کلنگ انتخاباتی دولتمردان به ضرر گیلانیان! سفر عجیب وزیر نیرو برای احداث سد جنجالی لاسک؛

کلنگ انتخاباتی دولتمردان به ضرر گیلانیان!

به گزارش رشت۲۰-صبح امروز رضا اردکانیان وزیر نیرو بدون اطلاع رسانی قبلی به رسانه ها به گیلان سفر کرد تا کارهایی که یک سال گذشته نتوانسته انجام دهد  را اجرائی کند.

افتتاح سد لاستیکی باغبانان و آغاز عملیات اجرائی سد لاسک قرار بود در هفته دولت سال گذشته صورت بگیرد، اما به دلیل مخالفت فعالان اجتماعی و محیط زیست به زمان دیگری موکول شد. حال اردکانیان این بار بدون سروصدا به گیلان سفر کرد تا ضمن بهره برداری از سد لاستیکی باغبانان، اغاز عملیات اجرائی سد لاسک را نیز اعلام کند.

 

هرچند استانداری گیلان از بازدید وزیر نیرو از مراحل اجرائی سدلاسک خبر داده است اما آخرین اخبار حاکی از ان است که وزیر نیرو دستور آغاز عملیات اجرائی آن را در سفر مربوطه صادر کرده است تا آب پاکی را روی دست فعالان محیط زیست بریزد که با ادله فراوان نسبت به خطرات احداث آن هشدار داده اند.

 

بسیاری از فعالان محیط زیست سال گذشته طی نامه ای به رئیس جمهور اعلام کرده اند «خسارت‌های احداث سد لاسک جبران‌ناپذیر است» . بعضی گزارش ها حاکی از آن است علاوه بر خسارت‌های محیط‌ زیستی فوق‌الذکر، سه روستای لاسک، کلوان و ویسرود با جمعیتی بالغ‌بر ۱۶۳۰ نفر را به طور کامل به زیر آب برده و ۷ روستای زیرمجموعه روستای لاسک را با مشکل کمبود آب مواجه خواهد کرد. کاهش قابل توجه آب ورودی به تالاب جهانی انزلی، از بین بردن ۱۰۰ هکتار از شمشادهای هیرکانی و بالا آمدن سطح سفره آب زیرزمینی در اراضی پایین دست سد و خطرات احتمالی برای اراضی کشاورزی باغی و صیفی از جمله دیگر خطرات ناشی از احداث چنین سدی اعلام شده است.

 

هرچند اقدامات تبلیغاتی انتخاباتی در احداث این سد تا حدود بسیار زیادی مشهود است و مشخص است ساخت این سد در وضعیت فعلی بیشتر از آن که جنبه اجرائی داشته باشد به یک شعار انتخاباتی بدل شده، اما صرف آغاز این اقدام نه تنها دهن کجی به واقعیت ها و مطالبات مردم گیلان است بلکه هزینه های گزاف بیهوده ای را نیز روی دست دولتمردانی می گذارد که مردم گیلان در دو انتخابات گذشته حمایت خود را از آن ها نشان دادند و هنوز منتظر نتایج این حمایت هستند.