چه زمانی قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند؟

چه زمانی قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند؟

به گزارش رشت۲۰ ،حدود یک هفته قبل، بازار خودرو کشورمان برای چندمین بار جهش قیمتی عجیبی را تجربه کرد که باعث شد اغلب خودرو‌‌‌ها رکورد قبلی خود بشکنند و به بازه قیمتی جدیدی ورود پیدا کنند؛ حالا بعد از چند روز بازار کمی آرام شده و اگر چه با رکود خرید و فروش، اما روند کاهشی به خود گرفته است.

مطابق روال عادی پیش‌بینی می‌شد با ورود ویروس کرونا به کشور باعث بروز آسیب و ایجاد اختلال در بازار خودرو کشور شود، همان‌طور که امروز توانسته بازار خودرو چین را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. بنا بر اعلام انجمن خودروهای سواری در چین، فروش خودرو در این کشور حدود ۹۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

 

چین بزرگ‌ترین بازار خودرو در جهان است به طوری که این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۲۱ میلیون خودرو فروخت. اگر چه حتی پیش از آغاز بحران کرونا، فروش خودرو در چین به دلیل کاهش رشد اقتصادی این کشور و تنش چین و آمریکا، افت کرده بود. اما این اُفت تولید بیشتر از پیش‌بینی‌ها بود.

 

ریزش قیمت دلار نرخ خودرو‌ها را تا ۱۰ میلیون دچار نوسان کرد

سعید مؤتمنی رئیس نمایشگاه داران خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علت کاهش قیمت خودرو را کاهش قیمت دلار دانست و گفت: با کاهش ناگهانی قیمت دلار قیمت خودروهای داخلی در بازار ارزان شد. به طوری که قیمت خودرو پراید تا ۱۰ میلیون تومان هم ارزان شده است.

 

او گفت: توصیه ما این است که مردم برای خرید خودرو عجله نکنند هر چه به شب عید نزدیک‌تر می‌شویم قیمت خودروها ارزان‌تر خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: پژو ۴۰۵ بنزینی خرداد ۹۹ از خط تولید خارج می‌شود

 

در چند روز گذشته بر خلاف پیش‌بینی‌ها، همراه شدن عوامل مختلفی مثل نزدیک شدن به ایام نوروز، جو روانی ایجاد شده ناشی از ورود ایران به لیست سیاه FATF، تغییرات قیمت دلار و موارد بسیاری دست سودجویان را برای ایجاد تغییرات قیمتی باز گذاشت؛ تا شاهد جهش دوباره در قیمت خودرو باشیم.

 

 

 

میلاد بیگی کارشناس حوزه خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت کاهش قیمت خودرو اظهار کرد: متأسفانه بازار خودرو در کشور ما عمق کافی را ندارد، به عبارتی ساده‌تر عرضه کننده و بازار مصرف زیادی وجود ندارد و همین امر باعث شده تا قیمت سازی بسیار راحت‌تر باشد؛ با توجه به تعداد محدودی که از عرضه کننده‌ها وجود دارد، امکان قدرت گرفتن آن‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و شرایط مناسبی برای فعالیت متخلفان فراهم می‌شود.

 

او با اشاره به تأثیر وجود سایت‌های خرید و فروش بر انجام این کار گفت: امروزه شرایطی فراهم شده است تا هر کسی حتی بدون داشتن خودرو بتواند ایجاد آگهی کرده و بازار را تحت تأثیر قرار دهد؛ از طرفی با توجه به این که قیمت خودروها با هم در ارتباط است، اثر گذاشتن بر روی هر یک از آن‌ها می‌تواند افزایش قیمت را در کل بازار به همراه داشته باشد.

 

بیگی تصریح کرد: ورود کشور ما به لیست سیاه FATF، هرچند از نظر اقتصادی بی‌تأثیر باشد، از نظر روانی مردم می‌تواند امکان افزایش قیمت را در اذهان عمومی ایجاد کند؛ از طرفی نوسانات قیمت دلار در سال ۹۷ و همراه شدن آن با افزایش قیمت خودرو، مردم را نسبت به این موضوع شرطی کرده و باعث می‌شود همه این تغییرات را بپذیرند.

 

این کارشناس خودرو تصریح کرد: ممکن است گسترش کرونا باعث ایجاد اضطراب از کاهش تولید در بین مردم شده و افزایش قیمت را به همراه داشته باشد. اگر چه هر سال از اوایل بهمن تا ۱۵ اسفند با روند صعودی در قیمت مواجه می‌شویم، اما امسال تمامی این عوامل دست به دست هم داده تا با افزایش ناگهانی قیمت مواجه باشیم.