کرمانشاه سال گذشته ۲۸۹۷ مرتبه لرزید

به گزارش رشت۲۰، فرهاد فروزی اظهار کرد: سال گذشته کرمانشاه ۲۸۹۷ زمین لرزه در استان داشتیم که بزرگترین آنها زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه ۲۱ آبان در حوالی ازگله بود.

وی ادامه داد: از مجموع زلزله‌های سال گذشته استان ۶۸ مورد در بهار، ۸۱ مورد در تابستان، ۱۵۰۰ مورد در پاییز و ۱۲۴۸ مورد در زمستان رخ داده است.

به گفته فروزی، بیشترین لرزه‌خیزی استان در سال گذشته به ترتیب مربوط به سرپل ذهاب، قصرشیرین، تازه آباد، سومار و کوزران بوده است.

مسئول شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه تعداد زمین‌لرزه‌هایی که پس از زلزله ۲۱ آبان تاکنون در کرمانشاه رخ داده را ۲۸۴۶ مورد اعلام کرد که عمدتا در سرپل ذهاب، قصرشیرین و تازه آباد رخ داده و پس لرزه‌های زلزله اصلی ۷٫۳ ریشتری محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۱۵۶ مورد زمین لرزه در استان رخ داده که بزرگترین آنها ساعت ۱۳ و پنج دقیقه روز ۱۲ فروردین و با بزرگی ۵٫۳ ریشتر در حوالی سرپل‌ذهاب بود.

فروزی اشاره‌ای هم به زمین‌لرزه‌های سال ۹۵ استان کرمانشاه داشت و تاکید کرد: سال ۹۵ در مجموع ۲۹۰ مورد زلزله در استان داشتیم که بزرگترین آنها ساعت ۱۵ روز ۲۲ خرداد با بزرگی ۳٫۸ ریشتر در حوالی تازه‌آباد رخ داد.

فروزی با بیان اینکه شبکه لرزه‌نگاری استان کرمانشاه به عنوان مرکز منطقه لرزه‌نگاری غرب کشور فعال است، گفت: این شبکه استان‌های کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام و کردستان را با ۱۸ ایستگاه لرزه‌نگاری کوتاه دوره و باندپهن پوشش می‌دهد.

وی تصریح کرد: با حمایت استانداری کرمانشاه، تجهیزات دو ایستگاه لرزه‌نگاری جدید خریداری و به زودی نصب و راه‌اندازی خواهد شد.