ظرفیت گردشگری گیلان فرصت مناسبی برای توسعه ارتباطات با ارمنستان است. سفیر ایران در ایروان :

ظرفیت گردشگری گیلان فرصت مناسبی برای توسعه ارتباطات با ارمنستان است.

گسترش ظرفیت گردشگری گیلان

5416046 757 - ظرفیت گردشگری گیلان فرصت مناسبی برای توسعه ارتباطات با ارمنستان است.

به گزارش خبر فوری رشت و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان گفت: ظرفیت بی نظیر گردشگری گیلان، فرصت و زمینه مناسبی برای توسعه ارتباطات این استان با کشور ارمنستان است.

سید کاظم سجادی در جلسه شورای گفت و گوی گیلان در رشت با قدردانی از فعالیت های استاندار گیلان افزود: گیلان در بحث آستاراخان، به خوبی پیش رفته و اکنون در حوزه مربوط به ارتباطات با ارمنستان نیز فعال است.
وی با اشاره به تغییر کابینه در ارمنستان و رویکرد نخست وزیر جدید ارمنستان در ارتباطات با ایران اسلامی گفت : با توجه به اینکه ارمنستان جزو کشورهای عضو اتحادیه اوراسیاست، باید بتوانیم از این فرصت بهتر از گذشته برای گیلان در بخش های مختلف نیز بهره بگیریم.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا ( Eurasian Economic Union = EEU ) از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرد.
هدف اصلی ایجاد این اتحادیه، تسهیل تجارت میان کشورهای استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی است و ارمنستان در دوم ژانویه سال ۲۰۱۵ به عضویت کامل اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآمد.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حال حاضر از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل‌ شده و مجموع مساحت کشورهای این اتحادیه، بیش از ۲۰ میلیون کیلومترمربع و مجموع جمعیت ۵ کشور آن نیز ۱۸۰ میلیون نفر است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان گفت : در بخش های مختلف از جمله معدن، صنعت و کشاورزی می توان از ظرفیت های استان در ارتباطات با ارمنستان بهره برد.
سجادی افزود : استان های دیگر همچون آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل و زنجان نیز می توانند هر چه بیشتر فرصت های مناسب در ارتباط با ارمنستان را ایجاد کنند.
وی گردشگری را یکی از فرصت های گیلان در توسعه ارتباطات با ارمنستان دانست و گفت : این استان بدلیل داشتن کلیسا ، وجود ارامنه و موهبت های الهی می تواند ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران ارمنستان باشد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایروان افزود : جذب گردشگران کشور ارمنستان در گیلان، موجب می شود تا در پرتو آن، سرمایه گذاری های خوبی نیز در این استان اتفاق بیفتد.
سجادی گفت : تابستان گذشته بیش از ۲۸ پرواز از ایران، به صورت هفتگی به کشور ارمنستان انجام شد که برخی از پروازها، از آسمان گیلان عبور می کند و همین امر، می تواند زمینه ساز برقراری پرواز به ارمنستان از این استان باشد.
ارمنستان با حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و ۳ میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.
ارزش روابط اقتصادی سالانه ایران و ارمنستان معادل سه میلیون و ۲۵۰ هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و سهم ارمنستان ۲۵۰ هزار دلار می باشد که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش دارد.
نمایشگاه اختصاصی کالاهای ارمنستان با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ، در دو هزار متر مربع فضا و با حضور ۹۰ شرکت ارمنستانی ، از ۱۴ تا ۱۷ مهرماه امسال (پنجم تا هشتم اکتبر) در محل نمایشگاه های دائمی تهران برگزار شد.
صنایع غذایی، حمل و نقل، طلاسازی، تجهیزات پزشکی و داروسازی، نساجی و چرم و فناوری اطلاعات از جمله صنایع شرکت کننده در این نمایشگاه بودند.
آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران نیز آبان ماه جاری، به گیلان سفر کرد و ضمن ملاقات با استاندار، از منطقه آزاد انزلی بازدید و در نشست کمیسیون توسعه اقتصادی اتاق های بازرگانی گیلان و ارمنستان در رشت نیز حضور یافت.