چه‌کسی دلار را گران کرد؟/ صراف‌ها: بازار جمع شد اما دلار ارزان نشد

چه‌کسی دلار را گران کرد؟/ صراف‌ها: بازار جمع شد اما دلار ارزان نشد

به گزارش رشت۲۰، ثبت مجدد دلار در کانال ۵۰۰۰تومانی طی آخرین روز اسفند ۹۶ در برخی از صرافی‌های تهران موجب شد تا سیر قیمت این ارز از آغازین روزهای سال جدید صعودی باشد.

برخی از صرافی‌های تهران در آخرین روزهای سال قبل برای فروش دلار در میزان کم، قیمت ۵۰۰۰ تومان را به مردم اعلام می‌کردند و در همین قیمت هم البته خرید و فروش‌هایی انجام شد. اما بعد از آن و با آغاز سال جدید، نرخ معاملاتی دلار در میزان بالا هم در کانال ۵۰۰۰ تومان ثبت شد.

افزایش قیمت دلار درحالی طی نوروز ۹۷ رخ داد که از چند ماه قبل بساط بازار آزاد ارز در خیابان فردوسی با هدف مدیریت قیمت ارز توسط بانک مرکزی به همکاری نیروی انتظامی برچیده شده بود.

همین موضوع انتقاد بسیاری از صراف‌ها و فعالان بازار ارز را به‌همراه داشت؛ کسبه خیابان فردوسی که مدتی است کسب و کارشان کساد شده با انتقاد از بانک مرکزی می‌گویند: الآن که دیگر بازار نیست، این‌بار چه‌کسی دلار را گران کرد؟

یکی از فعالان بازار ارز با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در ماه‌های اخیر می‌گوید: وقتی بازار آزاد فعال بود همه نقدها به‌سمت بازاری‌ها بود و اعلام می‌شد که این افراد دلار را گران می‌کنند. الآن که دیگر نه بازار آزاد وجود دارد نه معاملات کاغذی و فردایی! پس چرا دلار ارزان نمی‌شود؟

وی معتقد است بانک مرکزی از افزایش قیمت دلار نفع می‌برد و میلی به کاهش قیمت این ارز ندارد؛ این فعال در بازار ارز می‌گوید: بانک مرکزی در این شرایط به‌راحتی می‌توانست قیمت دلار را به زیر ۵۰۰۰ تومان برگرداند اما این کار را نکرد.

یکی دیگر از صراف‌های خیابان فردوسی از بالا بردن قیمت فروش ارز بانکی به صرافی‌ها در روزهای اخیر می‌گوید و تأکید دارد: این درحالی است که بانک مرکزی می‌توانست با افزایش عرضه و کاهش قیمت، مانع افزایش نرخ دلار می‌شد.

طبق گفته یکی از صراف‌ها، تقاضا برای خرید دلار در بازار نسبت به قبل از عید خیلی کم شده است ولی به‌نظر دولت تمایل به تزریق دلار و کاهش قیمت ندارد چراکه به‌راحتی می‌توانست با این تقاضای کم دلار را به زیر ۵۰۰۰ تومان برساند.

فعالان بازار می‌گویند: مدت‌هاست بسیاری از صرافی‌ها از خرید و فروش دلار و یورو امتناع کرده و به متقاضیان می‌گویند ارزی برای فروش نداریم!

البته این درحالی است که طبق گفته یکی از فعالان بازار، هرچند صرافی‌ها ارز نمی‌فروشند اما نماینده آنها به‌صورت دلالی دلار و یورو را به‌قیمت آزاد در کف بازار می‌فروشند.

تعداد محدودی از صرافی‌ها هم البته هستند که دلار و یورو را به مردم می‌فروشند اما با قیمتی به‌مراتب بالاتر از آنچه به‌عنوان نرخ آزاد برای فروش این ارزها اعلام می‌شود.

به گزارش تسنیم، همزمان با گرانی دلار و ثبت رکورد ۵۰۰۰تومانی برای این ارز، مجلسی‌ها از وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی دعوت کرده‌اند که راهی بهارستان شوند و درباره این وضعیت به پارلمان توضیح دهند.

در عین حال تعدادی از نمایندگان مجلس به‌دنبال شفاف‌سازی التهابات ارزی با سؤال نمایندگان از رئیس جمهور هستند؛ یک نماینده مجلس با بیان اینکه امیدواریم سؤال از رئیس جمهور با محور التهابات ارز از دستور کار مجلس خارج نشود، گفت: طرح سؤال مجلس از رییس جمهور می‌تواند به شفاف شدن دلیل التهابات اخبر ارز کمک کند.

باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده تغییری در وضعیت بازار ارز و نرخ دلار رخ خواهد داد یا نه! شاید بانک مرکزی طی چند روز آینده برای کاهش فشار روانی علیه دولت، اقدامی هرچند کوتاه‌مدت برای کاهش قیمت دلار انجام دهد.