمع خیرین در حوزه ازدواج پیشنهاد می‌شود و براساس این طرح کسانی که از ورزش و جوانان مجوز بگیرند می‌توانند وام کالا دریافت نمایند.

مریمی بخشی در ستاد ساماندهی جوانان که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۱ سازمان مردم نهاد در گیلان فعالیت دارند، اظهار کرد: پنج سمن جدید در مرحله صدور مجوز هستند با توجه به ظرفیت استان گیلان پیشنهاد می‌شود سمن‌ها در حوزه کشاورزی، محیط زیست، امداد و نجات ورود کنند و برای مجوز با محوریت‌ها مذکور اقدام کنند.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان با اشاره به درخشش سمن‌های گیلان در بحران کرونا، افزود: سازمان‌های مردم نهاد گیلان در ایام بحران کرونا اقدامات موثری را انجام دادند و در تهیه بسته‌های معیشتی «همت جوانانه و کمک مومنانه» خوش درخشیدند.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته ازدواج، گفت: پیشنهاد می‌شود به مناسبت هفته ازدواج، طی این هفته طلاقی در استان ثبت نشود، همچنین با توجه به هزینه‌های بالای برگزاری مراسم طرح تشکیل مجمع خیرین در حوزه ازدواج پیشنهاد می‌شود و براساس این طرح کسانی که از ورزش و جوانان مجوز بگیرند می‌توانند وام کالا دریافت نمایند.

بخشی در خصوص تسهیلات ازدواج تصریح کرد: در سال ۹۸، میانگین دریافت‌کنندگان تسهیلات ازدواج در کشور حدود ۹۱ درصد بود، در حالیکه برای گیلان حدود ۹۳ درصد بوده است.

زهرا یعقوب‌نژاد، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان نیز در این جلسه از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاه‌های مختلف اجرایی در حوزه ازدواج خبر داد و گفت: سیاست‌هایی که در حوزه زنان و خانواده دنبال می‌شود مبتنی بر خانواده محوری است؛ در این راستا بیشترین تفاهم‌نامه را با آموزش و پرورش به امضا رساندیم زیرا جامعه هدفمان دانش‌آموزان هستند و در این تفاهم‌نامه بر آموزش‌های مهارت‌محور تاکید داریم تا دانش‌آموزان در سن ازدواج با مشکل روبرو نشوند.

وی با بیان اینکه نگرش جوانان به ازدواج تغییر یافته، افزود: اولین نگرانی حوزه جوانان اشتغال است، اینکه بتوانیم مهارت‌هایی نظیر خوب گوش دادن را به جوانان آموزش دهیم، تاب آوری آنان را در زندگی مشترک افزایش خواهیم داد.

یعقوب‌نژاد با اشاره به اجرای طرح خانواده پایدار در قالب یک پیمایش در گیلان، تصریح کرد: کتاب مدیریت خانواده و سبک زندگی نیز در سال ۹۸ و ۹۹ در پایه دوازدهم تدریس می‌شود که در آن مطالبی تحت عنوان قبل از ازدواج، حین ازدواج و بعد از ازدواج پیش‌بینی شده اما مشکلی که در این حوزه وجود دارد این است که برای تدریس این کتب معلمان تخصصی در نظر گرفته نشد.

مدیرکل امور بانوان استاندار گیلان بیان کرد: به مناسبت هفته ازدواج از زوجین شاغل در مراکز درمانی که به سبب بحران کرونا مراسم ازدواج‌شان را به تعویق انداختند، تجلیل می‌شود.

کامیار مهدی‌پور، معاون فرهنگی هنری سپاه قدس گیلان نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پیش‌بینی بسته‌های حمایتی در حوزه ازدواج ویژه زوجین، خاطرنشان کرد: تحکیم بنیان خانواده و افزایش توانمندی خانواده‌ها از سیاست‌های سپاه است و در این راستا بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شده که شامل آموزش و برگزاری کارگاه‌های مختلف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تامین جهیزیه برای زوجین در مناطق محروم، حمایت از کالاهای داخلی، تامین جهیزیه به ‌صورت وام و اهدای هدیه سفر معنوی به مشهد جزوه دیگر برنامه‌های مجموعه سپاه و بسیج در حوزه ازدواج جوانان به شمار می‌رود.

فرهاد دلق‌پوش، رئیس سازمان صنعت، تجارت و معدن نیز در این جلسه اظهار کرد: رفع مشکلات ازدواج و اشتغال جوانان همواره مدنظر است، به مناسبت هفته ازدواج به واحدهای تولیدی که نیازمند تخصص و مشاغل هستند ابلاغ کردیم که استخدام زوج‌های تازه ازدواج کرده را در اولویت قرار دهند.

وی افزود: جوانان باید با محیط کار بیشتر آشنا شوند؛ از زوج‌های تازه ازدواج کرده که قصد گرفتن مجوز برای راه‌اندازی واحد یا کارگاه کسب و کار داشته باشند، حمایت می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنم تعاونی‌های متشکل از جوانان با اولویت کاریابی و هدایت شغلی تشکیل شود و جوان را به تلاش بیشتر و به سمت فضای کسب و کار سوق دهد.

عباس اهرابی، مدیرکل کمیته امداد استان گیلان با بیان اینکه اشتغال یکی از دغدغه‌های امروز جوانان برای ازدواج است، اظهار کرد: در کمیته امداد هر کسی که با دختران تحت پوشش کمیته امداد ازدواج کند به داماد خانواده تسهیلات ارزان قیمت اشتغال به مبلغ ۵۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

وی اهدای ۲۰۰ کمک هدیه ازدواج و همچنین اهدای ۱۱۰ کمک هزینه دیگر در هفته ازدواج با مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان از برنامه‌های هفته ازدواج است، تصریح کرد: دوره‌های آموزشی ترویج فرهنگ ازدواج آسان و ارائه خدمات ویژه آموزشی در زمینه کسب مهارت زندگی و همسرداری، تشویق زوج‌های جوان برای فرزنداوری از دیگر برنامه‌های کمیته امداد هستند.