گرانی اقلام اساسی ارتباطی به کمبود کالا ندارد!

گرانی اقلام اساسی ارتباطی به کمبود کالا ندارد!

به گزارش رشت۲۰ به نقل از افکارنیوز، طی هفته‌های اخیر، قیمت اقلام اساسی سبد خانوار در پی نوسانات ارز یکی پس از دیگری در بازار افزایش یافته که این امر بیش از پیش اقشار حقوق بگیر جامعه را در تهیه مایحتاج خود دچار مشکل کرده است.

کالا - گرانی اقلام اساسی ارتباطی به کمبود کالا ندارد!

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۲۶ هزار تا ۳۳ هزار تومان، برنج پاکستانی ۲۵ هزار تومان، برنج هندی ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان، چای ۱۹۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان، عدس ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۳۳ هزار تومان، لوبیا قرمز ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان، نخود ۲۶ تا ۲۸ هزار تومان، شکر ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان و قند ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار تومان است، همچنین روغن جامد ۵ کیلویی در بازار کمیاب است و در صورت رویت در برخی مغازه‌ها با نرخ ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود که با نرخ درج شده بر روی کالا برای مصرف کننده اختلاف معناداری دارد.

دربازار محصولات پروتئینی، هر کیلو مرغ با نرخ ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار تومان، سینه مرغ ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان، ران مرغ ۲۵ هزار تومان، فیله مرغ ۵۰ هزار تومان، شقه گوساله ۱۱۵ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان، شقه گوسفندی ۱۲۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۵۰ هزار تومان، سردست گوساله ۱۳۰ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ ۲۹ تا ۳۶ هزار تومان عرضه می‌شود که نسبت به هفته گذشته افزایش معناداری داشته است.

300x200 - گرانی اقلام اساسی ارتباطی به کمبود کالا ندارد!

با وجود آنکه قیمت اقلام اساسی سبد خانوار یکی پس از دیگری تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافته تا از قافله گرانی‌ها عقب نماند، اما این قیمت‌ها هیچ سنخیتی با درآمد خانوار ندارد و آحاد جامعه چاره‌ای جز کاهش یا حذف این اقلام از سبد مصرفی خود ندارند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که در عرضه کالا هیچ‌کمبودی وجود ندارد و تنها به سبب اشکالات در سیستم توزیع، گران فروشی رخ داده است که دستگاه‌های مسئول باید نظارت جدی بر این موضوع داشته باشند تا اقشار ضعیف جامعه در تامین حداقل‌های زندگی بیش از پیش دچار چالش نشوند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات بازار اقلام اساسی و علل گرانی‌های اخیر و راهکار‌های کنترل قیمت‌ها با خبر شویم:

 گرانی اقلام اساسی ارتباطی به کمبود کالا ندارد

قاسمعلی حسنی دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی ، درباره آخرین تحولات بازار اقلام اساسی اظهار کرد: بررسی‌ها از بازار نشان می‌دهد که گران‌فروشی در اقلام اساسی رخ داده است و هیچ ارتباطی به کمبود کالا ندارد.

وی افزود: بنابر قانون تعزیرات، خرده فروشان طبق فاکتور می‌توانند ۳ درصد سود لحاظ کنند و دستگاه‌های نظارتی بر این امر باید نظارت کنند.

حسنی با اشاره به اینکه بازار خوشایند مصرف کننده نیست، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو برنج ایرانی در عمده فروشی‌ها از ۱۷ هزار تا ۳۲ هزار تومان و برنج خارجی ۱۵ هزار تا ۲۲ هزار تومان عرضه می‌شود، همچنین قیمت حبوبات، روغن، شکر و چای تعریفی ندارد.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی ادامه داد: همه ساله در فصل برداشت قیمت حبوبات کاهش می‌یافت که متاسفانه این اتفاق امسال رخ نداده است و به عبارتی قیمت حبوبات و چای سلیقه‌ای شده و نرخی را نمی‌توان اعلام کرد.

وی با بیان اینکه روغن با قیمت درج شده بر روی کالا، برای مصرف کننده نیست، گفت: اگرچه روغن با نرخ ۴۷ هزار تومانی برای مصرف کننده نیست، اما با نرخ ۱۰۷ هزار تومان به وفور موجود است که این امر نشان می‌دهد اشکالاتی در سیستم توزیع رخ داده که برای رفع این مشکل دولت در جلسه مشترک باید از بخش خصوصی کمک بگیرد.

حسنی ادامه داد: در حال حاضر شکر با نرخ مصوب ۶ هزار و ۷۰۰ تومان درب کارخانه وجود ندارد، درحالیکه با نرخ ۷ هزار و ۳۰۰ تا ۷ هزار و ۴۰۰ تومان به میزان تقاضا در بازار وجود دارد که این امر نشان می‌دهد کمبودی در عرضه وجود ندارد و بحث گران فروشی مطرح است که یکی از علل عمده این‌ نابسامانی‌ها رانده شدن بخش خصوصی به حاشیه است.

افزایش قیمت گوجه فرنگی مقطعی است/ کمبودی در عرضه میوه نداریم

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه میوه وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی خانوار و تولید میوه کمبودی در توزیع وجود ندارد.

وی از فراوانی تولید پرتقال و نارنگی خبر داد و گفت: امسال تا حدودی تولید سیب دچار مشکل شده، هر چند هم اکنون سردخانه‌ها مملو از سیب است، اما با ذخیره سازی مناسب باید از ایجاد چالش در تنظیم بازار این محصول جلوگیری کنیم.

دارایی نژاد قیمت میوه‌های وارداتی را تابع نوسان نرخ ارز دانست و گفت: قیمت موز، آناناس و زنجبیل به نرخ دلار بستگی دارد، اما قیمت آناناس تا حدودی به سبب کاهش کیفیت و تقاضا افت یافته است.

این مقام مسئول علت گرانی گوجه فرنگی را سرمازدگی و یخ زدگی در استان‌های تولیدکننده اصلی اعلام‌کرد و گفت: طی ۲ هفته آینده با عرضه گوجه فرنگی گلخانه بازار متعادل می‌شود.

وی نرخ فعلی هر کیلو گوجه فرنگی در میدان را ۸ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هر کیلو گوجه فرنگی حداکثر با نرخ ۱۰ هزار تومان در مغازه‌ها باید عرضه شود.

 قطعه بندی مرغ راهی برای گران فروشی/کمبودی در عرضه مرغ نداریم

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۴ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان است.

وی عرضه با نرخ‌های بالاتر را گران فروشی دانست و افزود: در حال حاضر مرغ در برخی مغازه‌ها به دلیل سودجویی مغازه داران با عناوین مختلفی همچون مرغ سبز و قطعه بندی با نرخ‌های متفاوتی عرضه می‌شود که دستگاه‌های نظارتی بر این امر باید نظارت کنند.

اسداله نژاد با بیان اینکه در شرایط فعلی کمبودی در عرضه مرغ نداریم، گفت: با توجه به آنکه مرغداران به سبب نوسان نرخ نهاده‌های دامی جرات جوجه ریزی ندارند و واحد‌های مرغ مادر به سبب جلوگیری از زیان، جوجه ریزی را حذف کردند، این احتمال وجود دارد که با چالش تامین مرغ برای مقطعی در بازار مواجه شویم که خوشبختانه نگرانی در این زمینه وجود ندارد چرا که ذخایر پشتیبانی امور دام‌مناسب است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی مسئول در پایان درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: دولت با اتخاذ برخی تدابیر باید مرغداران را به سمت جوجه ریزی سوق دهد، در غیر این صورت با چالش کمبود مرغ در سطح کشور روبرو خواهیم شد.

 نوسان قیمت گوشت در مغازه‌ها ارتباطی به گران فروشی ندارد

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی کشور، در خصوص قیمت‌گوشت در بازار  گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان به مغازه دار و با احتساب ۱۰ درصد سود با قیمت ۱۲۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نوسان قیمت گوشت در مغازه‌ها به معنای گران فروشی نیست، افزود: مغازه دار که خود تولیدکننده نیست و قیمت را در مبدا گران خریده و تنها سود قانونی خود را لحاظ می‌کند. هر چند پدیده قاچاق تا حدودی بر التهاب بازار تاثیر گذار بوده، اما میزان آن چندان چشمگیر نیست.

ملکی ادامه داد: بنابر آمار، قیمت دام و گوشت نسبت به مدت مشابه سال قبل نوسان ‌محسوسی نداشته که همین امر منجر به نارضایتی دامداران شده چرا که قیمت برنج و سایر اقلام ‌سبد خانوار چند برابر رشد داشته است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره آینده بازار گوشت گفت: با افزایش مصرف پروتئین در فصل زمستان پیش بینی می‌شود که قیمت گوشت طی ماه‌های آتی با نوساناتی در بازار روبرو شود.

وی ادامه داد: تا زمانیکه بره‌های نو به بازار عرضه نشوند، ازدیاد تقاضا برای خرید منجر به افزایش قیمت گوشت در بازار خواهد شد. در شرایط فعلی به سبب پایان‌ماه و کاهش قدرت خرید خانوار، بازار در رکود به سر می‌برد.

 آینده تولید تخم‌مرغ در معرض خطر است

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ، با اشاره به اینکه بازار تخم‌مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۲ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که با نرخ تمام شده تولید فاصله معناداری دارد.

وی افزود: با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ بالای ۱۵ هزار تومان است که با استمرار روند فعلی، مرغدار قادر به ادامه تولید نخواهد بود.

نبی پور با انتقاد از بی توجهی دستگاه‌های نظارتی بر بازار تخم مرغ بیان کرد: اگر عرضه نهاده با نحوه فعلی ادامه یابد، تولیدکننده رغبتی به جوجه ریزی ندارد، این در حالی است که تعزیرات دیواری کوتاه‌تر از تولیدکننده پیدا نکرده است.

این مقام مسئول در پایان تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز قیمت مکمل، ریز مغذی، متیونین و … ساعتی افزایش پیدا می کند که اگر تدابیری اندیشیده نشود، تولید کاهش می‌یابد.