چرا دولت “کانون شیوع‌” را در طرح منع عبور و مرور قرار نداد؟/ خطه شمال فریادرسی ندارد

چرا دولت “کانون شیوع‌” را در طرح منع عبور و مرور قرار نداد؟/ خطه شمال فریادرسی ندارد

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از تسنیم، گیلان از همان روزهای اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا تا اپیدمی شدن آن در کشور به مرکز این بیماری در کل کشور تبدیل شد اما با تمام این اوضاع و با دیدن هزاران مسافری که در تعطیلات روانه این استان می‌شوند دولت هیچ اقدامی جهت اجرای محدودیت منع رفت‌وآمدها نداشته و خود را به بی‌خیالی زده است.

.jpg - چرا دولت"کانون شیوع‌" را در طرح منع عبور و مرور قرار نداد؟/ خطه شمال فریادرسی ندارد

گزارش‌ها حاکی است با وجود بغرنج‌تر شدن اپیدمی شیوع کرونا در گیلان هنوز دولت زیر بار اعمال محدودیت‌های سنگین جهت کنترل  رفت‌وآمدها و منع عبورومرورها نرفته است و مشخص نیست چه‌کسی باید به داد مردم استان گیلان برسد زیرا اگر اوضاع به همین منوال پیش برود این استان مجدداً به کارخانه تولید کرونا در کشور تبدیل می‌شود.

قابل ذکر است سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت سخنانی ارائه داشته و در جمع خبرنگاران گفته است: متأسفانه ویروس کرونا دچار جهش‌هایی شده است و این‌که بیماری‌افزایی آن چقدر افزایش پیدا کرده است مشخص نیست اما در گرفتار کردن مردم جهت زیادی داشته و زنگ خطر جدی برای همه مردم ایران است.

وزیر بهداشت عنوان کرد: با تشدید شرایط فعلی و‌ اعمال جریمه‌ها امیدوارم موفق شویم. دیروز خدمت رئیس‌جمهور درخواستی ارائه دادیم تا در ۵ شهر مهم که شیوع کرونا بالاست مثل تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه اجازه دهند در این سه روز منع عبورومرور اعمال کنیم که مورد موافقت رئیس‌جمهور قرار گرفت.

انگار آقایان و مسندنشینان دولتی که هر روز رنگ و لعاب ماسک‌هایی که برای جلوگیری از شیوع کرونا بر صورت خود می‌زنند، تغییر می‌کند یادشان رفته است که همین گیلانی که از روی عمد اسمش را در لیست استان‌هایی که باید قانون منع رفت‌وآمد در آن به‌جهت تعطیلات پیشِ‌رو گنجانده شود، نیاورده‌اند به‌همراه استان قم به معرکه شیوع کرونا تبدیل شده بود.

همه می‌دانند که اگر نبود تأکیدات مقام معظم رهبری برای بسیج همه گروه‌ها و نهادها، اگر نبود همت مدافعان سلامت و پزشکان و پرستاران و اگر نبود همت مضاعف گروه‌های جهادی و سپاه برای ضدعفونی کردن اماکن و بیمارستان‌ها و تدفین گروه گروه بیمار فوت‌شده کرونایی در گیلان چه بر سر این استان شمالی و مردمش می‌آمد.

گیلان از زمان شیوع کرونا و اپیدمی شدن آن در کشور همواره کانون شیوع این ویروس بوده و با وجود اینکه تاکنون چندین و چند بار وضعیت این استان از حیث شیوع ویروس به مرحله فوق حاد و قرمز رسیده است باز هم دولت و مسئولان وزارت بهداشت بی‌خیالی را دنبال می‌کنند تا همچنان شاهد اوج مسافرت‌ها از اقصی نقاط کشور به گیلان باشیم.

حال سؤال اینجاست؛ چرا این دولت با وجود هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر پر شدن تخت‌های بیمارستانی گیلان همچنان درصدد عادی جلوه دادن شیوع کرونا به‌ویژه در این استان است؟ آیا مگر دولت‌مردان و وزیر بهداشت از اوضاع وخیم بیمارستان‌های گیلان خبر ندارند و یا اینکه خود را در برابر مردم این استان ولایتمدار مسئول نمی‌دانند؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های گیلان از بستری شدن ۷۰ بیمار جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته در این استان خبر داد و عنوان کرد: جای تأسف دارد که باید بگوییم تعداد موارد مبتلا به کرونا در گیلان با شیبی رو به افزایش است و باید رعایت پروتکل‌ها جدی‌تر گرفته شود.

آبتین حیدرزاده با تأکید بر اینکه کادر درمان، پزشکان و پرستاران استان گیلان خسته هستند و توانایی مواجهه با موج شدیدتر شیوع کرونا را ندارند خاطرنشان کرد: میزان استفاده از ماسک در استان ۶۰ درصد، فاصله‌گذاری ۱٫۸متری و شست‌وشوی مداوم دست‌ها و ضدعفونی کردن دست با الکل هم ۴۲ درصد است که از میانگین کشوری ۵۵ درصد پایین‌تر هستیم.

«انتقاد نماینده رودبار از برنامه دولت برای شیوع کرونا در کشور و استان گیلان»

نماینده مردم رودبار در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه دولت اگر استان‌های شمالی و رفت‌وآمد به این استان‌ها را کنترل نکند هیچ توفیقی در عرصه مقابله با کرونا در کشور به دست نمی‌آید اظهار داشت: قطعاً اگر دولت می‌خواهد کرونا را در کشور کنترل کند باید برنامه‌ای ویژه برای سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان داشته باشد.

مهرداد گودرزوند اعمال محدودیت انجام مسافرت‌ها به استان‌های شمالی به‌ویژه گیلان را خواستار شد و با تأکید بر اینکه اگر مرز این استان‌ها بسته شود دولت می‌تواند در مدت ۲ هفته شیوع بیماری را در کل کشور کنترل کند افزود: اگر همان روند گذشته در مورد محدودیت‌های تردد ادامه پیدا می‌کرد شاید امروز دیگر ما کرونایی نداشتیم.

وی با بیان اینکه بدون شک اعمال محدودیت و منع رفت‌وآمد برای شهری مانند تهران امکان‌پذیر نیست اجرای این طرح را در استان گیلان امری لازم و ضروری تلقی کرد و ابراز داشت: گیلان، مازندران، گلستان، تهران، مشهد، اصفهان و شیراز شش شهری هستند که دولت باید با جدیت رفت‌وآمدها را در آن‌ها اعمال کند.

به گزارش تسنیم، مشخص نیست این‌بار و مجدداً دولت و تیم اجرایی آن به‌چه‌علت و با چه استدلالی گیلان را از لیست استان‌هایی که باید مقررات منع رفت‌وآمد در آن با توجه به تعطیلات چندروزه اعمال شود حذف کرده است در حالی که از مسئولان بهداشتی استان تا خود مردم معتقدند شروع مسافرت‌ها در زمان تعطیلات به‌معنی اوج‌گیری مجدد کرونا در گیلان است.