چالش جدید بازپرس پرونده بابک زنجانی قاضی پسندیده بازپرس سابق پرونده بابک زنجانی، این روزها چالش جدیدی را پیش رو دارد که باید دید از عهده آن بر می‌آید یا خیر؟

چالش جدید بازپرس پرونده بابک زنجانی

به گزارش رشت۲۰، پرونده بابک زنجانی یکی از پرونده‌های فساد اقتصادی است که عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران از آن به عنوان بزرگترین پرونده اقتصادی تاریخ انقلاب اسلامی و کوه یخی از فساد یاد کرده است.

IMG 20180616 145744 277 300x222 - چالش جدید بازپرس پرونده بابک زنجانی

«محمدرضا صاحبی پسندیده» بازپرس پرونده بابک زنجانی بود که به گفته دادستان تهران، اکثر تحقیقات این پرونده توسط شخص بازپرس انجام شده و ضابطین کمترین نقش را در امر تحقیق داشته‌اند.

حجم کاری پسندیده در این پرونده به قدری زیاد بود که با اتمام تحقیقات، پرونده‌ای ۲۰۹ جلدی که مشتمل بر ۴۰ هزار صفحه بود، برای رسیدگی به دادگاه انقلاب ارسال شد؛ پرونده‌ای که بازپرس آن فقط ۳۲۷ صفحه کیفرخواست برای سه متهم اصلی آن نوشته بود.

بازپرس پرونده بابک زنجانی که روزی رسیدگی و تحقیق درباره بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی کشور  را بر عهده داشت، حالا به عنوان سرپرست دادسرای ناحیه ۲ یا همان سعادت‌آباد منصوب شده است؛ دادسرایی که یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های کلاهبرداری در آن در جریان است.

پرونده نگین خودرو آفتاب با نزدیک به سه هزار شاکی، هم اکنون در شعبه اول اجرای احکام دادسرای ناحیه ۲ قرار دارد؛ پرونده‌ای که متهم اصلی آن به ۴۰ میلیارد تومان رد مال و ۳۸ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده و هم اکنون نیز در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد.

اما یکی از گلایه‌های مالباختگان این پرونده که عموماً از اقشار متوسط رو به پایین جامعه هستند، نحوه اجرای حکم و پرداخت وجوه مالباختگان است؛ مسئله‌ای که به چالشی بزرگ برای پسندیده سرپرست جدید دادسرای ناحیه ۲ تبدیل شده است.

بر اساس گزارش‌های واصله، پسندیده پس از استقرار در دادسرای ناحیه ۲ و اطلاع از پرونده نگین خودرو آفتاب، از دادیار آن خواسته گزارش مفصلی در خصوص پرونده مزبور به همراه یک پیشنهاد کاربردی تهیه و ارائه کند.

خود متهم به مسئولان قضایی پیشنهاد کرده به مدت ۶ ماه به صورت تحت‌الحفظ هر روز در دادسرا حضور یابد و ضمن وصول مطالباتی که از ناحیه ۶ هزار خودرو واگذار شده دارد، طلب طلبکاران و مالباختگان را نیز پرداخت کند.

حالا باید دید قاضی پسندیده که پیشتر از عهده پرونده بزرگی همچون پرونده بابک زنجانی برآمده بود، از پس پرونده نگین خودرو آفتاب نیز بر می‌آید یا خیر؟