پوستر عجیب نهاد کتابخانه‌های گیلان در سطح شهر رشت + عکس

پوستر عجیب نهاد کتابخانه‌های گیلان در سطح شهر رشت + عکس

اختصاصی / به گزارش رشت۲۰، نهاد کتابخانه های استان گیلان اسفند ماه گذشته و به مناسبت سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه ها اقدام به برگزاری مراسم کتابگردی با حضور جمعی از مسئولین نمود.

نکته قابل تامل در این خصوص اما پوستر این مراسم بود که در سطح شهر رشت نیز نصب شد. پوستری که در آن کتاب ها دور محور یک شکل هندسی ۷ ضلعی که در قسمت شمال شرقی آن یک مثلث بود، به مانند یکی از آداب اسلامی که به دلیل کراهت موضوع از باز کردن موضوع معذور هستیم، حلقه زده بودند.

این حلقه های پیاپی یا صفوف دوار که یادآور این نوع از عبادت مسلمین است از سویی دیگر با وجود شکل هندسی ۷ ضلعی همراه بود. در مقالات بسیاری پیرامون نماد شناسی فراماسونری آمده است که ۷ پر، ۷شاخه و ۷ضلعی بودن برای یهودیان بسیار ویژه تلقی می شود. به گونه ای که شمعدان ۷شاخه برای یهودیان یکی از مقدسات است. و در حقیقت ۷ عدد جاودانگی‌ست.

نکته قابل تامل اما قرار گرفتن این مثلث کوچک در ضلع شمال شرقی این شکل هندسی است. اگر نقشه کشورمان را روی این شکل هندسی پیاده کنیم دقیقاً نوک پیکان این مثلث پشت به قبله مسلمانان قرار گرفته است.

قطعاً این موضوعات که در بالا مطرح شده است از یک سهل انگاری و بی توجهی در طراحی نشات گرفته است و این موضوع تعمدی نیست. زیرا قطعاً نهاد کتابخانه های عمومی استان گیلان یک تشکیلات فرهنگی است که طی یک سال گذشته همواره اقدامات موثری را در سطح استان انجام داده است.

در پایان باید توجه داشت که برخی الگوگیری ها از طراحی های غیر ایرانی همواره موجب عاملی برای نفوذ محسوب میشود که باید با استفاده از طراحان خلاق داخلی و بهره گیری از طراحی های ایرانی – اسلامی در مقابل آن ایستادگی کرد.