لطفا کمی منتظر بمانید ...

جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ | 23:47

×
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

سر تیتر خبرها

صفحه اصلی › › چرا رئیس اتاق بازرگانی تحریم نشده است؟/ شافعی بگوید چرا آمریکا در سوریه بیشتر از ایران سرمایه‌گذاری کرده است؟

دی ۲۹, ۱۴۰۰ | ۱:۰۶ ب.ظ

101411

66

بدون دیدگاه

چرا رئیس اتاق بازرگانی تحریم نشده است؟/ شافعی بگوید چرا آمریکا در سوریه بیشتر از ایران سرمایه‌گذاری کرده است؟

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از رویداد۲۴،محمد آیتی: سلمان اسحاقی نماینده قائنات و زیرکوه در مجلس یازدهم در مجموعه سوالاتی از اتاق بازرگانی خواسته به مسائلی که به زعم او ابهام دارند، پاسخ بدهد؛ از جمله اینکه او از غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران پرسیده چرا برخی اعضای این اتاق ارز دولتی زیادی گرفتند اما نتیجه واردات آنها مشخص نشده است و اتاق بازرگانی درباره آن توضیح نداده است. اسحاقی همچنین معتقد است اتاق بازرگانی مسبب وضعیت کنونی اقتصاد ایران است و باید پاسخگو باشد. گفت‌وگوی رویداد۲۴ با نماینده مردم قائنات و زیرکوه را در ادامه بخوانید:

رئیس اتاق بازرگانی توضیح دهد چرا همه بازرگانان تحریمند اما او نیست؟

سلمان اسحاقی معتقد است یکی از عوامل تاثیرگذاری که باعث شده اقتصاد ایران لبه پرتگاه قرار بگیرد، مدیریت «اتاق بازرگانی ایران» است. او به رویداد۲۴ گفته مدت‌هاست مردم به دنبال خبر خوب اقتصادی هستند، شاید راحت‌تر از گذشته بتوانند مابقی عمر خود را بگذرانند، اما متاسفانه همچنان در به همان پاشنه می‌چرخد. رهبر انقلاب هم بار‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم موضوع اصلاح ساختار اقتصادی کشور را خواستار شدند. گاهی برای اصلاح این ساختار باید پستو‌های قدرت را با دقت بازبینی کرد؛ جا‌هایی که در بیشتر مواقع نه فقط از چشم مردم که حتی از نظارت‌های قانونی هم دور می‌ماند.

اسحاقی تصریح کرد: یکی از تشکیلاتی که می‌توانست در دوران سخت تحریم به کمک اقتصاد و معیشت مردم بیاید، اتاق بازرگانی ایران بود. اگر مدیریت بر این تشکیلات با عدالت و خرد جمعی صورت می‌گرفت، خیلی راحت‌تر می‌شد از گردنه تاریک تحریم‌ها عبور کرد. حال، چون این اتفاق نیفتاده و آمریکا و هم‌پیمانانش دریافتند که فشار حداکثری، اقتصاد ایران را تضعیف کرده با قدرت بیشتر به راه خود ادامه می‌دهند.

نماینده قائنات و زیرکوه اظهار داشت: اتاق بازرگانی ایران، اتاقی متشکل از بازرگانان کشورمان است که هدف و ماموریتش ایجاد انگیزه و بستر برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در میادین مختلف اقتصادی است. حال فرصت خوبی است که عملکرد این تشکیلات بررسی شود تا دید این افراد چه کردند. من چند سوال را مطرح می‌کنم و امیدوارم مدیران اتاق بازرگانی ایران شفاف پاسخ دهند تا مردم خود به عنوان بهترین قاضی، قضاوت کنند که راست چیست و دروغ کدام است؟ اول اینکه رییس اتاق بازرگانی ایران به عنوان رییس صنفی بازرگانان کشورمان بگوید چطور بازرگانان و شرکت‌های آن‌ها در لیست تحریمند، اما او در این موضوع خاص در امان است؟ یعنی ایشان چه رویه‌ای را دنبال کرده که نامش در لیست تحریم‌ها نیست؟

دوم اینکه در دولت دوازدهم و سیزدهم، اتاق بازرگانی ایران، اتاق فکرش دست افرادی است که با عملکردشان، اقتصاد کشور و معیشت مردم را روز به روز ضعیف و نحیف‌تر کردند. حال این افراد بگویند با عملکردشان کدام بار اقتصادی را از دوش ملت برداشتند؟

اتاق بازرگانی توضیح دهد چرا آمریکا و اسرائیل به جای ایران در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

سوال سوم اینکه ۲۰ قلم کالای اساسی که می‌شد با مدیریت اصولی به کشور وارد کرد و ارزان‌تر به دست مردم رساند با مدیریت این افراد به کجا رسید؟ یعنی خروجی سال‌ها عملکرد این افراد، منافع مردم را تامین کرده یا منافع خودشان را؟

اسحاقی ادامه داد: ما در سوریه شهدای زیادی را برای ریشه‌کن کردن داعش دادیم. بشار اسد هم این موضوع را تایید و به نقش سردار قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت ما به دنبال توسعه اقتصادی در سوریه با اولولیت ایران هستیم. وقتش رسیده که این افراد بگویند چرا ایران یازدهمین سرمایه‌گذار در سوریه است و آمریکا و اسرائیل در جایگاه اول و دوم قرار دارند؟

سوال بعدی اینکه با مدیریت اتاق بازرگانی ایران، کدام تحریم‌ها به نفع مردم دور زده شد؟ چرا برای واردات دارو فکری نشد که بیمار فقط درد مریضی داشته باشد نه درد دیگر؟ چرا برنج پاکستانی از سال ۹۲ تا امروز این‌قدر رشد قیمت داشته است؟ چرا ۸۵ درصد واردات نهاده‌های دامی دست افرادی از طیف آقایان در اتاق بازرگانی است.

رییس اتاق بازرگانی ایران مسبب وضعیت کنونی اقتصاد ایران است

وی در ادامه عنوان کرد: اقتصاد ایران شکننده است؛ هم در صادرات و هم در واردات اما حمایت اتاق شامل همه بازرگانان ایرانی نشده است و گویا اتاق در خدمت بازرگانان معدودی است که امیدوارم بازرگانان کشور با اراده و همبستگی، مدیری برای آن تعیین کنند که صدای همه آن‌ها باشد تا بتواند با فساد مبارزه کند.

اسحاقی در پایان خاطرنشان کرد: امروز به جرات می‌گویم، اتاق بازرگانی ایران تبدیل به حیاط خلوتی برای افرادی خاص شده است. رییس اتاق بازرگانی ایران را باید یکی از مسببین وضعیت کنونی اقتصاد ایران نامید که ضرورت دارد بیاید و به همه مردم ایران پاسخ دهد.

انتهای پیام/
برچسب ها : ,

http://www.rasht20.ir?/p=101411