کمر «بنای ابریشمی» رشت زیر بار غفلت مسئولان خم شد

کمر «بنای ابریشمی» رشت زیر بار غفلت مسئولان خم شد

بنای ابریشمی رشت در مهجوریت از توجه دانشگاه گیلان و اداره کل میراث فرهنگی، در بیم ریزش سقف خود نظاره گر گذر زمان است و انتظار سقوطی بی صدا را از سر می گذراند.
76804861 85010994acdad 300x225 - کمر «بنای ابریشمی» رشت زیر بار غفلت مسئولان خم شد
به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خبرگزاری مهر در میانه کوچه شهید صادقی رشت –یکی از خیابان های اطراف میدان بسیج (صیقلان) این شهر، عمارت با ارزشی از دوره ناصرالدین شاه باقی مانده که با تالار آیینه و چینی خانه اش آن را به بنایی منحصر به فرد در گیلان تبدیل کرده است.
بنای قدمت دار «ابریشمی» که در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به شماره ۳۳۶۵ در فهرست بناهای میراثی کشور به ثبت رسیده این روزها به دلیل بی مهری هایی که به آن شده، زیر تازیانه باران های رشت قد خم کرده و سقف بنا در آستانه فروریختن است.

وجه تسمیه بنای «ابریشمی»
عمارت «ابریشمی» اگرچه به این نام مشهور است و گردشگران متعددی را به سمت خود می کشاند اما بنایی به جا مانده از خانواده «حاج میرزا اسماعیل حاکمی» از متنفذین پیربازار رشت است که در زمان ناصرالدین شاه به عنوان کلانتر شهر منصوب شد و به همین دلیل وی را «حاج حاکم» می خواندند. به عبارتی دقیق تر این بنا توسط پسر کوچکتر حاج حاکم یعنی «حاج قاسم» معروف به «عالیجناب» احداث شده است .
حتی در زمانی که تالار آیینه اش دچار فروریختگی شده و تهدیدی برای این بنای منحصر به فرد محسوب می شود اما عمارت همچنان پابرجا باقی مانده و به عنوان یک اثر هنری قابل توجه است در سال ۱۳۱۸ شمسی، «میرزا احمد ابریشمی» این خانه را از «عباسعلی حاکمی»، ورثه حاج قاسم خریداری کرد و از آن پس عمارت به نام «عمارت ابریشمی» معروف شد .
با وجود تغییراتی که طیدست به دست شدن بنا بین چندین مالک طی سالیان سال روی داده و حتی در زمانی که تالار آیینه اش دچار فروریختگی شده و تهدیدی برای این بنای منحصر به فرد محسوب می شود اما عمارت همچنان پابرجا باقی مانده