گزارش لحظه به لحظه از یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای شهر رشت

گزارش لحظه به لحظه از یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای شهر رشت

یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای اسلامی شهر رشت در ساختمان مرکزی شورا در حال برگزاری است.

77636043 86104057cfbba - گزارش لحظه به لحظه از یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای شهر رشت

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از خزر، یکصد و هفتاد و دومین جلسه شورای اسلامی رشت با تلاوت قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

۱۰:۰۲؛ مسعود کاظمی با بیان اینکه ضایعه درگذشت یار دیرین امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری باعث تأثر همگان شد گفت: این فقدان را به مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران تسلیت می گوییم. امروز روز فرار شاه از کشور است، اینجانب این روز را نیز به ملت ایران تبریک می گویم. ۲۷ دی ماه سالگرد شهید نواب صفوی روحانی انقلابی و روز قدس را که در پیش رو داریم گرامی می داریم.

وی افزود: سخن دیگر بنده با شهرداری است. در ماه های آخر سال به سر می بریم. از شهرداری می خواهیم که بودجه پایان سال را به شورا تحویل دهند و مشکل حقوق کارگران، و آسفالت معابر نیز حل شود.

۱۰:۱۷؛ رجبی ویسرودی به عنوان ناطق اول جلسه بیان کرد: حقوق کارگران سریعاً پرداخت شود. آقای دکتر نجفی نماینده دولت است، یکی از بزرگترین مشکل شهر ما عدم احترام به بزرگتر ها است. شهردار محترم یک سری عریضه نویسان استجاری دارد که بیانیه ها را می نویسند.

وی افزود: در مورد شهر نت ها هیچ کاری صورت نگرفته است. جمع آوری آب های سطحی در سال ۹۴ هم در دستور کار قرار گرفت ولی به دلیل برگزاری کنگره ۸۰۰۰ شهید اجازه انجام این کار داده نشد و انجام آن به تعویق افتاد.

رجبی بیان کرد: در شهر معضلات فراوان داریم، تمامی کالاها برای کارهای عمرانی از استان های همجوار است، ما باید قانونی وضع کنیم که ورود کالاهای غیر بومی را منع کنیم. ما ساختمانی ساختیم که قرار بود دانشگاه شود، آمدیم پروانه گرفتیم. تمامی امورات قانونی صورت گرفته است ولی امروز می گویند اگر چاله هایی در این شهر وجود دارد، بخاطر عدم پرداخت عوارض مسعود رجبی است.

۱۰:۳۱؛ باقری در ادامه بیان کرد: همان طور که اطلاع دارید مسئولیت قانونی وصول مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی در احکام صادره در مادتین ۷۷ و ۱۰۰۰ قانون شهرداری ها به عهده شهرداری است و بدیهی است که وصول این مطالبات هم مورد تاکید شورای اسلامی بوده است و جز وظایف مهم و جاری شهرداری است. شهردار محترم رشت طی دو نامه ای که در تاریخ ۶ آذر و ۲۴ آذر منتشر نموده است اسامی بدهکاران بزرگ به شهرداری را با اسامی مخفف منتشر کرده است. اگرچه این ابهام و پرسش برای من و بسیاری از شهروندان وجود دارد که چرا برسر درب منازل و مغازه و ساختمان های بدهکاران خرد به شهرداری، بنر چند متری نصب می شود اما برای بدهکاران دانه درشت احترام زایدالوصفی قائل می شوند و اسامی آنان به صورت مخفف منتشر می گردد و در عین حال شعار و مبارزه با فساد سیستمی هم سر داده می شود.

وی افزود: موارد مطروحه در دو نامه منتشره از سوی آقای شهردار، حاوی نکات مهمی است که ایجانب می نماید آقای شهردار به آنها پاسخ گوید. سنت ناپسندی است که آقای شهردار نه در مقام پاسخگویی به شورایی که ایشان شهردار و منصوب اوست بلکه در مقام مدعی و لیدر یک حزب سیاسی، طومار بنویسد و تصویری سست و ناپایدار و ناکارآمد از شورا به افکار عمومی ارایه دهد؛ بنابراین پاسخ به سوالاتی که برگرفته از متن نامه های منتشر ه ایشان است مورد تقاضاست.

باقری اظهار کرد: البته آقای شهردار در پی انتقاد آقای استاندار راجع به وضعیت ترافیک و تعویق مطالبات کارگران و عدم پاسخگویی به سوالات صداوسیما، دو نامه سزگشاده برای صداوسیما و استاندار ارسال داشته و باز هم اتهاماتی از جمله اقلیت ضدتوسعه، مخالفان اقتصاد مقاومتی و دلواپسان را مطرح کرده است که اینجانب نیز طی دو یادداشت پاسخ ایشان را داده ام.

۱٫ نقش شورای شهر در پروژه هایی که در سال گذشته و امسال در رشت به بهره برداری رسید و نشان دهنده توجه مدیریت شهری به ترویج رفاه اجتماعی و مبارزه با بی عدالتی طبقاتی بوده چه بوده است؟

۲٫ برنامه ها و اقدامات شهرداری برای مبارزه با فقر و فساد و تبعیض که مورد تاکید مقام معظم رهبری است را به تفصیل تشریح و نقش شورای اسلامی شهر رشت در این برنامه ها را توضیح دهید.

۳٫ دریافت مطالبات شهرداری از احکام صادره مادتین۷۷ و ۱۰۰ قانون شهرداری به عهده چه نهادی است؟ و چرا بدهی ۲۵۰ میلیارد تومانی عده ای از شهروندان (عمدتا دانه درشت) که باید صرف آبادانی شهر و کاهش شکاف بین دهک های جامعه شود وصول نشده است؟ دلایل و موانع آن را توضیح دهید؟

۴٫ اقلیت دلواپس مخالف اقتصاد مقاومتی ضد توسعه ای که با دروغ سیستماتیک اتهام ناروای انحراف ۳۰۰ درصدی در پروژه پیاده راه را به مدیریت شهری نسبت می دهند را معرفی نمایید؟

۵٫بودجه مصوب شورا برای اجرای پروژه پیاده راه فرهنگی شهرداری چقدر بوده است؟ با اسناد و مدارک مشخص کنید تاکنون چه مبلغی در این پروژه هزینه گردیده است؟ اگر انحراف از بودجه مصوب پروژه پیاده راه واقعیت ندارد چرا اعلام شده است؟

شهرداری در همان آغاز پروژه پیاده راه، کافی نبودن بودجه لایحه مربوطه را اعلام کرد و با اعلام قبلی ناچار به افزایش هزینه کرد پیاده راه شده است؟ آیا مجوزه های لازم از شورا اخذ شده است؟ آیا شهرداری می تواند بدون مصوبه شورا در بودجه دخل و تصرف نماید؟

۱۰:۳۷؛ لایحه دوفوریتی کمک مالی به تیم سپیدرود مطرح شد.

۱۰:۴۲؛ شیرزاد به عنوان موافق این لایحه بیان کرد: زمان زیادی است که به صورت جدی لایحه کمک مالی به سپیدرود درجریان است. به شدت موافق این حمایت هستم. خیلی از بازیکنان این تیم از جمله دروازه بان و کاپیتان این تیم از اردیبهشت حقوق نگرفته اند.

۱۰:۴۴؛ کارگرنیا به عنوان مخالف لایحه مطرح کرد: در ابتدا بحث تملک باید صورت گیرد و تکلیفش مشخص شود و بعد کمک مالی انجام شود. به نظر بنده این هزینه اضافی است.

۱۰:۵۲؛ رفیعی نیز بیان کرد: خواهش بنده این است که یک میلیارد تومان به این تیم داده شود چون احتیاج دارد. مشکل همه تیم ها  حل شد و سپیدرود همچنان مشکل دارد.

۱۰:۵۳؛ محمود باقری اشاره کرد: از سهیل حق شناس  کاپیتان تیم سپیدرود تشکر می کنم که می گوید اعضا شورا دروغ می گویند. موضوعات خرید باشگاه بحث های انتخاباتی است.

۱۰:۵۸؛ لایحه دو فوریتی کمک مالی به سپیدرود با ۹ نفر رأی آورد.

۱۱:۰۵؛ کارگرنیا در ادامه بیان کرد: اگر تیم سپیدرود به بخش خصوصی می رود، این کمک مالی به تیم نیست به خریدار تیم است. تیم باید حاشیه امن پیدا کند. گفتیم تیم زیر نظر شهرداری برود تا بتوانیم به تیم کمک کنیم.

۱۱:۰۹؛ کمک مالی یک میلیارد تومان به تیم سپیدرود با ۸ رأی تصویب شد.

۱۱:۳۱؛ جلسه استیضاح شهردار رشت با ۸ رأی برای یکشنبه آینده تصویب و با ۶ امضا طرح سؤال اعلام وصول شد.