چند واکسن کرونا در دنیا ساخته شده؟ / تعداد واکسن های تایید شده (عکس)

چند واکسن کرونا در دنیا ساخته شده؟ / تعداد واکسن های تایید شده (عکس)

به گزارش رشت۲۰ و به نقل از theguardian، پاندمیک کرونا در سراسر جهان بیش از ۷۶۴ هزار قربانی به جای گذاشته است و علاوه بر آن بیش از ۲۱ میلیون و ۳۸۷ هزار نفر را مبتلا کرده.

از زمان شیوع آن در جهان تلاش برای ساخت واکسن مخصوص به آن آغاز شده است. شرکت های بسیار زیادی در سراسر جهان اقدام به ساخت واکسن کرده اند.

چین، روسیه، انگلیس و آمریکا چهار کشور مدعی ساخت واکسن هستند. آخرین اخبار حاکی از آن است که اتحادیه اروپا درخواست ساخت ۹۰ میلیون دوز از واکسن کرونا را داده است و از سویی دیگر شرکت مدرنای آمریکا در فاز اول ۳۰ میلیون دوز از این واکسن را تولید خواهد کرد. اما سوال بسیار مهم و حیاتی این است؛ آیا این واکسن ها واقعا بر روی انسان کار می کنند؟

تا امروز ۱۸۸ ادعای مختلف در رابطه با ساخت واکسن کرونا مطرح شده است.

از این تعداد         ۱۳۹ واکسن هنوز وارد فاز آزمایش انسانی نشده اند و در مرحله پیش بالینی و یا همان Pre-clinical هستند. در این مرحله واکسن فقط بر روی حیوان آزمایش می شود.

برای آزمایش واکسن کرونا سه فاز در نظرگرفته شده. در حالی که ۱۸۸ واکسن در مرحله پیش بالینی و پیش از آزمایش بر روی انسان هستند ۲۵ واکسن وارد فاز اول آزمایش انسانی شده اند. این فاز بر روی تعداد محدودی انسان انجام می شود. این مرحله مقیاس کوچک نام دارد.

۱۷ واکسن نیز پس از آزمایش موفقیت آمیز در فاز یک وارد فاز دو شده اند. در فاز دو آزمایشات مربوط به این واکسن در تعداد بیشتری انسان انجام می شود که مقیاس وسیع نام دارد.

در فاز سوم نیز هفت واکسن وارد شده اند. فاز سوم شامل مرحله ای است که واکسن بر روی تعداد بسیار زیادی انسان آزمایش می شود. این فاز مقیاس بزرگ نام دارد.

در نهایت آخرین مرحله Approved و یا تایید شده نام دارد. هنوز هیچ واکسنی وارد این مرحله نشده است. این در حالی است که شرکت های مدرنا از آمریکا و دانشگاه آکسفورد از انگلیس و همچنین چین  و روسیه واکسن خود را Approved و یا همان تایید شده تلقی کرده اند.

 

چند واکسن کرونا در دنیا ساخته شده؟ / تعداد واکسن های تایید شده (عکس)